V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja (KSJS) so enotni, da je vlada na zadnjih pogajanjih ravnala nedopustno, ko je "na nek način z vložitvijo interventnega zakona v parlament izsiljevala sindikate in jih v nasprotju s prakso enakopravnosti v socialnem dialogu socialnih partnerjev postavila v podrejen položaj", je poudaril predsednik konfederacije Branimir Štrukelj. Glede dogovora je dodal, da se vlada "zelo moti, če meni, da bo odprava anomalij potekala v smislu zniževanja stroškov". Za sindikate je odprava anomalij bistveno kompleksnejše vprašanje, kjer bo šla zadeva v obe smeri; predvsem bo treba odpraviti "sistemske kikse, velike napake in tista jedra v plačnem sistemu, ki permanentno povzročajo konflikte in sprožajo nezadovoljstvo posameznih skupin", je dejal.
Pričakujejo tudi, da bo vlada pred podpisom aneksa in dogovora predložila reprezentativnim sindikatom predlog amandmajev k interventnemu zakonu, s katerimi bi iz njega črtali člene, ki posegajo na področje plač v javnem sektorju. Štrukelj je še povedal, da je konfederacija ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs pozvala, naj jim posreduje uraden seznam reprezentativnih sindikatov, ki imajo po zakonu pravico podpisati aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor. Imajo namreč nekatere dileme, saj se seznam reprezentativnih sindikatov na strani ministrstva za delo, družino in socialne zadeve v celoti ne sklada s podpisniki kolektivnih pogodb.
Sindikalisti: Ostane nam samo podpis
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) bo aneks in dogovor podpisal. Tudi v Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije so se odločili, da bodo aneks in dogovor podpisali. Predsednica sindikata Jelka Mlakar je pojasnila, da je republiški odbor sklenil, da sprejmejo "boljšo od dveh slabih variant". S tem želijo svojim članicam in članom dati vsaj zagotovilo za naprej, da ohranjajo, kar imajo danes, ter da bodo dobili, kar jim pripada. Medicinske sestre so namreč ena tistih skupin, ki so bile v prejšnjem plačnem sistemu med bolj prikrajšanimi in je izplačilo zadnjih dveh četrtih odprave plačnih nesorazmerij "nuja".
Tudi Policijski sindikat Slovenije (PSS) bo v sredo podpisal aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovor o ukrepih na področju plač v javnem sektorju za obdobje december 2009 - november 2011, obenem pa za 5. november med 13. in 15. uro napoveduje opozorilno stavko, je po seji stavkovnega odbora sindikata povedal predsednik PSS Branko Prah. O odločitvi za podpis obeh dokumentov pa predsednik policijskega sindikata pravi, da so se odločali med dvema slabima možnostma in so se odločili za boljšo. "V vsakem primeru se nam nekaj vzame," je pojasnil in dodal, da je med članstvom nezadovoljstvo veliko in da v prihodnje pričakujejo, da se že podpisano čim prej uresniči.
V Sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije so pripravljeni podpisati aneks in dogovor, vendar pod pogojem, da pred tem dobijo zagotovilo, da bo za vse poklice v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva realizirana kolektivna pogodba za javni sektor, aneks h kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva ter dogovor iz aprila. Ker ta še ni realiziran, "so naši člani prikrajšani za kar precejšnje zneske", je opozoril predsednik sindikata Zvonko Vukadinovič.
Odločitev, da bodo dokumenta podpisali, je sprejel tudi glavni odbor Sindikata delavcev v pravosodju Slovenije, je povedal predsednik njihovega sindikata Tomaž Virnik. Obenem je kritičen do vlade, ki je po njegovem mnenju ravnala kot "monopolistični trgovec, ki dvigne ceno pred popusti". Posebej je opozoril tudi na J skupino, saj so v tej skupini zaposleni po različnih resorjih različno plačani za isto delo.
V imenu Neodvisnega sindikata delavcev ljubljanske univerze je predsednik sindikata Tomaž Sajovic napovedal podpis obeh dokumentov. Vendar je tudi on opozoril, da s stanjem na področju izobraževanja nikakor niso zadovoljni. Vrsto delovnih mest je treba plačno uskladiti z orientacijskim delovnim mestom asistent z doktoratom. Poleg tega, je opozoril, pa se ob plačah poskušajo ukvarjati tudi z vsebinskimi vprašanji. Kot je dejal, jih skrbi birokratizacija visokega šolstva in znanosti. Sedmi, najmanjši sindikat v okviru konfederacije, je Sindikat javnih uslužbencev Slovenije, ki nima statusa reprezentativnosti, zato so po besedah predsednika sindikata Marka Belaviča zadovoljni, da lahko interese svojega članstva uresničujejo tudi prek reprezentativnosti konfederacije.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.