Nov teden, v Primorju vse po starem. Delavci še vedno pričakujejo denar, ki ga domnevni nov partner Icon Capital Group napoveduje že nekaj dni. Zadnja napoved se glasi, da naj bi v Primorje prispel v drugi polovici tedna.
V Primorju so potrdili, da ga danes na njihovih računih še ni, sicer pa predlagali, da mediji od zdaj informacije o nakazilu iščemo le še pri domnevnih vlagateljih. Prvi mož ICG Julian C. Frost III. sicer še vedno noče razkriti referenc podjetja in izvora kapitala.
V oddaji Svet so poročali, da podjetje Icon Capital Slovenija sploh še ni vpisano v register, na Volksbanki pa niso želeli komentirati, ali je račun sploh odprt. V NLB pa so medtem potrdili, da jim Frost ni dostavil niti enega zanesljivega dokumenta, da bi mu verjeli.
V Primorju so tudi potrdili, da se stavka delavcev še vedno nadaljuje. Vodja koordinacije sindikatov v Primorju Damjan Volf je za 24ur.com povedal, da so se za zdaj odločili, da stavke ne bodo zaostrovali. "Vidimo, da se še vedno trudijo rešiti podjetje, zato bomo počakali še kakšen dan," je povedal Volf, ki pa opazarja, da se lahko delavci tudi samoiniciativno odločijo za stavko, ki jo bodo v takšnem primeru sindikati podprli.
Volf tudi pravi, da so na upravo oziroma Štefana Činča naslovili pismo, v katerem zahtevajo pojasnilo o govoricah v zvezi s Cestnim podjetjem Gorica. Govorice, ki jih sindikatom do zdaj ni uspelo preveriti, saj vsi odgovorni molčijo, namreč pravijo, da je to 24. maja lani izšlo iz lastniške strukture Primorja, po enoletnem obdobju, torej 24. maja letos, pa bi tako izšlo tudi iz stečajne mase Primorja. "Ker je podjetje CP Gorica postalo tudi lastnik Stavbenika, bi bil to hud udarec za stečajno maso, če bo prišlo do stečaja," pravi Volf. Činč je medtem sporočil, da bo poskušal vsaj del denarja dobiti v Srbiji.
Prav stečaj je scenarij, ki se zdi zaposlenim v Primorju še najbolj verjeten. "Imeli so dovolj časa. Pred stavko, med stavko … Čeprav človek upa, je realno gledano zelo malo možnosti," pravi Volf. Tudi Frost, ki je delavcem prejšnji teden predstavil svoj reševalni načrt in jim zagotovil, da že ustanavlja podjetje in odpira račun pri Volksbanki, stavkajočih očitno ni prepričal.
"Govorimo o 700 ali 800 ljudeh, ki so ob praznih računih in praznih hladilnikih. Pomagal bi samo denar, tega pa na računih ni kljub množici zagotovil," pravi Volf. Delavci Primorja sicer še vedno računajo tudi na državo. Delavce je danes obiskala ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak, ki jim ni mogla zagotoviti več kot svojega razumevanja. V Ljubljani pa so se na sestanku sestali vodje sindikatov Pergam, KS 90 Slovenije in Zveze svobodnih sindikatov Slovenije ter župan občine Ajdovščina Marjan Poljšak. Na pogovoru pa ni bilo sicer povabljenih predstavnikov ministrsta za finance, za gospodarski razvoj in tehnologijo ter za infrastrukturo in prostor.
"S prejšnjo vlado smo se strinjali, da je Primorje državni interes, ker ima še edino v Sloveniji licenco za zahtevne inženirske projekte, ki pa jih bo v prihodnosti na Balkanu veliko. Čeprav ves čas ponavljajo, da gre za zasebno lastnino, bi država morala uvideti, da gre za Vipavsko dolino," je prepričan Volf.
Če že ne bo rešitve, pa delavci upajo v banke, ki bi lahko končale agonijo. "Družba je insolventna," pravi Volf, banke imajo zato vse možnosti, da končajo zgodbo Primorja. Ali pa morda kdo še potrebuje malo časa, sumijo delavci, ki opozarjajo, da zadnji trije ali štirje meseci v resnici niso bili namenjeni reševanju družbe, ampak naj bi vodstvo kupovalo čas in plenilo podjetje. "Pri delavcih so prisotne močne emocije, velika jeza," meni Volf in dodaja, da lahko jeza delavcev eksplodira vsak trenutek.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.