"Živela svoboda!", "Moje telo, moja pravica", "Dovolj terorja!", "Za svoboden rod!" so s transparenti sporočali protestniki v središču Ljubljane. Več tisoč se jih je zbralo, množica je bila raznovrstna – tam so bili mlajši, starejši, tudi družine z otroki. Bili so glasni, a mirni. V rokah so imeli slovenske zastave, raglje in troblje.
Po Trgu republike, katerega dobršen del je ograjen, je najprej odmevala glasba, nato je zbrane nagovoril organizator protesta Zoran Stevanović, sledili so še drugi govorci, ki so bili kritični do vlade in aktualnega sklica državnega zbora. Znova je bilo slišati tudi nekaj tistih, ki ne verjamejo, da novi koronavirus sploh obstaja, pa tudi tistih, ki verjamejo v škodljivost cepiv. V ospredju govorov, ki so jih pospremili žvižgi, vzkliki in aplavzi, so bile zahteve po umiku omejevalnih ukrepov in nasprotovanje oblastem, ki da so ugrabile državo. Ocenili so, da je cepljenje proti covidu-19 v resnici že zdaj prisilno in da cepljenje in testiranje ne bosta rešila koronske krize. Na argumente, da naj bi se cepili iz solidarnosti do ranljivih skupin, pa je bilo slišati oceno, da gre za lažno solidarnost.
Dogajanje je ves čas budno spremljala Policija, ki je okrepila varovanje in povečala število policistov. Trg je bil ograjen, poslopje DZ pa so izpraznili že pred shodom. Območje je preletaval helikopter.
'Zahtevamo svobodno Slovenijo'
"Zdi se mi popolnoma nesprejemljivo, da zdravi ljudje nimamo več nobenih pravic, in to je edino, kar jaz zahtevam. Nimam PCT-ja, želim Z – zdravje, da me upoštevajo kot zdravo državljanko, da imam svoje pravice in lahko hodim naokoli," je povedala ena od udeleženk protesta.
"Meni ne gre za to, kdo je cepljen in kdo ni, z načinom, na katerega so se lotili vsega skupaj, pa se ne strinjam. Zdi se mi, da bi lahko bilo drugače. Zato sem danes tukaj," je povedala druga.
"Zahtevamo svobodno Slovenijo. Ti ljudje, ki naj bi bili v parlamentu, pa jih danes najbrž ni več, so si ustvarili svoj svet in svoj medij. Jaz sem proti temu, tej vladi, temu sistemu. Poglejte, kaj so naredili s tem covidom – povzročili so paniko, evforijo, ljudje se bojimo sami sebe, izogibamo se drug drugemu, medsebojni odnos se je izgubil. To je princip, ki je bil že velikokrat omenjen – deli in vladaj. Žal mi je za to," je dejal tretji.
Provokacije niso uspele
Protestniki so sicer zagotavljali, da so prišli svoje mnenje izrazit mirno in da se bodo ob mraku razšli. Če bi – tako kot prejšnji teden – izbruhnilo nasilje in izgredi, so se nameravali posesti po tleh in se na tak način distancirati od huliganov.
Uradni del protesta se je okoli 19.30 zaključil. Stevanović je zbrane pozval, naj se mirno razidejo in naj se ne odzivajo na morebitne provokacije. Povabil pa jih je, naj se prihodnjo sredo spet vrnejo.
Večina protestnikov se je tedaj razšla, na Trgu republike jih je do poznih ur ostalo še nekaj, ki so glasno žvižgali in skandirali: "Lopovi, lopovi!" Posamezniki so poskusili tudi s provokacijami, poletela je namreč signalna baklja, a stvari k sreči niso eskalirale:
Policija: Organizator shoda ni prijavil
Po kritikah, ki jih je bila deležna prejšnjo sredo, se je Policija na današnji protest dobro pripravila. Kot so sporočili s PU Ljubljana, spremljajo, zbirajo in vrednotijo informacije v povezavi z aktualnimi dogodki. "V skladu s pridobljenimi informacijami se tudi izdela varnostna ocena, na podlagi katere se tovrstni dogodki spremljajo." Dodali so, da se "vedno v največji možni meri izvedejo priprave z namenom zagotovitve varnosti vseh," ukrepe pa da prilagajajo varnostni situaciji.
Povedali so tudi, da organizator današnjega shoda ni prijavil in hkrati ni prevzel odgovornosti, ki mu jo zakon nalaga. "Ker je bilo ugotovljeno, da gre za neprijavljen shod, je Policija na njem dolžna zagotavljati javni red in mir, ne pa dejansko vseh ukrepov, ki so z zakonom naloženi organizatorju."
Vse udeležence shoda so pozvali, da upoštevajo odredbe policistov na kraju in spoštujejo ukrepe za zajezitev nalezljivih bolezni. "Prav tako vse udeležene obveščamo, da bo Policija uporabljala tehnična sredstva za snemanje postopkov in okolice, kjer bodo potekali protesti," so zapisali pred protestom.
Spomnimo
Prejšnjo sredo se je pred DZ po podatkih Policije zbralo osem tisoč ljudi, ki so protestirali proti uvedbi pogoja PCT. Po mirnem uvodnem delu pa so se začeli izgredi, potem ko so začele skupine obmetavati policiste in poslopje državnega zbora z baklami, granitnimi kockami in pirotehničnimi sredstvi. Policija je množico razgnala, znova pa je uporabila tudi vodni top. Na poslopju DZ je bilo razbitih 12 oken, v središču mesta pa je nastala tudi druga gmotna škoda.
Zatem so na Policijo leteli številni očitki zaradi domnevne nepripravljenosti. V nasprotju z večino tradicionalnih petkovih kolesarskih shodov pred parlamentom namreč ni bilo postavljenih ograj, prisotnih je bilo manj policistov, njihov kordon in množico pa je ločevala le cesta.
Strokovnjak za policijska pooblastila s Fakultete za varnostne vede Miroslav Žaberl je povedal, da varnostna ocena ni bila ustrezna. "Treba bi bilo postaviti ograjo, mogoče že predhodno vpoklicati pripadnike posebne policijske enote ali kaj podobnega." Predvsem zato, ker bi takšne izgrede lahko predvideli, je dejal in dodal, da bo morala Policija "znova poseči po represivnejših ukrepih".
KOMENTARJI (2846)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.