Franc Jager je voditelju oddaje Ena na ena Urošu Slaku povedal, da sta bila z dedkom zelo povezana, čeprav mu je ta govoril, da iz njega ne bo nič. To ga je sicer bolelo, se je pa v njem zato tudi nekaj zbudilo, da je bil prepričan, da mora dati več iz sebe. Kot je povedal, je bil dedek neke vrste inovator, rad pa je imel tudi naravo, kar je bila njuna skupna lastnost.
Pojasnil je, da se je ob odhodih v tujino, kjer je kupoval kavbojke in druge stvari, spraševal, zakaj vsega tega ni mogoče kupiti v Sloveniji. Odločil se je, da bo to njegov cilj, a je čakal na pravi trenutek, od vsega začetka pa varčeval za svojo prvo trgovino. V 90. letih je postavil prvo trgovino na podeželju, kjer je lahko posameznik kupil vse in ljudem s podeželja tako ni bilo treba več v mesta. Lokacije zemljišč je sicer izbiral po občutku in nikoli ni zgrešil. Na vprašanje, ali drži, da je svoj imperij postavil brez kreditov, je odvrnil, da so vmes prišli trenutki, ko so sodelovali tudi z bankami, načeloma pa je vse zgradil brez kreditov.
Optimizacija dela že v mladosti
Povedal je, da je že kot mlad pomagal optimizirati delo trgovcem, ki so delali ob sobotah. Ljudje so namreč v trgovine prihajali po večje količine sestavin, ki so jih nato morali pripraviti, zato je začel vnaprej pripravljati pakete naročenih in tako skrajšal delo zaposlenim. Poslovodkinja, ki je videla, da ni več dolgih vrst, je mislila, da je upadel promet, dokler ni videla dobička v blagajni.
Prvo plačo v trgovini je prejel pri 17-letih in takoj dal odpoved, saj je bila ta tako nizka, da si ni mogel kupiti ne oblačil ne obutve za v službo. Zaposlila se je na Petrolu, kjer je zaslužil dvakrat več, saj je del denarja dobil tudi z napitnino. Povedal je tudi, da je v vseh službah, kjer je delal, vedno predlagal tudi spremembe in izboljšave. Prepričan je namreč, da je treba, če se ne strinjaš z načinom in politiko dela, nekaj spremeniti.
'Švercanje' iz tujine
Jager je kljub strahu na državni meji iz Trsta švercal kavbojke in jih prodajal. Pred otvoritvijo prve svoje trgovine je šel v Avstrijo kupiti kavni avtomat, a ga je carinik ustavil in ni dovolil, da ga pripelje v Slovenijo. "Če imaš ti res srčno željo v sebi, ti ta energija pomaga," je pojasnil Jager in povedal, da je za pomoč prosil nekega tujca, Bosanca. Ta mu je avtomat pripeljal v Slovenijo, nato pa ga počakal na dogovorjeni lokaciji, kjer mu ga je predal. Za uslugo pa ni želel ničesar, je povedal Jager in dodal, da si je to zapomnil za vse življenje.
Nekoč je Franc Jager dejal, da se da v njihovih trgovinah kupiti vse, razen letala. A poudarja, da gre za težko delo, saj je delo a tako širokim asortimanom tek na dolge proge. Pojasnil je namreč, da mora trgovec pri dobaviteljih in proizvajalcih dosegati določene količine in Jager je potreboval dolgo časa, da je dobil zaupanje dobaviteljev in proizvajalcev, da lahko zdaj pri njih nabavi in nato tudi proda določene količine izdelkov.
Trenutno največja želja 75-letnega Franca Jagra je skrbeti za svoje zdravje in kondicijo ter dobri medčloveški odnosi. "Želim si z obema družinama biti v dobrih odnosih, kar je to po mojem mnenju največ vredno v življenju."
KOMENTARJI (296)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.