Na črni listi delodajalcev, ki jo je objavil Zavod za zaposlovanje, je tudi Mercator. V podjetju so pojasnili, da so se znašli na seznamu, ker si študent, ki je leta 2008 delal na študentsko napotnico, ob pričetku novega študijskega leta ni uspel pravočasno zagotoviti nove. Zato je dan ali dva delal brez napotnice, kar je ugotovila inšpekcija in oglobila Mercator. "Poudarjamo, da si v Mercatorju kot družbeno odgovorno podjetje in zaradi velikega obsega dela prizadevamo povsem spoštovani zakone, posebej delovnopravno zakonodajo," so poudarili.
Včeraj so na zavodu na pobudo novinarke Dela in na zahtevo informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar objavili seznama delodajalcev, ki kršijo delovnopravno zakonodajo. Na prvi črni listi je 614 delodajalcev, za katere je zavod prejel informacijo o pravnomočno ugotovljenih prekrških od inšpektorata za delo, ki vplivajo na zaposlovanje in delo tujcev. Delodajalcem je prepovedano zaposlovanje in delo tujcev za eno, dve ali tri leta od pravnomočnosti prekrška. Največ, dobra polovica, je bilo kršitev predpisov glede izplačevanja plač, dobra tretjina pa se nanaša na delo na črno.
Objavili so tudi delodajalce z negativnimi referencami. Do vzpostavitve neposredne izmenjave podatkov z davčno upravo je na listi 42 delodajalcev, za katere je zavod prejel od inšpektorata informacijo o izrečeni pravnomočni sankciji s področja delovnopravne zakonodaje in ki so želeli posredovanje kandidatov na prosta delovna mesta. Tem delodajalcem zavod leto dni po prejemu podatka od inšpektorata za delo ni dolžan posredovati kandidatov na objavljeno delovno mesto. Tudi med njimi je bilo največ kršitev predpisov glede izplačevanja plač, ostali pa so kršitelji predpisov o preprečevanju zaposlovanja in dela na črno.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.