V poslu je čas denar in trenutno slovenski poslovni svet izgublja veliko denarja.
"Če danes želi nekdo opraviti kratek sestanek v Bruslju in odleteti z Ljubljane, potrebuje za to tri dni," je povedal Matej Knaus iz Združenja turističnih agencij Slovenije.
Poslovneži so predstavljali skoraj dve tretjini Adrijinih potnikov. Bližina letališča in dobre povezave domačega prevoznika so bile pomemben sestavni del službenih potovanj.
Primož Inkret iz podjetja Poslovni mediji, ki naslednji teden potuje v Oslo, ponazori, kakšna je po novem njihova realnost. "Zanimivo, da je najbolj ugodna in najhitrejša karta preko Istanbula. Potovanje traja neto šest ur, vse skupaj pa cel dan. Za en sestanek porabimo tri dni."
Težavni so predvsem neugodni časi prihodov in odhodov. Adria Airways je letela zjutraj, zdaj pa leta na pomembna evropska letališča, ki so prej nudila hitre povezave naprej, pred popoldnevom ni. Tako lahko potovanje iz Ljubljane v Berlin denimo traja tudi 10 ur. Kar je ’mala katastrofa’ tudi za domači turizem.
"Petzvezdično doživetje ni to, da pristanete na letališču v Benetkah, se odpeljete s kombijem do Ljubljane in greste nazaj. Gostov z visoko dodano vrednostjo na takšen način, s tako povezljivostjo zagotovo ne bomo imeli," težave na terenu opiše Knaus.
Ko je govora o drugih letališčih, Miha Kovačič, direktor Kongresnega urada Slovenije, razloži, da sta tisti v Zagrebu in Benetkah za klasičnega gosta sprejemljivi alternativi, za poslovnega pa ne. "Tukaj se že vidi izpad. Mi se nadejamo, da jih nismo izgubili, da se bodo drugo leto vrnili," doda.
Na Brniku medtem mirijo, da se bodo do naslednjega poletja razmere umirile in vzpostavile boljše povezave. "To, da je Lufthansa v mesecu dni povezala kar štiri od svojih petih hubov z Ljubljane, kaže na povpraševanje z našega letališča in na moč trga, ki bo s poletnim voznim redom še večji," pa je optimističen Janez Krašnja iz Fraporta Slovenija.
Toda do poletja se lahko veliko spremeni, svarijo poznavalci. Če trga ne bo, bodo v Ljubljano velike letalske družbe z mislijo na dobre poslovne rezultate prihajale zelo previdno. Po naših informacijah je Lufthansa Sloveniji obljubila sodelovanje, kot ga je imela prej z Adrio. A le če bo država uspela na letališče zvabiti novega prevoznika, s katerim bi ustanovila skupno podjetje s sedežem in floto na Brniku. Neuradno se vlada pogovarja z dvema družbama, ki pa jih pristojni minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek zaenkrat ne razkriva.
Mudi pa se tudi zato, ker bodo do konca leta ostali brez članstev v pomembnih letalskih združenjih, kot sta Star Alliance ali mednarodno združenje za zračni transport IATA.
KOMENTARJI (258)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.