Amy Klobuchar svojih slovenskih korenin ne skriva. Lani je v nagovoru študentom dejala: "Morda ne veste, ampak sem bila uradno odstavljena kot najbolj znana slovenska Američanka, zahvaljujoč Melaniji Trump. To se mi je zgodilo. Rojena je bila uro stran od kraja, kjer so moji sorodniki v Sloveniji."
Vasica z 200 prebivalci se postavlja na svetovni zemljevid
Tokrat je pod drobnogledom Tanča Gora, v primerjavi z Melanijino Sevnico s pet tisoč prebivalci res le vasica, a kraj prve najbolj znane Američanke slovenskega rodu pred prvo damo.
In prav med približno 200 domačini v Beli krajini je završalo že konec lanskega leta, ko se je o uradni napovedi kandidature le še ugibalo, čeprav je spletni gigant Amazon že ponujal majice in skodelice z napisom "Amy Klobuchar za predsednico".
Najmlajši daljni sorodnik ameriške senatorke Miha Klobučar nam je takrat dejal: "Vsi želijo izvedeti o njej nekaj več, govorijo da bo predsednica."
Miha pa si s Klobučarji ne deli le priimka: "To je kot neka tradicija pri Klobučarjevih, da imajo podobna imena."
Mihael, praded ameriške senatorke, je bil namreč tisti, ki je zapustil Belo krajino v času, ko je bilo jabolko ali kislo zelje luksuz. Vinogradniškim koreninam se 58-letnica v Minnesoti rada pokloni s slovenskim vinom na mizi, svojim koreninam pa, kljub praznovanju srebrne poroke z Johnom Besslerjem, s priimkom. Tuja ji ni niti slovenska beseda ali recept za potico. "Moja babica je razvlekla testo čez dve mizi, zelo tanko. In temu dodala orehe ali jabolka," je dejala leta 2013 ob obisku pri predsedniku Borutu Pahorju.
Trump piker prek Twitterja: Izgledala je kot snežak
Klobucharjevi so januarja v Minnesoti namerili kar 58-odstotno podporo, v Sloveniji pa je zaupanje v nekdanjo tožilko, doktorico prava in mamo še večje. Predsednik Pahor je ob njenem obisku pred šestimi leti morda preroško dejal: "Formalno smo se odločili, da bo ob naslednjem obisku Slovenije gospa senatorka že zagotovo gospa predsednica."
To pa ni bil njen prvi obisk naše države. V osemdesetih letih sta prišla z očetom, znova združena, ko je po letih boja nekdanji uspešni novinar le obvladal svoj alkoholizem. Ob strani ji je, kljub neprijaznemu vremenu in svojim devetdesetim letom, stal tudi ob uradni napovedi kandidature.
Prav neprijazno vreme pa je izkoristil predsednik Donald Trump pri svojem odzivu preko njegovega najljubšega kanala za komuniciranje. V tvitu je pokritiziral njeno napoved boja proti globalnemu segrevanju v snegu pri minusu, češ da je Klobucharjeva izgledala kot snežak.
"Znanost je na moji strani," ni ostala dolžna senatorka in dodala: "Veselim se debate na to temo in zanima me, kako bi se v snežnem metežu obnesli tvoji lasje."
'Za zdaj prevladuje mnenje, da je Klobucharjeva lahko zelo težka nasprotnica za Trumpa'
Naša dopisnica iz ZDA Tadeja Lampret je poročala, da odločitve nekaterih znanih kandidatov še niso znane, nabor demokratov pa je že zdaj izjemno pester. "Pri tem je pomembno, da je stranka skupaj s svojimi kandidati zdaj razdeljena na progresivni del, ki želi uvesti velike spremembe, tako v zdravstvu, šolstvu, davčni politiki ter na bolj zmerni del, kamor sodi tudi Klobucharjeva, ki je bolj pragmatična, praktična političarka, usmerjena k dosegljivim ciljem in sposobna tudi sodelovanja z republikanci."
Ali je to v tako ostro razdeljeni državi, kot je Amerika, dobro ali slabo, še ni jasno. Nedvomno je za stranko pomembno, da je Klobucharjeva, prav zato, ker ni na skrajno levem spektru, sposobna nagovarjati široko paleto volivcev, tudi neodvisne in ruralne ter da verjetno lahko demokratom povrne pomembne zvezne države, ki jih je 2016 nepričakovano odvzel Trump, še pravi Lampretova.
"Še posebej po nepredvidljivosti zadnjih volitev je pomembno vprašanje, kaj bodo želeli volivci? Za zdaj ankete kažejo, da je demokratskim volivcem, kar polovici, najpomembnejše to, ali je kandidat oziroma kandidatka sposobna premagati Donalda Trumpa. To je prvi cilj in za zdaj je mnenje, da je Klobucharjeva kot zmerna in umirjena kandidatka spoštovanja vredna nasprotnica za Trumpa," dodaja Tadeja Lampret.
Ferfila: Dolga leta je bila tožilka in prav ti 'ostri' komolci so njena prednost
O možnostih, da kot prva ženska v zgodovini ZDA zasede ovalno pisarno prav Američanka slovenskih korenin, je v oddaji 24UR ZVEČER odgovarjal profesor ameriških študij Bogomil Ferfila.
Na vprašanje, ali z napovedjo kandidature ter odzivom na Trumpovo provokacijo že najavlja oster boj z njim pravi, da jo težak boj čaka zlasti proti demokratskim nasprotnikom, in da je to zagotovo ena od njenih prednosti. "Dolga leta je bila tožilka in prav ti 'ostri' komolci so njena prednost v tej izredno težki volilni tekmi. Druga njena prednost je pa to, da je izredno topla, prijazna, tako da ima ostrino in toplino," pravi Ferfila.
Profesor ameriških študij se strinja, da je Klobucharjeva v vseh pogledih čisto nasprotje Trumpu: "Ena od stvari, ki jih mora predstavljati izzivalec Trumpa, je zagotovo njegov antipod. Ona je ženska, ona je delavskega porekla, kar bo poudarjala ves čas kampanje, in seveda to, da ima bogate izkušnje na javnem mestu, najprej kot tožilka, sedaj pa tudi v treh mandatih kot senatorka iz Minnesote, ki je izjemno zahtevno volilno območje, kjer se ves čas spopadajo demokrati in republikanci."
V boljšem političnem soglasju z demokratsko predsednico kot z republikansko soprogo
Kot njeno glavno prednost vidi to, da bo verjetno dobila podporo med delavnimi ženskami Amerike. "Glavna slabost, ki izvira iz tega, od kod prihaja, pa je to, da je v Minnesoti pravzaprav 90 odstotkov prebivalcev belopoltih in pravzaprav nima podpore drugih rasnih skupin, ki predstavljajo približno 40 odstotkov ameriškega volilnega telesa. Druga pomanjkljivost, ki jo bo tepla, pa je ta, da je sorazmerno slabo prepoznavna, zato je zelo pomembno, da se bo na začetku kampanje profilirala kot odločna kandidatka in zmagala v Iowi, kar je njena prednost, ker je Iowa sosednja država Minnesote," trdi Ferfila.
Pa bi si upal napovedati, da bo naslednji obisk Klobučarjeve v Sloveniji že v vlogi predsednice? "To se seveda ne da napovedati, bistveno je, da izkoristi svoje prednosti, da močno štarta, da postane prepoznavna in potem nadaljuje v tem slogu. Mislim, da je težji del, ki jo čaka, preden pride v Slovenijo kot predsednica, spopad v demokratski stranki, kajti demokratska stranka je šla, prvič, močno v levo in drugič, temelj predstavljajo manjšine, pri katerih je ona manj poznana," odgovarja Ferfila.
Strinja se tudi s tem, da bi morala Slovenija iz morebitne dodatne prepoznavnosti iztržiti več, kot je v primeru Melanie Trump, vse to pa bo lažje tudi zato, ker gre za demokratsko kandidatko: "Kajti Slovenija je že tradicionalno bolj levo usmerjena in ona kandidara v demokratski stranki, ki je bolj leva, tako da bi bilo celotno politično ozračje mnogo bolj v soglasju z demokratsko predsednico kot pa z republikansko soprogo."
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.