Po objavi v uradnem listu je z današnjim dnem stopila v veljavo včerajšnja odločitev vlade, da odpravi prepoved obratovanja trgovin ob nedeljah in praznikih. "S tem se trgovcem znova omogoči, da obratovalni čas določijo v skladu s svojo poslovno odločitvijo in upoštevaje potrebe potrošnikov," so pojasnili na vladi. Trgovci so to odločitev vlade pozdravili. Veliko živilskih trgovin se namreč odpira že to nedeljo, odprte bodo tudi nekatere neživilske trgovine.
Delovni čas trgovin določen glede na povpraševanje kupcev
Da bodo njihove poslovalnice odprla vrata že to nedeljo, 26. julija, so nam potrdili z uprav trgovin Hofer, Mercator, Eurospin in Tuš. Pri Tušu bodo odprli "večino poslovalnic", pri Hofru pa vse."Ob tem bi radi pojasnili, da dosledno upoštevamo veljavno zakonodajo in dogovore socialnih partnerjev," so poudarili.
Odziv kupcev na ponovno odprtje trgovin ob nedeljah je, kot pravijo trgovci, različen. "Nekatere trgovine imajo ob nedeljah velik obisk, druge manjšega," so povedali v Mercatorju in dodali, da bodo prav glede na povpraševanje kupcev določili delovni čas posameznih trgovin. To nedeljo bodo zagotovo odprli vse hipermarkete in supermarkete, trgovine v turističnih krajih ter trgovine M tehnike, ki so v istih trgovskih centrih kot Mercatorjeve trgovine.
Trgovine Spar in Interspar se medtem odprejo naslednjo nedeljo."Od 2. avgusta bodo naše trgovine ponovno obratovale po delovnem času, kakršen je veljal pred razglasitvijo epidemije covid-19," so sporočili s tamkajšnje službe za odnose z javnostjo.
Prav tako se naslednjo nedeljo odpira trgovina E.Leclerc v Ljubljani. "Daljši tedenski odpiralni čas in posledično bolj razporejen obisk strank bistveno vplivata na varno nakupovanje in varno delo naših zaposlenih – to pa je, predvsem v trenutni situaciji, naša najvišja prioriteta," so zapisali.
V Bauhausu so pojasnili, da bodo trgovine to nedeljo odprli med 8. in 15. uro. Prav tako bodo odprte trgovine iz verige Obi, kažejo na spletni strani Obija navedeni delovni časi. Delovni čas njihovih trgovin po Sloveniji bo sicer v nedeljo različen, se bo pa gibal med 8. in 15. uro.
Citypark bo to nedeljo še zaprt
Tudi ljubljanskega Cityparka v nedeljo še ne bodo odprli. "To zaradi kratkega roka za zaposlene v nakupovalnem središču ne bi bilo primerno. Tovrstne spremembe morajo biti vnaprej dobro načrtovane in usklajene. V nakupovalnem središču namreč dela preveč ljudi, da bi odločitev glede odprtja sprejeli prenagljeno. Ustvarjamo poštene delovne pogoje, del česar predstavlja tudi načrtovanje časa naših zaposlenih," je zapisal Toni Pugelj, direktor SES Slovenija in Aleje.
S prihodnjo nedeljo, 2. avgusta, pa bo tako Citypark Ljubljana kot vsa ostala nakupovalna središča SES – ponovno odprt od 9. do 15. ure.
"Odprtje trgovin ob nedeljah bo v časih koronavirusa pripomoglo k še boljši porazdelitvi obiskovalcev v naših nakupovalnih središčih. Prav tako odprtost trgovin ob nedeljah vpliva na to, da dodana vrednost ostaja v Sloveniji in se zaradi spletnih nakupov ne seli v tujino," so sporočili.
V Lidlu in Jagru še neodločeni: Čakamo, kaj bo storila konkurenca
"Lidl Slovenija še ne spreminja odločitve o ponovnem odprtju. Naše trgovine bodo to nedeljo, 26. julija, zaprte. O nadaljnjih korakih se bomo zaradi zagotavljanja konkurenčnosti ter stabilnosti podjetja in ohranitve delovnih mest odločali glede na odziv konkurence," so sporočili z uprave podjetja.
V zadnjih treh letih so sicer ob nedeljah opazili povečevanje števila obiskovalcev, "tudi takih, ki zaradi delovnih obveznosti med tednom in ob sobotah ne utegnejo opraviti nakupa ali ga želijo opraviti skupaj z družino".
"Trgovine Jager za zdaj ob nedeljah ostajajo zaprte, saj pričakujemo, da bo v tej smeri sprejeta tudi novela Zakona o trgovini," pa je sporočil predstavnik podjetja Jager Boštjan Jager. Tudi pri njih pravijo, da je odločitev, ali bodo v prihodnje trgovine ob nedeljah odprli, odvisna od tega, kako se bo odzvala konkurenca: "Če bodo odprti vsi, bomo verjetno morali tudi mi odpreti ob nedeljah, saj sicer tvegamo izgubo kupcev na daljši rok," je pojasnil.
Sicer pa večjega pritoževanja kupcev zaradi nedeljskega zaprtja, kot je dejal, pri njih niso zaznali. Meni še, da tudi če bi trgovine ob nedeljah ostale zaprte, to ne bi bistveno vplivalo na njihovo poslovanje in da potrebe po odpuščanjih ne bi bilo.
Trgovine bodo ob nedeljah spet lahko odprte
Dodatek za delo ob nedeljah predstavlja 6,5 odstotka mesečne plače
Javnomnenjske ankete kažejo, da večina Slovenk in Slovencev podpira zaprtje trgovin ob nedeljah (konec koncev je bil takšen tudi izid referenduma že leta 2003), kot razlog pa večina navede, da si tudi prodajalci in prodajalke zaslužijo proste nedelje in praznike, da je to dan, ki naj ga preživijo s svojimi družinami.
Vodstva trgovskih verig pa pravijo, da si veliko njihovih zaposlenih celo želi delati ob nedeljah. Razlog: boljša plača. "Za nedeljsko delo, skladno s kolektivno pogodbo, naši zaposleni prejemajo 100-odstotni dodatek na opravljeno uro. Velik del naših sodelavcev v prodaji tako samoiniciativno izrazi željo po razporeditvi dela na nedeljo," so povedali v podjetju Hofer. Dodatek za delo ob nedeljah pri njihovih zaposlenih v povprečju znaša 75 evrov bruto na mesec oziroma približno 6,5 odstotka mesečne plače prodajalke oziroma prodajalca s skrajšanim delovnim časom (30 ur na teden).
Tudi zaposleni v Lidlu za delo ob nedeljah prejmejo 100-odstotni dodatek: "Konkretno to pomeni v povprečju dodatnih 60 evrov bruto za vsako delovno nedeljo oziroma za dve delovni nedelji dodatnih 120 evrov bruto na mesec. Naj še poudarimo, da naši zaposleni v trgovinah delajo največ pet dni v tednu, torej nedelja za tistega, ki dela na ta dan, ni dodaten delovni dan v tednu, pač pa je v sklopu teh petih dni," je povedala predstavnica podjetja Tina Cipot.
Na vprašanje, ali bi – če bi trgovine ob nedeljah morale ostati zaprte – sledila odpuščanja, pa so v podjetju Hofer odgovorili: "Dolgoročno bi to vsekakor imelo opazne posledice na naše poslovanje, saj bi tovrstni ukrep zmanjšal promet trgovin, skrajšani odpiralni časi pa bi posledično vplivali tudi na zaposlitveno strukturo."
Sindikat delavcev trgovine Slovenije: To je nož v hrbet!
Ponovnemu odprtju trgovin ob nedeljah pa močno nasprotujejo v Sindikatu delavcev trgovine Slovenije, kjer menijo, da je podobno kot pri noveli zakona o trgovini "prevladal kapital, delno pa najbrž tudi pritiski nekaterih trgovinskih podjetji, ki grozijo, da bodo tožila vlado za odškodnino".
"Prodajalke in prodajalci so zelo razočarani ali bolje rečeno jezni nad to odločitvijo, saj so glede na javnomnenjske ankete, tako zaposlenih kot potrošnikov, pričakovali zaprtje trgovin ob nedeljah. Številni se danes obračajo na naš sindikat z vprašanji, kaj bomo storili, vendar smo tudi mi v tem trenutku primorani počakati na september. Do takrat pa je naš cilj še naprej širiti glas delavskega razreda, ki ne sme ostati neslišan," je povedal generalni sekretar sindikata Ladi Rožič.
Dodal je, da je najprej politika spregledala referendum iz leta 2003, nato je trgovkam in trgovcem znova obrnila hrbet z izmikanjem odgovornosti pri sprejemu aktualnega predloga novele. "Včerajšnji umik odloka in ponovno odprtje trgovin ob nedeljah je ponoven nož v hrbet delavskemu razredu. Kljub temu pa se v Sindikatu delavcev trgovine Slovenije ne bomo umaknili in boj bomo nadaljevali do konca. Danes se borimo za nedelje, jutri se bomo za plače, ki bodo omogočale spoštljivo življenje," je še napovedal Rožič.
KOMENTARJI (549)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.