
Sindikat slovenskih diplomatov je že pred meseci opozoril ministra Rupla, da so karierni diplomati zapostavljeni in da imajo prednost politična imenovanja na mesta veleposlanikov. Tudi če je napovedano imenovanje ministrice Petrinove le špekulacija - potrdil je namreč ni še nihče, so že nekatera prejšnja imenovanja za Sindikat diplomatov tako sporna, da so v njih našli tudi kršitev ustave.
Milena Šmit, predstavnica sindikata slovenskih sindikatov, je povedala, da ustava v svojem 49. členu garantira enakopraven dostop do delovnega mesta. "Način, na katerega pa so se do sedaj odvijale kandidature, pa tega našim ljudem žal ne zagotavlja."
Zato so na zunanjem ministrstvu konec januarja sestavili pravilnik o komisiji, ki naj tehta primernost kandidatov za veleposlanike. Sindikat veliko stavi na obvezni interni razpis za prosta veleposlaniška mesta, ki je ena od novosti pravilnika.
"Vendar pa bo imela ta komisija smisel le, če bodo vsa mesta vodij veleposlaništev in konzularnih predstavništev tudi razpisana – sicer ni nobene osnove, da ne bi bila razpisana – in če bodo naši ljudje, se pravi profesionalni diplomati, lahko enakovredno in enakopravno kandidirali."

Za veleposlaništvo v Haagu, kamor naj bi odšla ministrica Petrinova, razpisa niso opravili. Mitja Štrukelj, generalni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve, je povedal, da je bil za prosto delovno mesto veleposlanika v Haagu opravljen postopek že pred uveljavitvijo tega pravilnika.
Vendar pa komisija ne bo dajala prav nič več možnosti poklicnim diplomatom; imenovanja na koncu še vedno ureja za sindikat preohlapni Zakon o zunanjih zadevah. Ta dopušča komurkoli z izkušnjami v državni upravi – in celo brez razpisa, če je kandidata predlagal minister – povsem enake možnosti za veleposlanika kot poklicnim diplomatom.