Iz trgovskih družb Hofer, Lidl, Spar in Tuš so sporočili, da s torkom prehajajo na skrajšan delovni čas. Trgovske družbe se pripravljajo tudi na nadzorovan vstop v trgovine, da bi tako omejili število hkratnih kupcev.
Od torka bodo tako Hoferjeve trgovine, teh je po Sloveniji 87, od ponedeljka do sobote odprte med 8.30 in 17. uro, ob nedeljah pa med 8.30 in 12. uro. Skrajšan delovni čas velja do nadaljnjega.
V največjem diskontnem trgovcu v državi, ki se je s hitro rastjo v zadnjih letih povzpel na tretje mesto med vsemi trgovci, javnost tudi obveščajo, da dobavna veriga poteka brez večjih posebnosti, zaposleni v logistiki in prodaji pa si prizadevajo za vnovično zadostno razpoložljivost izdelkov po močnem navalu kupcev v zadnjih dneh.
V Hoferjevem diskontnem tekmecu Lidl s torkom do preklica prav tako prehajajo na spremenjen delovni čas. Od ponedeljka do sobote bo tako 60 Lidlovih trgovin po državi odprtih od 8.30 do 18. ure, v nedeljo pa od 8.30 do 12. ure. Tudi danes bodo trgovine zaprli že ob 18. uri.
V Sparu so javnost obvestili, da bodo trgovine Interspar s torkom do preklica od ponedeljka do petka odprte med 10. in 18. uro, ob nedeljah pa med 9. in 15. uro. Trgovine Spar bodo medtem od ponedeljka do sobote večinoma odprte od 10. do 18. ure, ob nedeljah pa bo v tistih, ki so na ta dan odprte, mogoče življenjske potrebščine kupiti med 8. in 12. uro.
Tudi vse trgovine Tuš bodo od torka dalje odprte po skrajšanem delovnem času. Od ponedeljka do sobote bodo tako do nadaljnjega odprte med 9. in 18. uro ter ob nedeljah med 8. in 12. uro. Nekatere manjše trgovine so izjema in imajo še krajši delovni čas.
Nekateri trgovci še brez sprememb
V Mercatorju in tudi trgovinah Jager za zdaj delovni čas ostaja nespremenjen. Pri Jagru kupce prosijo, naj v trgovine vstopajo v omejenem številu in samo če so zdravi.
Trgovci se pripravljajo oziroma so že pripravljeni tudi na sistem nadzorovanega vstopa v trgovine, s čimer bi omejili hkratno število kupcev v trgovini in zaščitili tako stranke kot zaposlene. Tako so povedali v Hoferju, Lidlu, Mercatorju in Tušu. Glede tega sicer čakajo na podrobnejša navodila in usmeritve države.
V Tušu pa so za STA povedali, da na blagajne trgovin nameščajo tudi zaščitna stekla. Na ta način so v nedeljo opremili 16 trgovin, danes bodo preostalih 89. Uvajajo tudi diskrecijske črte na blagajnah ter na frekventnih lokacijah že omejujejo število kupcev v trgovini.
V vseh trgovcih pa kupce pozivajo, naj vzdržujejo vsaj 1,5 metra razdalje do drugih ter upoštevajo vsa navodila glede preventivnega ravnanja v času epidemije – na primer tudi z razkuževanjem rok in uporabo zaščitnih rokavic z oddelka sadja in zelenjave.
Odprte sicer ostajajo tudi drogerije. Trgovine Drogeriemarkt so odprte s skrajšanim delovnim časom. Delujejo tudi trgovine Müller.
Bančne poslovalnice s krajšim delovnim časom, zavarovalnice zaprte
Poslovalnice NLB bodo od torka začasno poslovale po spremenjenem delovnem času, in sicer bodo vsak delovnik odprte od 8.30 do 13. ure. Izjemi sta poslovalnica v zgradbi UKC Ljubljana, ki je do nadaljnjega zaprta, in poslovalnica E.Leclerc, ki bo odprta od 9. do 13. ure, so danes sporočili iz NLB.
Poslovalnice Gorenjske banke bodo odprte od ponedeljka do petka med 8. in 12. uro. Določene poslovalnice bo banka začasno zaprla, so napovedali. Ob tem so dodali, da so na najbolj obiskanih bankomatih komitentom omogočili brezplačno plačevanje položnic.
V obeh bankah svetujejo uporabo kartic ter spletne in mobilne banke. Za neodložljive posvete naj se stranke napovedo, v poslovalnice vstopajo posamično ter uporabljajo razkužila in spoštujejo medosebno razdaljo, so ponovili. Banke spremembe ažurno objavljajo na svoji spletni strani.
Medtem so svoje poslovalnice danes zaprle zavarovalnice in prešle na izvajanje storitev za stranke izključno z uporabo elektronskih in telekomunikacijskih poti. Med njimi so v Zavarovalnici Triglav, zavarovalnici Generali in Zavarovalnici Sava navedli sklepanje ali obnovo zavarovanj in obravnavo škod na daljavo.
Trgovci namesto v fizične vabijo v spletne trgovine
Po zaprtju trgovin z nenujnimi izdelki po Sloveniji zaradi širjenja novega koronavirusa trgovci kupce vabijo v svoje spletne trgovine. Gotovinsko plačevanje je pri tem večinoma onemogočeno, prav tako osebni prevzemi spletnih naročil. Številne spletne trgovine opažajo veliko povečanje povpraševanja po računalnikih in drugi opremi za delo od doma.
V trgovini s športno opremo Hervis so danes poudarili, da njihova spletna trgovina deluje nemoteno. "V takšnih časih je še posebej pomembno, da skrbimo za svoje zdravje in dobro kondicijo," so dodali ob tem. Opozorili pa so, da zaradi preprečevanja epidemije osebni prevzem v njihovih poslovalnicah zaenkrat ni mogoč. Stranke prosijo, da izberejo dostavo na domači naslov.
Športno opremo v spletni trgovini še naprej ponujajo tudi v Intersportu, prav tako samo z možnostjo dostave na dom.
Plačilu z gotovino se spletni trgovci v tem času izogibajo
V Big Bangu so izpostavili, da lahko kupci izdelke plačajo samo prek spleta ali po predračunu, saj želijo na ta način še dodatno omejiti stik z zaposlenimi. Dostava na dom poteka nemoteno, in sicer na način brez kontakta. Zaradi varnostnih ukrepov ne izvajajo vnosa opreme. S torkom ob svojih skladiščih uvajajo tudi brezkontaktni prevzem kupljenega blaga.
Dodatno so v tem podjetju pojasnili, da se je v prejšnjem tednu že postopno povečevalo število kupcev, ki so nakup namesto v fizičnih trgovinah opravili na spletu, od tega tedna pa nakupi po internetu še naraščajo. "Že ob izbruhu koronavirusa na Kitajskem smo v Big Bangu prilagodili upravljanje z zalogami, saj je bilo pričakovati, da bodo dobave kratkoročno otežene, zato imamo dovolj zalog," so dodali.
Najpogosteje so sicer kupci v Big Bangu v zadnjih dneh povpraševali po osebnih računalnikih in drugi opremi, ki jo potrebujejo za delo od doma. Večje zanimanje so beležili tudi pri hladilnikih in zamrzovalnikih ter za izdelke, kot so igralne konzole, video igre, televizorji in drugi izdelki za krajšanje prostega časa.
V podjetju Mimovrste so na spletni strani prav tako zapisali, da so začasno zaprta vsa njihova prevzemna mesta: "Vsi, ki vas naročila že čakajo za prevzem, prosimo, počakajte, da vas sodelavci obvestijo o nadaljnjem ravnanju." Zaradi varnosti so tudi onemogočili gotovinsko plačevanje, možno je le plačilo preko spleta. Dostava na dom deluje nemoteno.
Sicer v Mimovrste v zadnjih dneh beležijo več kot 50-odstotno povečanje števila oddanih naročil. Največ zanimanja pri njih velja za artikle hitre potrošnje: čistila, plenice, detergente, hrano za male živali. Za več kot 100 odstotkov je naraslo število nakupov prenosnikov, monitorjev in druge računalniške opreme za nemoteno delo od doma. Dvignila se je tudi prodaja zamrzovalnih skrinj in določenih gospodinjskih pripomočkov, kot je recimo aparat za peko kruha.
V spletni trgovini Moje-lece.si so zagotovili, da delujejo nemoteno in še naprej sprejemajo vsa naročila. "Naredili smo reorganizacijo dela in sprejeli vse potrebne varnostne ukrepe, s katerimi smo zagotovili nemoteno delovanje in maksimalno varnost naših zaposlenih," so zatrdili, obenem pa na vso svojo ponudbo dajejo popust.
Predaja paketov poteka brez fizičnega kontakta med dostavljalcem in kupcem
Dostava paketov zaenkrat poteka, a s previdnostnimi ukrepi. V Pošti Slovenije tako stranke v primeru vročanja paketov pozivajo, da se opredelijo do alternativnega vročanja, ki ne vključuje fizičnega kontakta, ter pakete prevzamejo na dogovorjenem mestu, denimo pri vhodu v stavbo ali pred garažo. Določenih storitev, kot so vnos blaga v stanovanje naslovnika, do nadaljnjega ne bodo izvajali.
Pošta Slovenije uporabnikom tudi ponovno svetuje, da za dostavno mesto izberejo eno od alternativnih dostavnih točk in se tako izognejo neposrednemu stiku z dostavljavcem. Med temi možnostmi so dostava v t.i. paketomat ter dostavo na vnaprej dogovorjen prostor, denimo na teraso ali pod nadstrešek.
V dostavni službi GLS pa prejemnike paketov obveščajo, da dostava paketov poteka na prostem in brez stikov z upoštevano razdaljo 1,5 metra. Kurirji ob dostavi paketa ne bodo vstopali v zaprte prostore. Prejemnike paketov tudi v GLS prosijo, da zmanjšajo število paketov z odkupnino, prav tako naj se v čim večjem številu odločijo za dostavo na dogovorjeno mesto ali za dostavo v njihov paketomat.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.