Mobilni operaterji zaračunavajo različne storitve. Nekatere povsem upravičeno, ob drugih pa bi se morali zamisliti, menijo v Zvezi potrošnikov Slovenije. V javnem pozivu slovenskim ponudnikom mobilne telefonije opisujejo nelogične postavke za nekatere storitve.
Plačamo priključnino, prehod k drugemu operaterju, spremembo številke, prekinitev razmerja, itd.
Prvi strošek, s katerim se pri večini ponudnikov sooči posameznik, je strošek priključne takse. "Če še razumemo ta strošek "dobrodošlice" pri fiksnem omrežju, saj gre za fizično priključitev, ki zahteva tudi nekaj dela ustrezno usposobljenega tehnika, pa je precej nenavadno, da ga je treba plačati ob sklenitvi naročniške pogodbe za mobilne storitve. Še zlasti, ker sploh ni majhen: zanj boste plačali od 10 do dobrih 12 evrov," pravijo.

Naslednji sporni strošek je po njihovem mnenju strošek za spremembo paketa. "Paketi se spreminjajo tako hitro, da se bo vaš obstoječi, ki se zdi trenutno najugodnejši, kaj kmalu znašel med precej manj ugodnimi. Če ga boste zamenjali, pa pravzaprav ne boste nič na boljšem – prihranek pri mesečni naročnini bo v prihodnjih mesecih izničil znesek, ki ga boste morali plačati za spremembo paketa. Le zakaj je ta strošek značilen samo za storitve mobilne telefonije?" se sprašujejo.
Kot pravijo, je pri operaterjih mobilnih storitev postalo samoumevno, da ob kakršni koli spremembi naročniškega paketa zaračunajo od slabih 12 do 20 evrov. Pri tem je treba poudariti, da ti stroški niso povezani z zamenjavo naročniškega paketa, pri kateri bi potrošnik prekinil vezavo. Menijo, da so na ta način našli dodaten vir zaslužka, saj je ob glasni promociji akcijskih ponudb pričakovati, da se bodo potrošniki prej ali slej odločili za zamenjavo "in zanjo tudi brez resnega stroškovnega temelja plačali".

Kakšne stroške ima operater ob prekinitvi razmerja?
Še ena za predstavnike zveze nerazumljiva postavka je tista, ki jo moramo plačati ob prekinitvi razmerja. "Če potrošnik ne odstopi od pogodbe predčasno, je zaračunavanje teh stroškov povsem neutemeljeno," menijo glede zaračunavanja za prekinitev razmerja. Tarife so različne, znašajo nekje od 10 do okoli 30 evrov, kot še dodajajo pa naj bi po informacijah, ki so jih prejeli od svojih članov, operaterji ta znesek zaračunali celo, ko naročnik umre. "Tak pogodbeni pogoj je nepošten, saj v škodo potrošnika povzroča znatno neravnotežje v pogodbenih pravicah in obveznostih strank," so odločeni.
Ugotavljajo tudi, da ceniki telekomunikacijskih operaterjev niso ravno zgled jasnosti in preglednosti. "Posamezne storitve s tarifami, ki jih operaterji zaračunavajo potrošnikom, so le redko navedene v preglednih in razumljivih seznamih, pogoste so različne opombe, nekatere stroške pa boste morali poiskati kar v ponudbah za posamezne pakete," pravijo.
V pričakovanju pojasnil
V pozivu, ki so ga posredovali operaterjem, zahtevajo, naj prenehajo zaračunavati neutemeljene stroške. Prosili so jih za odziv, hkrati pa so o svojih ugotovitvah obvestili vse regulatorje trga, vključno z Tržnim inšpektoratom RS, Agencijo za komunikacijska omrežja in storitve in Agencijo za varstvo konkurence.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.