

Storitve podjetja Flycom, ki je postalo javnosti znano kot podizvajalec pri spornem izboru helikopterskih prevozov za poškodovance, je lani poleti najelo tudi državno podjetje Elektro Slovenija, pišejo v časniku Dnevnik.
Direktor Elesa Vitoslav Türk je tako kot minister za zdravje Andrej Bručan posel oddal brez razpisa. Časnik ugotavlja, da Eles kljub veliki vrednosti naročila (747.000 evrov z DDV) za helikoptersko slikanje in obdelavo podatkov o daljnovodih ni zbiral drugih ponudb, četudi je obstajal vsaj en primeren slovenski ponudnik - X3 Data, ki je svojo rešitev Elesu predstavil že leta 2005, na evropskem trgu pa jih je še kar nekaj.
X3 Data po navedbah direktorja podjetja Dimitarja Najdovskega sicer ne izvaja helikopterskega snemanja, vendar bi za izvajalce najeli podjetja v tujini ali pa Flycom. Največ dela je namreč z obdelavo podatkov, ki se pridobijo s snemanjem. Za lasersko snemanje soške fronte, ta projekt izvajajo za fundacijo Zamir, je X3 Data najela avstrijsko družbo Diamond Airborne. Tujci za lasersko snemanje kvadratnega kilometra zemljišča zaračunajo do 500 evrov, Flycom pa je, tako Najdovski, za isto storitev zahteval 2200 evrov.
Možnost oddaje naročila s pogajanji brez predhodnega javnega razpisa zakon izjemoma dopušča, v Elesu pa so postopek utemeljili s tehničnimi razlogi, zaradi katerih lahko storitev zagotovi le določen ponudnik. V Elektru Slovenija pravijo, da je bil Flycom edini ponudnik na trgu, ki je ustrezal Elesovim željam, poleg tega pa "zaradi varovanja podatkov nacionalne varnosti bolj zaupajo slovenskemu ponudniku", še piše Dnevnik.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.