Poslanec Pozitivne Slovenije Borut Ambrožič, ki naj bi v svoje magistrsko delo z naslovom ''Pravna ureditev azbestoze kot poklicne bolezni in vidiki družbene odgovornosti do obolelih'' vdelal praktično celo diplomsko delo in ga ne navedel za vir, vztraja pri svoji nedolžnosti: "Trditev o plagiatorstvu zavračam. Moj magisterij je avtorsko delo. Prepričan sem, da je pri analizi prišlo do napak."
Ambrožič je še pojasnil, da je raziskoval. "Moj oče je imel raka, kar je bil povod za magistrsko nalogo," je dodal.
Na novinarsko vprašanje, ali je pri svojem raziskovanju uporabljal tudi omenjeno diplomsko delo, je odgovoril, da nikakor ne zavestno. "Če že, potem pomotoma," je dejal in poudaril, da je v nalogi kot vir uporabil 65 knjig, 211 člankov, 153 spletnih virov in 106 drugih virov. "Moja naloga je bistveno drugačna, tako po vsebini kot po obsegu."
Prav tako je pojasnil, da sta s Klementino Jezeršek, od katere naj bi prepisoval, obravnavala problem azbestoze z različnih vidikov, da je literatura s tega področja omejena in da sta se opirala na iste vire.
"Primerjati moje magistrsko delo in diplomsko delo Jezerškove je kot primerjati mizo in stol ter ob tem trditi, da je miza plagiat stola, ker imata oba štiri noge in enake vijake," je ponazoril.
O njegovi usodi bo odločala stranka
Glede svoje usode je dejal, da bo svoja stališča jutri predstavil svetu stranke, ki naj zatem odloči o tem, ali bo še poslanec ali ne. Sam o odstopu ne razmišlja. "O odstopu ne razmišljam, ker stojim za svojimi navedbami," je zatrdil.
Primerjavo njegovega magisterija in diplomske naloge so opravili na mariborski Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko. Po njegovih besedah mu je profesor Milan Ojstršek potrdil, da omenjeni računalniški program zgolj primerja tekste in ne ugotavlja plagiatorstva. O plagiatorstvu morajo po besedah Ambrožiča odločati strokovnjaki, ki se spoznajo na obravnavano tematiko.
Pozitivna Slovenija bo o poslančevi usodi odločala jutri, ko bodo na svetu stranke prisluhnili vsem argumentom. Predsednik PS Zoran Janković je sicer dejal, da poslanca podpira, a kljub temu mu je minuli teden dal na izbiro: ali sam odstopi s funkcije ali bo o njegovi izključitvi iz stranke odločal svet PS.
Virant opozarja, da lahko predlaga ukinitev poslanske skupine nepovezanih poslancev
Predsednik DZ Gregor Virant pa je v oddaji SVET poudaril, da bi bila velika ironija, če bi Ambrožič, Ivan Vogrin in Ivan Simčič ustanovili poslansko skupino. "Po veljavnem poslovniku to lahko storijo, kar je milo rečeno ironija ali paradoks. Resno sem razmišljal, da če bi gospodom padlo to na pamet, da bi ustanavljali poslansko skupino, da bi predlagal spremembe poslovnika in da se taka poslanska skupina nepovezanih poslancev preprosto ukine," je pojasnil in dodal, da gre za norčevanje iz volivcev.
Z ustanovitvijo poslanske skupine bi za državni zbor nastali dodatni stroški za državni zbor, saj ima poslanska skupina pravico do določenega števila zaposlenih strokovnih sodelavcev. Hkrati poslanska skupina imenuje tudi vodjo, ki je član kolegija predsednika državnega zbora, in odloča o ključnih odločitvah v zvezi z delom državnega zbora, še pravi Virant.
Predsednik državnega zbora je tudi prepričan, da bi se morala omenjena trojica umakniti iz državnega zbora. "Ljudje upravičeno pričakujejo, da jih v parlamentu ne bodo zastopali goljufi, prepisovalci, plagiatorji itd.," je bil oster.
KOMENTARJI (255)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.