Slovenija

Tudi nekdanji direktor Sove nekatere dokumente označil za tajne

Ljubljana, 11. 02. 2011 12.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na nekatera arhivska gradiva nekdanje Službe državne varnosti je dal oznako tajno tudi nekdanji direktor Sove Andrej Rupnik. Razlogi za tako oznako so bili isti kot pri Selanu – ogrožanje varnosti posameznikov in interesa države.

Oznako tajno je na nekatera arhivska gradiva nekdanje Službe državne varnosti (SDV) dal tudi nekdanji direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije Andrej Rupnik, je razvidno iz dokumenta, ki ga je danes objavil tednik Mladina. Tudi takrat je bil vzrok za tajnost dokumenta morebitna nevarnost ogrožanja varnosti posameznikov in interesa države.

"Ocenjujem, da bi razkritje tajnih podatkov v arhivskem gradivu, ki je bilo prevzeto na podlagi prevzemnega zapisnika med Arhivom RS in Slovensko obveščevalno-varnostno agencijo (Sova), nepoklicani osebi lahko hudo škodovalo varnosti in interesom Republike Slovenije, zato v skladu z zakonom o tajnih podatkih navedenemu gradivu določa stopnjo tajnosti," piše v dokumentu, ki ga je Rupnik izdal 1. julija 2008.

Oznako zaupno je na dokumente nekdanje SDV, katerih vpogled je zahteval publicist Igor Omerza, dal tudi trenutni direktor Sove Sebastjan Selan, na kar pa se je opozicija, predvsem stranka SDS, kritično odzvala. Zaradi tega je parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, katere predsednik je poslanec SDS Zvonko Černač, sklenila Selana kazensko ovaditi in predlagala njegovo krivdno razrešitev.

Nekateri koalicijski poslanci so opozarjali, da je tudi prejšnja vlada z uredbo omogočala tajnost arhivov nekdanje SDV. V SDS so na to zapisali, da je bila omenjena uredba vlade iz leta 2007 sprejeta z namenom odprave nezakonitega zadrževanja arhivov na Sovi, ni pa v ničemer spreminjala tajnosti in dostopnosti dokumentom.

Državni zbor pa je pred tednom potrdil novelo zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, ki ga je vlada vložila v parlamentarno proceduro po nujnem postopku. Sprememba uvaja komisijo, ki bo presojala dostopnost do gradiv nekdanje SDV.

Poslanska skupina SDS in SNS pa bosta predlagali razpis zakonodajnega referenduma glede novele Zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih. Zahtevo bosta še podrobneje predstavila Zvonko Černač iz SDS in predsednik SNS Zmago Jelinčič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fanimare
11. 02. 2011 19.32
Janša mislim da bi bilo pametno da se malo odpočiješ od intrig saj to kar delaš ,delaš ogromno škodo sloveniji .Delaj ralše kaj za rešitev slovenije iz krize in da intenzivno pomagaš uničiti slovenijo z tvojimi dejanji.Spametuj se že enkrat saj nekoč ti bo krepko ŽAL.
major1
11. 02. 2011 17.30
Kontinuiteta UDBE zato nobena odločitev ne preseneča.
grunt
11. 02. 2011 17.03
zanimivo-obeta se trojni referendum dodajo naj še četrtega da bo nekdo spoznal,da se mu je utrgalo.A žal drugega pokojninskega referenduma ne bo,ni pomemben-važno je da vemo,kaj se je dogajalo takrat ko četrtina slovencev sploh še ni bilo rojenih.
elloco
11. 02. 2011 15.29
E da mi je znat kaj se kuha v resnici in kdaj bo počlo!? ...težki čas prihajajo, dvignit vse prihranke na banki, vzet maksimalen kredit in počakat...POK
sherum
11. 02. 2011 13.55
Rešitev , poznajo jo vsi. Arhiv SDV je tajen in se bo odprl žez 50 let. Tudi druge službe v svetu imajo tak način Janša naj gre vprašat v Ameriko , da mu odprejo določene stvri agencijo CIA , PA BO VIDEL ALI ŠE LAHKO ZAPUSTI AMERIKO. Pri nas pa vsak butec lahko zahteva razne dokumente , ki so v državni tajnosti . Nezazslišno .