Kot so sporočili iz urada vlade za komuniciranje, je vlada sprejela spremenjen odlok o omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Sloveniji, s katerim je odpravila določitev minimalnega obratovalnega časa in odpravila prepoved obratovanja trgovin ob nedeljah in z zakonom določenim dela prostih dnevih.
"S tem se trgovcem znova omogoči, da obratovalni čas določijo v skladu s svojo poslovno odločitvijo in upoštevaje potrebe potrošnikov," so zapisali.
Vlada je odlok danes objavila v uradnem listu, veljati pa začne z jutrišnjim dnem.
Odlok pa še vedno prepoveduje obratovanje diskotek in nočnih klubov.
Za vse dejavnosti še vedno velja, da jih je dovoljeno opravljati le pod pogojem, da se zagotovi minimalni stik s potrošniki in v skladu s sprejetimi navodili in priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter ministrstva za zdravje. Odgovornost delodajalcev pa je, da zaposlenim zagotovijo zaščitno opremo in zagotovijo spoštovanje navodil iz prejšnjega odstavka, poudarja vlada.
Vlada je odlok o omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom sprejela v okviru ukrepov za omejitev širjenja novega koronavirusa. Po odloku, ki velja od 16. marca, so sprva lahko delovale le prodajalne z živili vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, lekarne, prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki, program vrt in kmetijstvo v prodajalnah, kmetijske prodajalne, bencinski servisi, banke, pošte, dostavne službe, trafike in kioski za prodajo časopisov in revij ter druge nujne storitve za zagotavljanje javne varnosti in zdravja.
Nato je omejitve postopoma sproščala in doslej so bile – z izjemo nočnih klubov in diskotek – omogočene vse ostale dejavnosti ponujanja blaga in storitev, za katere je prav tako veljala začasna prepoved. Ob nedeljah in dela prostih dneh so lahko bili odprti le bencinski servisi in lekarne.
Levica namerava jeseni preprečiti 'izigravanje referendumske volje'
Odločitev vlade je po mnenju Levice sol na rano 30.000 zaposlenim v trgovini. "Vladajoča politika je pokazala, da je zmožna 17 let zavlačevati z na referendumu izraženo voljo," so navedli.
"Spomnimo, da bi lahko bile trgovine ob nedeljah zaprte že od avgusta, v skladu s prvotnim predlogom Levice, ki mu je bila obljubljena podpora absolutne večine poslancev. To se ni zgodilo, ampak je bilo odločanje prestavljeno na jesen – po zaslugi škodljivega amandmaja, pod katerega se je podpisala mešana skupina poslancev na čelu s SMC, SAB in SDS," so navedli.
Kot je ocenil koordinator Luka Mesec, so omenjeni poslanci najprej preprečili, da bi bil zakon o zaprtju trgovin ob nedeljah sprejet še pred poletjem, danes pa so vladne stranke preklicale še odlok, po katerem zaposlenim v trgovini vsaj ob koronakrizi ni bilo treba delati ob nedeljah. Zato v Levici zagotavljajo, da bodo jeseni storili vse, da spravijo zakonodajni predlog nazaj na prvotne tirnice.
DZ je prejšnji teden namreč opravil drugo obravnavo predloga novele zakona o trgovini, po kateri bodo trgovine ob nedeljah in dela prostih dneh zaprte. Izjeme bodo manjše trgovine na posebnih območjih in manjše trgovine podjetnikov ali pravnih oseb. Tretjo obravnavo predloga bo opravil na naslednji seji. Po predlogu bodo morale biti trgovine ob nedeljah in dela prostih dneh zaprte, razen prodajaln do 200 kvadratnih metrov na bencinskih servisih, avtobusnih in železniških postajah, letališčih, v pristaniščih, namenjenih za javni promet, in na mejnih prehodih ter v bolnišnicah. Prav tako bodo glede na predlog lahko odprte velike prodajalne samostojnih podjetnikov ali pravnih oseb, v katerih bodo v teh dneh delali podjetniki ali zastopniki pravnih oseb oz. prokuristi v teh osebah sami in – po sprejetem dopolnilu SMC – skupaj z njimi tudi dijaki in študentje ter osebe, ki lahko opravljajo začasno ali občasno delo. Dopolnilo so po navedbah Levice podprli poslanci SMC, SDS in SAB. Zaradi sprejetega dopolnila DZ tretjega branja ni opravil prejšnji teden, ampak ga bo na naslednji seji, ki bo jeseni.
Ukrepi o začasni prepovedi zbiranja ostajajo v veljavi, maske še naprej obvezne
Vlada je na današnji seji odločila tudi, da se obstoječe omejitve iz odloka o začasni prepovedi zbiranja uporabljajo še naprej. Sklenila pa je tudi, da se ukrep o obveznem nošenju zaščitnih mask in obveznem razkuževanju rok v zaprtih javnih prostorih podaljša.
Ocenila je namreč, da se je tudi z obveznim nošenjem zaščitnih mask ali drugih oblik zaščite ustnega in nosnega predela obraza v zaprtem javnem prostoru in z obveznim razkuževanjem rok trenutno epidemiološko stanje ustalilo in da sta omenjena ukrepa pomembno pripomogla k temu.
Po oceni strokovne skupine za zajezitev in obvladovanje epidemije covid-19 pri ministrstvu za zdravje, s katero se je danes seznanila vlada, pa se je epidemiološko stanje ustalilo tudi z ukrepi iz odloka o začasni splošni omejitvi oziroma prepovedi zbiranja ljudi. Epidemiološko stanje je pod nadzorom, trend novih okužb pa ne napoveduje porasta.
Vlada strokovno utemeljenost ukrepov sicer ugotavlja vsakih sedem dni in ob upoštevanju strokovnih razlogov odloči, da se ti ukrepi uporabljajo še naprej, ali pa jih spremeni oziroma odpravi.
KOMENTARJI (759)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.