Danes je ministrica za obrambo Ljubica Jelušič v Bruslju povedala, da je Slovenija ladjo Triglav kupila, da bi lahko sodelovala v skupnih nalogah Evropske unije in bi bila del skupnih zmogljivosti. Uporabili bi jo tudi za humanitarne dejavnosti, hkrati pa je ministrica še dejala, da so poleg ladje Triglav opredelili še nekaj drugih vojaških zmogljivosti za skupno uporabo v EU, na primer dva helikopterja, mobilno bolnišnico ROLE 2 ter bataljon za jedrsko, biološko in kemično obrambo. Slovenijo pa iz skupnih zmogljivosti zanima predvsem letalski transport.
S tem se je odzvala na nedeljski poziv evropskega poslanca Iva Vajgla in poslanca Franca Jurija, naj vlada za reševanje človeških življenj na morju ponudi svojo največjo ladjo in se tako pridružila skupini mladih slovenskih novinarjev, ki so pobudo sprožili pred tem. Pobudo po njenih besedah jemljejo resno, vendar pa jo je treba najprej soočiti z morebitno operacionalizacijo in postaviti v ustrezne okoliščine.
Opozorila je tudi na vprašanja, ki jih odpira takšna uporaba ladje Triglav, na primer okoliščine oziroma kontekst, v katerem bi delovala ladja, pravni okvir in dejstvo, da ladja ne deluje sama, ampak se mora usposabljati, da lahko postane dejansko operativna za humanitarne dejavnosti.
Slovenski predsednik Danilo Türk je v zvezi z omenjeno pobudo glede Triglava menil, da bi Slovenija zaradi izkušnje z več deset tisoč begunci iz nekdanje Jugoslavije lahko svetovala Evropski uniji pri oblikovanju pristopa do reševanja begunske krize iz Sredozemlja. A operativne ukrepe prepušča "vladi in pristojnim ministrstvom".
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.