Slovenija

'Imamo različna mnenja'

Ljubljana, 09. 12. 2008 09.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Kresalova želi, da bi se predsedniki koalicijskih strank pogovorili, kakšne so naloge posebnega odposlanca Rupla, ter se dogovorili, "kakšna bodo pravila igre, po katerih bo vlada peljala naslednja štiri leta".

Sklica izrednega vrha koalicije, na kateri bi razpravljali o pristojnostih premierovega posebnega odposlanca Dimitrija Rupla, v LDS ne bodo zahtevali. Predsednica LDS Katarina Kresal pa, kot je povedala med sejo sveta stranke, pričakuje, da se bodo predsedniki koalicijskih strank o tem pogovorili na sredinem skupnem sestanku.

Kresalova je v izjavi za medije ponovila, da v LDS ne oporekajo pravici predsednika vlade Boruta Pahorja, da imenuje svoje svetovalce. Imajo pa resne pomisleke do Ruplove poti v Rim z namenom reševanja manjšinske problematike. Rupel se namreč po besedah Kresalove v času svojega ministrovanja ni izkazal kot "človek z nekim posebnim posluhom za ta problem".

Imenovanje Dimitrija Rupla za posebnega zunanjega odposlanca je razburkalo slovensko javnost. Spori so se pojavili tudi v koaliciji.
Imenovanje Dimitrija Rupla za posebnega zunanjega odposlanca je razburkalo slovensko javnost. Spori so se pojavili tudi v koaliciji. FOTO: Reuters

Poleg tega se je pokazalo, da je Ruplov delokrog "zamegljen" in da prihaja do križanja pristojnosti tako z ministrom za Slovence po svetu kot zunanjim ministrom, opozarja Kresalova. Zato so v LDS želeli predlagati, da bi se o tem problemu dogovorili na ravni predsednikov strank.

Kresalova tako pričakuje, da bodo vsi štirje predsedniki koalicijskih strank o tem spregovorili na sredinem skupnem sestanku. Predsednica LDS želi, da bi se poglobljeno pogovorili, kaj konkretno naj bi bile naloge posebnega odposlanca, ter se dogovorili, "kakšna bodo pravila igre, po katerih bo peljala ta vlada naslednja štiri leta".

Predsednica LDS tudi zavrača namige o izrednem stanju v koaliciji. "Smo demokratična koalicija, ki dopušča različna mnenja in kritike, to ji celo štejem v prednost v primerjavi s prejšnjo koalicijo," pravi. Zdi se ji edino pošteno, da, kadar menijo, da so določene odločitve problematične, to nemudoma povejo svojim koalicijskim partnerjem.

Pahor: Vem, da sem se prav odločil

Pahor je danes zatrdil, da vlada deluje nemoteno in se posveča vprašanjem gospodarske krize. "Kdor sprejme tako odločitev, mora biti v razloge zanjo prepričan. Jaz sem jo sprejel, zavedajoč se vseh posledic, ki jih bo to imelo in me vse to, kar se dogaja, ne preseneča," je dejal Pahor.

Kot je povedal Pahor, razume razloge za nezadovoljstvo tistih, ki mislijo drugače. "Vem pa, zakaj sem se tako odločil in vem, da sem se prav – zato lahko tudi mirno zaspim in se zbudim z novim upanjem, da bo dan prinesel dobre rešitve za glavni problem, s katerim se soočamo, za reševanje gospodarske krize," je glede odločitve za Ruplovo imenovanje dejal Pahor. Po njegovih besedah bi ga namreč "negodovanje javnosti že povozilo, če te odločitve ne bi sprejel z dobrimi razlogi".

Golobič: Rubikon ni bil prestopljen

"Levi trojček"
"Levi trojček" FOTO: POP TV
Jaz tega razburjenja ne razumem. Rupel je pač sprejel uradniško funkcijo. To ni politična funkcija in zaradi tega se stranka SDS do tega ni opredeljevala. Janez Janša o težavah v koaliciji zaradi Rupla

Predsednik Zaresa Gregor Golobič je glede napovedi Kresalove, da stranka razmišlja o zahtevi za izredni vrh koalicije, dejal, da takšnega razmišljanja ne gre "dramatizirati". Z imenovanjem Rupla za premierjevega odposlanca po njegovem mnenju rubikon še ni bil prestopljen. Tako meni, da trenj v koaliciji ni. Ni dvomov, kdo je zunanji minister, zato je vse v redu, je dejal.

Žnidaršič: Rupel ni branil naših interesov

''Imenovanje Rupla je bila slaba odločitev in se z njo ne strinjam! Je pa to suverena odločitev predsednika vlade, ki nosi tudi odgovornost in posledice,'' je sporočil vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič. ''Kar zadeva Ruplov obisk v Rimu pa mislim, da se uresničuje moja pripomba o "rezervnem" zunanjem ministru. Vsebinsko pa je poteza v tej misiji cinizem brez primere, saj Rupel v odnosu do Italije praviloma ni branil naših interesov ali interesov manjšine! Ko je Silvio Berlusconi (italijanski premier, op. a.) pred leti trosil pravljice, "da so bili Slovenci na Rabu med 2. svetovno vojno na počitnicah", Rupel ni zmogel izustiti niti skromnega nasprotovanja tako brutalno potvorjenih zgodovinskih dejstev, saj je v koncentracijskem taborišču na Rabu v resnici od lakote ali bolezni umrlo ali bilo pobitih tisoč Slovencev,'' je opozoril.

Dogajanje okoli Dimitrija Rupla ne zasluži sklica vrha koalicije, je medtem prepričan predsednik DeSUS Karl Erjavec. Po njegovem ima vlada v tem trenutku bolj pomembne naloge, povezane predvsem z reševanjem gospodarske krize. "Če bi že sklicali vrh koalicije, bi ga zato morali sklicati bolj v tej smeri," je dejal.

Kaj je Rupel počel v Rimu?

Pahor je Rupla v Rim poslal po posvetu z ministroma za zunanje zadeve in za Slovence po svetu Samuelom Žbogarjem in Boštjanom Žekšem, so sporočili iz kabineta predsednika vlade. Tako imamo v Sloveniji kar tri službe, ki bi se lahko ukvarjale s težavami manjšine: zunanje ministrstvo, ministrstvo za Slovence po svetu in posebnega zunanjega svetovalca v kabinetu predsednika vlade.

Rupel se je danes v Rimu sestal s svetovalcem za zunanje zadeve v kabinetu predsednika italijanske vlade Valentinom Valentinijem, so sporočili iz kabineta predsednika vlade. Pogovorila sta se o finančnih težavah slovenske manjšine v Italiji. Predlog proračuna namreč predvideva zmanjšanje finančnih sredstev za Slovence v Furlaniji - Julijski krajini v višini milijona evrov za prihodnje leto, v naslednjih dveh letih pa še za nadaljnjih 1,5 milijona oziroma 2,2 milijona evrov. "Tako slovenska kot italijanska stran sta soglašali, da se je potrebno izogibati politizaciji vprašanj, ki jih je mogoče reševati na praktičen način. Obe strani sta tudi menili, da je glede vprašanja finančnih sredstev za manjšini potrebno analizirati vsebino konkretnih dejavnosti," so sporočili iz kabineta.

Ob tej priložnosti je Rupel italijanskemu sogovorniku predal tudi pismo predsednika vlade, naslovljeno na predsednika italijanske vlade Silvia Berlusconija. Pahor in Berlusconi bosta pogovore o omenjeni problematiki nadaljevala tudi ob robu zasedanja Evropskega sveta, ki bo v Bruslju potekalo konec tega tedna.

Kot je danes poudaril zunanji minister Samuel Žbogar, je "logično" in "zelo primerno", da je premier na pogovor v Rim poslal svojega odposlanca, saj je šlo za pogovor v kabinetu Berlusconija. Na vprašanje, kaj pričakuje od pogovora Rupla s Valentinijem, je Žbogar dejal le, da o vprašanju financiranja pričakuje dodatne pogovore v prihodnjih dneh s ciljem iskanja rešitve, ter izrazil upanje, da jih bodo našli.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (306)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
10. 12. 2008 14.58
Še dobro, da je bil Janša izvoljen v parlament, sicer ni dvakrat reči, da bi ga Pahor imenoval za posebnega osebnega svetovalca za\" abramba\". Ima izkušnje in debelo beležnico s telefonskimi številkami...
Tonček Balonček
10. 12. 2008 14.15
In kakšne iszkušnje je imel Janša, ko je kot 31.letni bivši zapornik prevzel mesto obrambnega misnistra. Nobenih! Pisal je za Mladino, bil v Jajcu in navidezno trgoval z računalniki (Microada). Nikoli ni nikogar vodil ali koordiniral, diplomiral na Dolančevi FSPN fakulteti... Pa ej kljub temu premagal sedno največjo vojaško silo, z vsemi generali vred, celo z Westpointa so bili nekateri. Tako je pač to, lahko se zgodi tudi Kresalovi! Bavar ni nikoli dell v gospodarstvu, pa je v par letih postal eden najbogatejših Slovencev.
maal
10. 12. 2008 14.10
bnam 2707 očitno imaš sindrom Ziherl :)
Ranunculus
10. 12. 2008 10.01
punca08 Tudi jaz grem kdaj pogledat na SDSovo stran. Informacije/podatke je potrebno zbirati iz večih virov, če se želimo približevati resnici. Nekoč sem prebral v Delu eno iskrico: Boj se tistega, ki prebere le eno knjigo. No, to iskrico lahko apliciramo na današnjo politično sceno: Boj se tistega, ki verjame le temu, kar prebere na site-u od SDS-a.
Ranunculus
10. 12. 2008 09.46
manjakranjc Teorija uslug drži. Škoda le, da zaradi tega teorija profesionalnosti izgublja.
mixidotnet
10. 12. 2008 09.32
Sam sem levičar, no ja tja se štejem. Najprej je bil sprejem Rupla v vlado šok, ampak ko prespiš in premisliš, izkušnje ima, v diplomaciji ima veliko izkušenj, tako da zakaj pa ne. Konec koncev se res ni treba polarizirati. Bomo videli, kaj bo iz tega. Sicer pa je kot osebnost res malo merda.
resslovenka
10. 12. 2008 09.05
manjakrajnc Z vidika živlenjskih izkušenj je molk res zlato, ker nikoli ne veš... Tisti, ki preveč na glas razlagajo dobijo oceno: konfliktni, nezaželjeni, nestrpni, arogantni, asocialni... in praviloma v živlenju težko shajajo. Raje imam to drugo vrsto, potuhnjencev pravzaprav nisem marala nikoli. Meni lasten jaz pomeni več, kot kakšna usluga, ki bi jo morda kdaj potrebovala. Vse živlenje živim na tem principu in sem čisto zadovoljna.
manjakranjc@hotmail.com
10. 12. 2008 08.29
Ah, v deželi, kjer se vsi med seboj več ali manj poznamo, kjer je moj šef-znanec največ dva koraka oddaljen od predsednika vlade, je molk zlato. Ne samo zaradi možne kazni, ampak - morda celo bolj - zato, ker nikoli ne vem, kdaj bom potrebovala njegovo uslugo - tako razmišlja tudi Pahor in prav je tako!
Heinke
10. 12. 2008 08.29
IN ŠE, SLOVENCI HLAPCI STE, ROJENI, VZGOJENI ZA HLAPČEVANJE, BIČA VAJENI IN ŽELJENI, GOSPDOAR SE MENJA BIČ PA OSTANE. IVAN CANKAR
maal
10. 12. 2008 08.23
vsi vemo, da je janša velik kritik, če hoče bit... saj v zgodovini je bil... in kresalovka skače, ker je 1.brez izkušenj in 2. ker se je ustrašila, da bo janša tak k je bil v zgodovini... sam mislim, da je tudi janša tle boljši.... 3. ženska nima izkušenj in ne pomeni kaj je diplomacija... zato takoj ob vsaki zadevi skače pred novinarje, malo pa se je ustrašila verjetno tudi pritiska svojih....drugače pa mislim, da je tudi janša dozorel malo...
M-teorija
10. 12. 2008 08.18
manjakranjc Kdo razen zaletave Kresalove, hujskača Žnidaršiča in Ziherla ( ki se je ustrašil svojega dela ) na levici dela halo okoli poštarskega dela. Ko se bodo vroče glave ohladile bodo morda videle tako daleč kot vidi Pahor.
maal
10. 12. 2008 08.17
punca 08 ti meni, da sem brez kulture? Pa kdo tukaj se bojuje že cel dan proti Ruplu? Ja ti pa imaš kulturo??? Moja kultura je v tem, da če boš nadaljevala s tem, bom postala tako nekulturna, da te bo minila volja biti nekulturana in kritizirat.... moja kultura je lahko veliko višja od tebe punca 08 ali pa veliko nižja.... na nobenem koncu me ne boš dosegla
maal
10. 12. 2008 08.13
manja jaz se tudi s tabo strinjam..
maal
10. 12. 2008 08.10
punca... tvoj problem, če sem te dobila na fori....
manjakranjc@hotmail.com
10. 12. 2008 08.03
Jutro, Rupla je včasih od tipičnega LDS kadra ločilo zgolj to, da si je upal biti samosvoj. Gre za človeka, ki je veliko naredil za slovensko državo v času osamosvajanja, veliko več kot tisti, ki ga danes preganjajo iz politike in diplomacije. Danes ga te dobesedno linčajo. Do sedaj je že jasno, da se je »diktator« JJ izkazal za daleč bolj strpnega z levičarskimi birokrati kot so danes strpni boljševiki na vladi – no majhno izjemo Pahorja. Pa se vrnimo nazaj k nepomembni problematiki. To kar se godi Ruplu je inkvizicija, torej stvar »večine« in množice, ki vedno najde razloge, da nasilno izključi drugače mislečega oz. tiste, ki v delovanju večine vidijo napake. Zadnja stoletja je inkvizicija način vladanja in boja za oblast s strani socialistov, levičarjev. Kdo danes najhuje poziva k linču: poleg kumrovških kadrov so to še razni organizatorji dela, predvsem pa pravniki - le pomnimo primer Kresal pred parlamentarnimi volitvami! No kakorkoli, ko bodo Rupla nekako sežgali, pa bo bog v podobi triglavega zmaja dal konec gospodarske krize in vseh osebnih težav preoblečencev! Ja v dolini Butalcev je možno vse; bog nam pomagaj ali pa tisti Alah!
resslovenka
10. 12. 2008 07.56
Tale zadeva z g. Ruplom je postala že sila dolgočasna. Zelo veliko besed in zapravljanja časa. BP vztraja , da se je odločil prav. Če se je odločil tako, naj požira očitke in negodovanje javnega mnenja. Je pravzaprav povedal vse, en bivši minister mu pomeni več.
M-teorija
10. 12. 2008 07.36
Replica Verjetno misliš KAmorkoli samo go home NE ???
elvog19
10. 12. 2008 07.35
Hotel ste imet ščene, ki brez veze laja in sedaj imate Kresalko.
80ris
10. 12. 2008 07.34
Eh Rupel nevem če ti bo uspelo.
Replica
10. 12. 2008 07.32
Rupel go home