Slovenija

'Treba je oceniti tveganje'

Ljubljana, 19. 11. 2010 13.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

HSE neodvisne tuje študije o količini lignita v Premogovniku Velenje še ni naročil, zbral pa je več ponudb. Po Kopačevem mnenju bi bilo s projektom Teš 6 nesmiselno nadaljevati, če bi se pokazalo, da so zaloge bistveno drugačne, kot je prikazano zdaj.

Na Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) so povedali, da izvajalca neodvisne študije še niso izbrali. "Po ponudbah je rok za izdelavo študije približno osem tednov po podpisu pogodbe in dostavi dokumentacije," so dejali in poudarili, da trenutno ne vidijo razloga, da bi bil Teš 6 ustavljen.

Če ni premoga, ni projekta, pravi Kopač.
Če ni premoga, ni projekta, pravi Kopač. FOTO: POP TV

Tudi direktor direktorata za energetiko na gospodarskem ministrstvu Janez Kopač je pojasnil, da HSE po njegovih informacijah še ni naročil študije, ki jo je sicer zahteval nadzorni svet družbe. Na vprašanje, ali se bo projekt Teš 6 ustavil, če ne bo dovolj premoga, pa je dejal, da je treba najprej počakati, kaj bo študija pokazala.

"Če ni premoga, ni projekta," je poudaril in dodal, da premog je, treba pa je ugotoviti, kakšne kurilnosti je ta premog. Ekspertiza mora potrditi obseg zalog in njegovo kurilnost, glede na izid študije pa si bo investitor po njegovem mnenju ali oddahnil ali pa bo moral znova premisliti o projektu.

"Če se izkaže, da je s premogom približno vse v redu, potem je skoraj zagotovo, da bi bil strošek opustitve večji od škode, ki jo bo morala Slovenija na ta ali oni način pokrivati zaradi morebitne nerentabilnosti projekta," je dejal Kopač, ki ocenjuje, da ta projekt "prav dobičkonosen ne bo nikoli".

Kolikšni bodo stroški?

V investicijskem programu po njegovih navedbah niso zajeti vsi stroški, ki bodo nastali, sploh pa ni jasno, kdo bo plačal dodatno potrebno terciarno minutno rezervo z močjo 205 megavatov (MW), ki jo je treba nekje v Sloveniji zagotoviti, da bi bil Teš 6 sploh lahko priključen na omrežje.

"Ni jasno niti to, ali jo bomo leta 2015 sploh imeli, saj v nasprotnem primeru Teš 6 sploh ne bo začel obratovati in bi bil lahko nasedla naložba že prvi dan po izgradnji," je dejal in dodal, da to poslovodstva Teša doslej sploh ni skrbelo, saj jih zanima "predvsem gradnja, manj pa obratovanje".

"Projekt poleg tega zaradi nesposobnosti vodstva, da bi pripravilo ustrezno vlogo za gradbeno dovoljenje, tega sploh še nima in zato bo gradnja zamujala za vsaj pol leta. To pa že danes pomeni več deset milijonov evrov škode v letu 2015," je poudaril.

Bo dovolj premoga?
Bo dovolj premoga? FOTO: Reuters

Teš 6 resno ogrožen

V tem trenutku Teš 6 teče naprej, čeprav je "zaradi številnih napak pri dosedanjem vodenju resno ogrožen", je ocenil. Ker bo treba pripraviti predlog zakona o državnem poroštvu, je treba na odprte dileme, ki so se pokazale in bi moralo biti nanje odgovorjeno pred začetkom projekta, odgovoriti zdaj, pred obravnavo v DZ. "Vsak razumen gospodar pred začetkom gradnje pridobi gradbeno dovoljenje, zaključi finančno konstrukcijo in prouči potencialne rizike," je ocenil in dodal, da za tako veliko investicijo to velja še bolj.

Študija, ki jo je za Evropsko banko za obnovo in razvoj (EBRD) opravila družba Pöyry, po njegovih navedbah kaže, da utegne premoga zmanjkati do leta 2054, primanjkljaj ocenjuje na do 10 milijonov ton premoga. V HSE pa so dejali, da med Pöyryjevo študijo in slovensko študijo ni bistvenih odstopanj, ker je študija EBRD povzela slovenske študije.

V Premogovniku Velenje sicer zatrjujejo, da je premoga dovolj. Vendar je Kopač ob tem opozoril, da se v zaloge šteje vse, kar ima kurilno vrednost višjo od 8,4 giga joula na kilogram (GJ/kg). Investicijski program Teša 6 predpostavlja, da je povprečna kurilna vrednost 10,5 GJ/kg.

"Ne vemo, kakšna je povprečna kurilna vrednost teh zalog, po milijonih ton je je videti zadosti, po kurilnosti pa ne vemo," je izpostavil. Če je kurilnost manjša od predpostavk investicijskega programa, potem je treba izkopati več premoga, da dobiš isto kurilnost, je dejal in dodal, da to pomeni višje stroške in tudi to, da premoga prej zmanjka.

rudnik premoga
rudnik premoga FOTO: Reuters

Sicer je že Pöyryjeva študija, tako pravi Kopač, predlagala primešavanje bolj kaloričnega uvoženega premoga, vendar to spet spremeni ekonomiko projekta in tudi z vidika trajnostne energetike bi bilo to nesprejemljivo.

V študiji je navedena predpostavljena cena 2,25 evra na GJ, ta hip pa je okoli 2,7 evra na GJ. Če premogovnik želi, da bo do leta 2015 prišel do predpostavljene cene, mora do leta 2015 zmanjšati število zaposlenih za več kot 300 v samem rudniku, poleg tega pa bo moral okoli 1200 zaposlenih v hčerinskih družbah poslati na trg, je opozoril.

Po Kopačevih navedbah bo premogovnik po oceni študije na ceni 2,25 evra na GJ težko ostal do leta 2027, pozneje pa se bo izkop zagotovo podražil. "Tudi pogodba med Tešem in Premogovnikom Velenje je sklenjena po tej ceni do leta 2027," je poudaril in dodal, da investicijski program predpostavlja to ceno za ves čas, torej do leta 2054, kar pa je nerealno. "Zato je treba ta investicijski program popraviti in oceniti tveganja," je še dejal Kopač.

Premogovnik Velenje: Premoga je dovolj

Dolgoročni načrt odkopavanja premoga je v celoti usklajen s potrebami Teša oziroma šestega bloka, so poudarili v Premogovniku Velenje. Ob tem so pojasnili, da je do leta 2020 v premogovniku predvidena proizvodnja štirih milijonov ton premoga letno, po tem letu pa se bo količina postopno zmanjševala in v letu 2027 dosegla 3,2 milijona ton, v letu 2040 pa dva milijona ton (tako bo vse do leta 2054).

V Premogovniku Velenje so danes znova zagotovili, da je premoga dovolj do konca obratovanja Teš 6. Kot so pojasnili v premogovniku, je strokovna komisija Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) ocenila, da so "strokovnjaki Premogovnika Velenje visoko strokovno usposobljeni in da je na voljo dovolj podatkov za določitev količin premoga v zalogah".

Zaključno mnenje komisije po njihovih navedbah "nikakor" ne problematizira zadostnosti količin premoga do konca obratovanja Teša 6. "Neodvisna recenzija je pokazala, da je količina zalog ustrezno ovrednotena," so poudarili in dodali, da po njihovem prepričanju tudi katera koli druga revizija ne bo pokazala drugačnih rezultatov količin premoga.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ilovemilka
20. 11. 2010 09.57
DJ VSAJ ENKRAT VLADA NAJ ZA NAROD POSKRBI NE PA ZA SVOJE ZEPE,PA KJE ZIVITE PM,NIKJER NI TEGA VSE POVSOD DRUGJE BI SLI V ZAPOR ZE ZDAVNEJ EDIN TUKI SE TO VLECE TK DOLGO DA POL ZE NA NOVO ZACNEJO SRAT PO GLAVI,DOOOOL Z VLADOOOOO,SLABS NAM TK NE MORE BIT EDINO BOLS....
David Dobelšek 1
20. 11. 2010 00.00
Mislim da Zares-a po naslednjih volitvah niti približno nebo več v parlamentu,Golobič Kopač pa taki so si pa že itak zadost nagrabli tk da se kaj preveč ne sekirajo.Najebal bo pa bogi narod.
smeh-lol
19. 11. 2010 16.23
Vse študije so že narejene, Janez Kopač le zavlačuje s projektom. Na koncu bo to študijo opravilo podjetje, ki si deli e-mail naslov z Ultro, vendar ni nikakor povezano z omenjenim podjetjem, in Kopač bo to študijo potem sprejel kot verodostojno. (malo cinizma) Koga bomo poslušali: - usposobljen kader, ki ima 50-letno tradicijo in dodobra pozna geodezijo premogovnika - nekega tujca, ki bo mogoče enkrat prišel v Slovenijo, zdaj pa niti ne ve kje Velenje je na zemljevidu in bo študijo opravil v mesecu dni Če se v Velenju na kaj spoznajo so to gospodinjski aparati, kebab, burek, komunizem in kopanje premoga.
Drago Kurnik
19. 11. 2010 14.44
No krasno že čez 200 milijonov eu zapravili sedaj bi pa delali študije , če je dovolj premoga, sramota!!
mamakura
19. 11. 2010 14.23
kje bil dosedaj? vseskozi pri koritu, zdaj pa to?
wsharky
19. 11. 2010 14.08
... edino oceno tveganja, ki bi jo morali narediti je ta, da se preveri ali je janezek sposoben opravljat svoje delo...