Padavin danes ni bilo prav veliko, a to je le zatišje, pravijo na Arsu. "Jutri bo kar konkretno padalo že čez dan," pravi vremenoslovec Janez Markošek in dodaja, da se bo sneženje tekom dneva krepilo, najhuje pa bo v noči na petek. Predvsem v vzhodni polovici Slovenije bo sneženje vztrajalo tudi še večji del petka.
S približevanjem središča ciklona se bo krepil tudi severovzhodni veter in burja na Primorskem. Predvsem v noči s četrtka na petek in v petek dopoldne bo ta veter prenašal suh novozapadli sneg in gradil zamete v velikem delu države.
Do sobote v vzhodni Sloveniji do 60, lokalno celo do 80 centimetrov snega
Arso je ob napovedi izdal oranžni alarm za jutri in rdeči alarm za petek. Od četrtka zjutraj do sobote zjutraj lahko predvsem v vzhodni polovici Slovenije zapade od 40 do 60, lokalno pa celo do okoli 80 centimetrov snega. Proti zahodu bo snega manj, predvidoma od 20 do 50 centimetrov, pravijo. Po nižinah Primorske pa bo deževalo.
Kot nam je pojasnil hišni prognostik Blaž Šter, bo najmočneje snežilo od četrtka zvečer pa vse do sredine petka. Največje količine snega je pričakovati na območju Pohorja, Koroške, Dolenjske, Bele krajine, Kočevske in v delih Notranjske. Z izjemo Primorske bo tako najverjetneje v soboto vso Slovenijo prekrivala vsaj pol metra debela snežna odeja.
Trenutna debelina snežne odeje
Za četrtek zaradi snega razglašen oranžni, za petek pa kar rdeči alarm
Za prebivalce je ARSO izdal nekaj koristnih preventivnih napotkov ob močnem sneženju. Kjer je mogoče, naj otresejo sneg z drevja, televizijskih anten in vsega, kar se lahko poškoduje ali zlomi pod težo snega; že med sneženjem naj odstranijo sneg s poti in površin, ki jih uporabljajo, če je treba, tudi s streh. Prav tako naj se ljudje ne zadržujejo v bližini električnih daljnovodov, ker se pod težo snega lahko drogovi porušijo in električni kabli pretrgajo; pretrganih kablov pa naj se ne dotikajo, saj so lahko pod napetostjo.
Ministrica šolam in vrtcem: Razmislite o prevozih in pouku
Ministrica za izobraževanje Stanka Setnikar Cankar vrtcem, osnovnim in srednjim šolam ter drugim zavodom v okrožnici pred napovedanim močnim sneženjem predlaga, da v dogovoru z ustanovitelji razmislijo o organizaciji šolskih prevozov in izvedbi pouka. Če ne bo mogoče zagotoviti varnosti v cestnem prometu, naj pouk odpade, je pozvala ministrica.
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport je okrožnico danes poslala zaradi opozoril Arsa. Za petek predlaga, naj se v šolah glede organizacije šolskih prevozov in izvedbe pouka pogovorijo z ustanovitelji.
Če se bodo odločili za odpoved šolskih prevozov in pouka, naj organizirajo nujno varstvo za učence, za varen prevoz pa naj poskrbijo starši sami, je zapisala ministrica. Po njenih navedbah bo treba pouk, ki bi zaradi tega odpadel, tako v osnovnih kot v srednjih šolah nadomestiti v drugem terminu, proslavo pred slovenskim kulturnim praznikom pa lahko organizirajo tudi prihodnji teden. Ministrica ravnatelje srednjih šol tudi prosi, naj pisno sporočijo termine nadomeščanj pouka.
Dars: ljubljansko obvoznico bomo skušali sčistiti še pred jutranjo konico
Vodja tehnične službe na Darsu Andrej Sever je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da so že v stiku s sosednjimi državami in bodo že ob 5. uri zjutraj začeli z izločanjem tovornih vozil na mejnih prehodih, za tem na počivališčih, do 8. ure pa bodo skušali izločiti tudi druga tovorna vozila.
Prvo sneženje pričakujejo okoli 5.30 in takrat naj bi prve ekipe že posipale ceste, ko bo na cestišču dovolj snega, pa bodo tudi spustile pluge. Najbolj naj bi snežilo na mariborskem in novomeškem območju ter v Prekmurju. Sever zagotavlja, da v kolikor bodo razmere na posameznih območjih zelo kritične, bodo tja preusmerili tudi ekipe iz drugih baz.
Za ljubljansko obvoznico Sever pravi, da se bodo potrudili jo sčistiti še pred jutranjo konico. Če pa bi v času jutranje prometne konice močno snežilo, Sever opominja, da se lahko njihova vozila premikajo le tako hitro kot ostala kolona vozil, zato hitreje od tega ne bo šlo.
Ob tem je vodja službe za upravljanje s prometom in prometno varnostjo Ulrich Zorin voznike opomnil, naj se v četrtek in petek na pot odpravljajo le, če je to res potrebno. Na cesti naj svojo vožnjo prilagodijo razmeram, še raje pa naj ta dva dneva koristijo javne prevoze, na primer vlake.
Zorin voznikom še svetuje, naj - v kolikor se bodo znašli na avtocesti in bodo morali zapustiti svoje vozilo - za večjo vidljivost uporabljajo odsevne telovnike. "Vsi naj pazijo na prometno varnost. Že pred odhodom na pot naj na spletnih straneh prometno-informacijskega centra ali na številki 1970 preverijo razmere na cestah," je še dodal Zorin.
Vozniki naj upoštevajo prometno signalizacijo, naj bodo strpni in vožnjo prilagodijo razmeram na cesti, naj ne prehitevajo plužnih skupin, saj lahko s tem ogrožajo svojo varnost in varnost drugih udeležencev v prometu. Računati pa velja tudi, da bo potovanje trajalo dlje, zato naj se vozniki na pot odpravijo prej kot po navadi.
Avtoprevozniki pravijo, da se Dars ni posvetoval z njimi
Predsednik sekcije za prevoz blaga v cestnem prometu pri združenju za promet GZS Milan Slokar, sicer prokurist družbe Slo-car, je kritičen, da se Dars pred ukrepom izločanja tovornih vozil ni posvetoval z avtoprevozniki. Po njegovih besedah je bil dogovor, da se bodo v podobnih situacijah prej skupaj dogovorili, kako se bo ukrepalo.
Predstavniki avtoprevoznikov bi Darsu predlagali, naj bodo ponoči dežurni tudi tisti, ki imajo pristojnosti odločanja, in naj sproti vidijo, ali bo potrebno izločanje. Po njegovem mnenju je za tovorna vozila kritičnih štiri ali pet točk na avtocestah, in sicer klanci na Rebernicah, vrhniški klanec, pred dvema predoroma proti Štajerski in Medvedjek.
Takšna preventiva pa po njegovih besedah preveliko stane. Tovorno vozilo, če stoji, pomeni 200 evrov stroška dnevno, je pa večja težava, da se ne zasluži, dodaja Slokar.
V Ljubljani bo na cestah 85 plugov
Na pluženje so pripravljeni tudi v Komunalnem podjetju Ljubljana (KPL). Skladišča polnijo s soljo, pripravljajo mešanico soli in peska, delavci pa so danes po nočni akciji počivali, je dejal namestnik direktorja družbe Martin Plut. V zimski akciji v Ljubljani sodeluje okoli 600 ljudi iz KPL in najetih kooperantov. Od tega imajo 85 čelnih plugov.
Po Ljubljani bodo plužili dobrih 940 kilometrov cest, 110 kilometrov kolesarskih stez in dobrih 340 kilometrov pločnikov. Plužiti začnejo, ko zapade do 10 centimetrov snega. "Upam, da se občani zavedajo, da je od tri do štiri centimetre snega na vozišču že kar veliko, a to še ni razlog za pluženje. Vedno gremo malenkost pred določeno mejo," pravi Plut.
Gorski reševalci: Gore bodo počakale in snega bo tudi še dovolj
Gorska reševalna služba Slovenije je na svojem Facebook profilu zapisala, je položaj zaradi vremena v Alpah kritičen. Zaradi plazov je umrlo že 16 ljudi, posebej napeto pa je stanje v švicarskih Alpaj, kjer je samo ta konec tedna v plazu umrlo osem ljudi.
Večina nesreč se je zgodila pri 3. stopnji nevarnosti proženja plazov. Zato opozorilo ni odveč tudi za Slovenijo. Največjo nevarost predstavljajo nov sneg, klože in zameti. V prihodnjih dneh pa prihaja še veliko novega snega. "Dobro precenite tveganje, preden se odpravite na turo. Gore bodo počakale in snega bo še dovolj," opozarjajo gorski reševalci.
KOMENTARJI (691)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.