"Stališča v smeri zgodovinskega revizionizma so v nasprotju s temeljnimi načeli evropske ureditve, tovrstna dejanja pa ne prispevajo k dobrososedskim odnosom in sožitju med narodoma," je v sporočilu za javnost zapisalo ministrstvo. Dodali so, da Slovenija zavrača in obsoja ozemeljske zahteve, izražene v objavi. Pričakujejo, da bodo politični predstavniki sosednje Italije ravnali v skladu s skupnimi evropskimi vrednotami in vladavino prava.
Podobno se je odzval tudi premier Marjan Šarec. Spomnil je, da je bil zelo kritičen do izjav predsednika Evropskega parlamenta Antonia Tajanija, ko je ta govoril o "italijanski Istri, Dalmaciji in Reki", in da njegovega opravičila ni sprejel, ker da ni bilo iskreno.
"Vse take poskuse in akcije je treba obsoditi. To ne pomeni, da se odnosi med državama slabšajo. Nikakor ne. Je pa treba povedati, kaj nas moti. In take zadeve ne samo, da nas motijo, ampak so pravzaprav nož v srce," se je ob robu pobude Tri morja v Ljubljani odzval slovenski premier.
Občinski svetnik iz vrst desnosredinske stranke Naprej Italija, ki je od prejšnjega tedna pristojen za evropske projekte, je po pisanju Primorskega dnevnika na Facebooku delil zemljevid iredentističnega gibanja, zraven pa pripisal Naša Italija.
Na zemljevidu so v italijanska ozemlja vključeni tudi del Slovenije, Istra, Dalmacija, Korzika, del Provanse in švicarski kanton Ticino. Gre za ozemlja, ki jih je Italija nekoč imela za svoja.
Slovensko in hrvaško politiko in javnost je s podobnimi izjavami razburil že predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani, član iste stranke kot tržaški svetnik, ki je februarja v Bazovici dejal, "naj živi Trst, naj živi italijanska Istra, naj živi italijanska Dalmacija".
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.