Tuberkuloza je kužna bolezen, ki se prenaša z vdihavanjem bacilov, ki jih izkašljujejo bolniki. Ko vdahnemo tako imenovani kužni aerosol, ta prodre globoko v pljuča in tam se bolezen začne. Tuberkuloza sprva poteka zelo subtilno. Pojavi se suh kašelj, potem pa, ko je vse več sprememb na pljučih, se lahko pojavi gnojno in krvavo izkašljevanje. Zdravljenje je dolgotrajno, obolelih pa je ta čas v Sloveniji že toliko, kot jih je bilo lani v vsem letu.
Diagnoza tuberkuloze
Pri bolniku, ki ima obsežno tuberkulozo obeh pljučnih kril, se na rentgenogramu vidijo spremembe. Te spremembe so vozličaste in trakaste po obeh pljučih. V pljučih so tudi svetline, ki jih imenujemo kaverne. To so debelorobe svetline, kjer je prišlo do uničenja pljuč.

Bolnika takoj sprejmejo v bolnišnico, v laboratoriju pregledajo izkašljane izmečke in postavijo diagnozo. Običajno bolezen zdravijo s štirimi anti-tuberkulotiki najmanj šest mesecev.
Čeprav je danes tuberkuloza ozdravljiva, v Sloveniji bolezen vsako leto terja 20 življenj, največkrat zaradi prepozno postavljene diagnoze in zavračanja obiska zdravnika.
Še vedno velja, da se tuberkoloza pogosteje pojavlja pri socialno ogroženih skupinah, brezdomcih, intravenoznih uživalcih drog, starejših osebah in pri tistih, ki imajo prizadet obrambni sistem. Bolnišnični oddelek na Golniku, kjer zdravijo tovrstne bolnike, je v tem trenutku polno zaseden.