Dan beguncev je tisti dan v letu, ko se vsi skupaj zavemo, da k nam prihajajo ljudje, ki so jih težke življenjske okoliščine prisilile, da so zapustili svoje domove in si poiskali zaščito v drugi državi, je v azilnem domu ob dnevu beguncev dejala Nina Gregori z direktorata za migracije. Srečanja se je udeležila tudi ministrica Katarina Kresal.
Kot vsako leto, je tudi letos ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) v okviru svetovnega dneva beguncev, 20. junija, v sodelovanju z nevladnimi organizacijami v azilnem domu pripravilo medkulturno druženje s prosilci za mednarodno zaščito.
Gregorijeva največji pomen tega dneva vidi prav v zavedanju begunske problematike. Sicer pa si želi, da to ne bi bil le en dan v letu in da bi prerasel v nekaj več. Zavzema se, da bi se v slovenski javnosti počasi ustvarila zavest, da so prosilci in begunci del naše družbe in da potrebujejo pomoč in razumevanje.
MNZ za boljšo oskrbo beguncev
Notranja ministrica je v izjavi novinarjem povedala, da z veseljem vedno pride v azilni dom, kadar koli jo povabijo in prireditve ob dnevu beguncev do zdaj še ni zamudila.
"Tukaj se lahko seznanim s tem, kaj se dogaja, kakšen standard nudimo prosilcem za azil in beguncem. S tem, kakšno zakonodajo imamo, kažemo tudi, kakšen je naš odnos do vrednot, kot so solidarnost, človekove pravice, enakopravnost. Kažemo tudi, kako spoštujemo mednarodne zaveze na tem področju," je menila.
Predvsem pa je Kresalova, ki si je v azilnem domu ogledala delavnice in razstavo izdelkov z ustvarjalnih delavnic, izrazila upanje, da znamo kot dežela iz sodelovanja z njimi tudi sami nekaj pridobiti. Boljša oskrba beguncev, višji standardi so po Kresalovi nekaj, kar so si v tem mandatu na MNZ postavili kot eno od prioritet. Zato je bil ustanovljen poseben direktorat za migracije in integracije, spreminja se zakon o mednarodni zaščiti.
Vse to za boljši standard nastanitve prosilcev in beguncev, da bi se lahko kaj naučili o naši kulturi in obratno. Pri tem je Kresalova omenila tudi spremembe zakona o mednarodni zaščiti, ki bistveno zvišujejo standarde oskrbe.
Dan begunca je po besedah Robina Schweigerja iz Jezuitske službe za begunce priložnost, ko se spominjamo vseh, ki so zapustili svojo državo zaradi različnih oblik preganjanja in so že prejeli status begunca v Sloveniji. Po podatkih MNZ je bilo doslej (od leta 1995) 186 osebam priznana mednarodna zaščita.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.