Slovenija

Tudi Beblerjeva ni uspela

Ljubljana, 29. 05. 2007 09.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Darja Lavtižar Bebler ne bo podpredsednica državnega zbora, saj ni dobila zadostne podpore poslancev.

Lavtižar Beblerjeva ni zbrala dovolj podpore
Lavtižar Beblerjeva ni zbrala dovolj podpore FOTO: Dare Čekeliš
Ker je s poslanskimi prestopi SD postala največja opozicijska poslanska skupina, eden izmed podpredsednikov po parlamentarnem poslovniku prihaja iz njihovih vrst.

Poslanka Socialnih demokratov Darja Lavtižar Bebler na tajnem glasovanju ni dobila zadostne podpore za izvolitev na mesto podpredsednice državnega zbora. Za njeno imenovanje je namreč glasovalo le 37, proti pa 26 poslancev, medtem ko bi za imenovanje potrebovala vsaj 46 poslanskih glasov. Beblerjevo je po neizvolitvi Marka Pavlihe predlagala SD kot največja opozicijska poslanska skupina.

V poslanski skupini se še niso odločili, ali bodo tudi v tretje predlagali kandidata za podpredsedniški položaj v državnem zboru, ki jim pripada kot največji opozicijski poslanski skupini.

Vodja poslanske skupine Miran Potrč je izid glasovanja ocenil za sramotnega, z besedami, da "to ni poraz kandidatke, tudi ne Socialnih demokratov, pač pa državnega zbora". "To je sramota," je dejal.

Zavrnjena kandidatka je takšen izid pričakovala, saj bi morda lahko šlo tudi za stare zamere med nekdanjimi kolegi. Ali se bo vnovič potegovala za kandidaturo, pa ni želela napovedati.

Poslanci podprli ukinitev Kosove komisije

Minister za pravosodje Lovro Šturm se ne strinja, da zakon o preprečevanju korupcije predstavlja boljšo podlago za preventivno delo na področju korupcije. Šturm še poudarja, da takšne komisije, kot je smo jo doslej imeli po zakonu o preprečevanju korupcije, v drugih državah Evropske unije ni najti.

Poslanci in poslanke so se na današnji seji znova ukvarjali s protikorupcijsko komisijo. Socialni demokrati so namreč predlagali razveljavitev zakona o nezdružljivosti opravljanja javnih funkcij s pridobitno dejavnostjo, ki ukinja Kosovo komisijo, kar pa so poslanci zavrnili. Odločili so, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo. To je bilo tudi pričakovati, saj sta vlada in poslanska večina vztrajali, da protikorupcijska komisija ni dovolj učinkovita.

Če želimo slediti odločbi ustavnega sodišča, bi zato kazalo zakon, ki ga predlagamo, podpreti. Miran Potrč, SD

V koalicijski SDS so prepričani, da je edini namen predloga ohranitev po njihovem mnenju neučinkovite komisije za preprečevanje korupcije ter njenega predsednika Draga Kosa. Poleg poslancev treh koalicijskih strank so proti predlogu SD glasovali tudi posamezni poslanci poslanske skupine NP, ki menijo, da bi predlog SD povzročil pravno praznino, in SNS.

Omenjeni zakon je državni zbor sprejel leta 2005 in z njim ukinil Kosovo komisijo. Takoj ko je bil potrjen, pa ga je skupina opozicijskih poslancev posredovala v presojo ustavnemu sodišču. To je ugotovilo, da so posamezne določbe neustavne, in odločilo, da se do njegove uskladitve z ustavo uporablja večina določb zakona o preprečevanju korupcije.

Posodobitev sodstva?

Državni zbor je brez razprave opravil drugo branje novele zakona o ustavnem sodišču, ki omejuje možnosti vlaganja ustavnih pritožb v manj pomembnih zadevah. Poslanke in poslanci so se opredelili tudi do novele zakona o pravdnem postopku, ki prinaša informatizacijo pravdnega postopka z uvedbo elektronskega poslovanja.

Pravosodni minister Šturm upa, da bodo z novimi zakoni zmanjšali zaostanke.
Pravosodni minister Šturm upa, da bodo z novimi zakoni zmanjšali zaostanke. FOTO: POP TV

Ustavno sodišče je po besedah pravosodnega ministra Lovra Šturma začelo postajati neke vrste žrtev lastnega uspeha, saj se neprestano povečuje pripad zadev, predvsem s področja ustavnih pritožb z manj pomembnih pravnih področij. Preobremenjenost ustavnega sodišča pa povzroča zaostanke v reševanju vseh drugih zadev, ogroža varstvo pravice do sojenja v razumnem roku ter na ta način posredno ogroža tudi pravno, ekonomsko in socialno varnost, pravi Šturm.

Poslanke in poslanci so se v okviru drugega branja opredelili tudi do novele zakona o subvencioniranju študentske prehrane, ki naj bi zagotovila subvencionirano študentsko prehrano ne glede na socialni položaj študenta oziroma njegove družine. DZ je opravil tudi drugo branje novele zakona o zaposlovanju in delu tujcev, ki odpravlja administrativne ovire pri pridobivanju delovnih dovoljenj. Poslanske skupine so obema predlogoma naklonjene.

Zato je ena najpomembnejših sprememb omejevanje možnosti vlaganja ustavnih pritožb v tako imenovanih bagatelnih zadevah, kot so spori majhne vrednosti po zakonu o pravdnem postopku, stroški postopka, motenje posesti in zadeve prekrškov. Novela dopušča izjemo v korist pritožnikov, saj bo v posebej utemeljenih primerih ustavno sodišče o pritožbah lahko vendarle odločalo.

Novela zakon dopolnjuje tudi v drugih delih, denimo v primeru, ko ustavnemu sodniku preneha mandat, ni pa bil pravočasno izvoljen drug ustavni sodnik. Predlagana novela tako ureja vprašanje začasnega nadaljevanja mandata sodnika ter uvaja sistem žreba. Omenjene spremembe bi morale po Šturmovih besedah pripomoči, da bo ustavno sodišče predvidoma do konca leta 2008 odpravilo večino sedanjih zaostankov.

E-pravosodje?

Cilj novele zakona o pravdnem postopku je informatizacija pravdnega postopka z uvedbo elektronskega poslovanja, je pojasnil Šturm. Ta informatizacija vključuje ne samo elektronske odločbe, elektronske vloge in elektronsko vročanje, ampak tudi možnost elektronskega vpogleda v stanje vlog v pravdnem postopku.

Z novelo se tako želi povečati učinkovitost delovanja civilnega sodstva in omogočiti popolno uresničitev že uvedene informatizacije izvršilnega postopka. Pri tem pa predlagane spremembe ne posegajo bistveno v sam koncept pravdnega postopka, je še pojasnil pravosodni minister.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

predaI
30. 05. 2007 10.09
Kaj sploh ona dela v parlamentu... aha, dviga zensko povprecje ;)
highlander
29. 05. 2007 18.53
Očitno je v parlamentu vsaj tokrat prevladal razum.
albertinum@excite.com
29. 05. 2007 18.31
Zdaj se vidi, da izdajalci volivcev (prestop od LDS k SD) ne dobivajo posladkov, kot so si zamislili. Bravo in zasluženo.
it.sucks2@yahoo.com
29. 05. 2007 15.55
K_K
29. 05. 2007 14.36
potratno majdo bi še prenesel, ampuk tistega carinika zlatana jurića a.k.a. juri aurelio, pa ne !!!
Tonček Balonček
29. 05. 2007 12.39
Ali res koga zanima, če bo tista Beblerjeva postala tretja podpredsedniva državnega zbora. Lahko je tudi prva ali druga ali pa sploh ne! Precej postaja podobna ge. Mariji Proszonec, tej večni poslanki in delegatki. Verjetno jo po dolžini raznoraznih mandatov presega le še Potrč. Poceni prehrano (po študentskih cenah) v stavbi Državnega zbora bi bilo potrebno ukiniti!
highlander
29. 05. 2007 10.14
Upam, da ne bo izvoljena tale Beblrca. Naj dajo v SD kakšnega resnično svojega poslanca. Recimo Majdo Potrata, ali pa Aurelija Jurija itd.