Finančno stanje Slovenije je resno, je na seji komisije za nadzor javnih financ poudaril makroekonomist Mojmir Mrak. "Percepcija je, da tej državi ni več mogoče zaupati," opozarja Mrak. Tako se lahko zgodi, da nam ob napovedani izdaji milijarde in pol vrednih dolarskih obveznic, teh ne bo uspelo prodati. In potem nas najverjetneje čaka situacija, ko bomo morali zaprositi za pomoč.
A tudi če izdaja obveznic uspe, bomo s tem pridobili le nekaj časa, najbrž le nekaj mesecev, meni Mrak.
Bolj optimističen je Veljko Bole, ki meni, da je stanje Slovenije boljše, kot trenutno meni strokovna javnost. "Če je za mene ta osnovni indikator strukturni deficit, potem lahko rečem, da je ta vzdržnost približno od leta 2007 nespremenjena," pravi. A ob tem dodaja, da pričakuje, da bo Slovenija doživela še vsaj eno znižanje bonitetne ocene.
Kot pravi, Slovenija v tem trenutku tako rekoč nima več dostopa do finančnih trgov, kar ogroža likvidnost države, in če se to še zaostri, bodo vsi napori vlade zaman. Sploh, ker politika z reformami zamuja že leta. "Tukaj govorim o obdobju 10 let, mogoče celo 15 let. Seveda nam to zelo otežuje že trenutno makroekonomsko sliko," pravi.
In tega se očitno zaveda tudi Evropa. Po neuradnih podatkih menda tako že izbirajo ljudi, ki bodo bdeli nad Slovenijo, če bo zaprosila za pomoč. Predstavnik Evropske komisije naj bi bil Istvan Szekely, ki je bil vodja misije že v času reševanja Irske. Tam je bila misija reševanja države uspešna.
KOMENTARJI (417)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.