Kot je na novinarski konferenci poslanske skupine SD pojasnil Miran Potrč, doslej takšen predlog uradno ni bil oblikovan, sam pa je tudi trdno prepričan, da kot takšen ne bo sprejet. Kot je še pojasnil, v poslanski skupini nimajo "popolnoma enotnih stališč" do vsakega konkretnega vprašanja.
"Mislim pa, da ne bom neobjektiven, če rečem, da vsi soglašamo, da je pokojninska reforma potrebna, da mora reforma na srednjeročno in dolgoročno obdobje zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema z vidika financ," je dejal.
Prav tako je prepričan, da je širše stališče njihovih poslancev to, da je treba pripraviti predloge, ki bodo motivirali ljudi, da ostajajo dalj časa aktivni, ne pa da čim prej odhajajo v pokoj ter da mora pokojninski sistem zagotoviti ohranjanje realne vrednosti pokojnin in tudi ustrezno usklajevanje. To je Potrč označil za "razumljivo zahtevo" DeSUS.
Prepričan je, da je ob tem vprašanju vredno "porabiti dan ali pa teden več za usklajevanje, kot pa postavljati roke", s čimer bi po njegovem mnenju utegnili ustvarjati "neprijazno klimo za nadaljnje razčiščevanje odprtih vprašanj".
Poleg tega je po Potrčevih besedah modro razmišljati "čim bliže možnim sporazumnim rešitvam", da bi se izognili odložilnemu vetu ali referendumu.
Trd boj proti zamrznitvi pokojnin
DeSUS ne bo pristal na zamrznitev pokojnin, trd oreh v pogajanjih z vlado ostajajo tudi pri usklajevanju pokojnin s plačami, so na novinarski konferenci v DZ spet napovedali poslanci DeSUS. Kljub temu koalicije v nobenem primeru ne bodo zapustili, saj "se znamo pregovarjati in sprejemamo kompromise", je dejal poslanec DeSUS Anton Urh.
DeSUS in njegovi poslanci so se v torek sestali z ministrom za delo, družino in socialne zadeve Ivanom Svetlikom, a stališč glede pokojninske reforme niso zbližali. Razhajajo se glede delovne dobe, let za odmero pokojnine, glede usklajevanja in zamrznitve pokojnin, je pojasnil vodja poslanske skupine DeSUS Joško Godec.
V DeSUS so se sicer z ministrstvom pripravljeni še dogovarjati glede pokojninskih let in starosti upokojitve. Ministrstvo je po besedah generalnega sekretarja DeSUS Ljuba Jasniča napovedalo, da bo v primeru, da se ne bodo uskladili, vložilo interventni zakon. A to je najslabše, kar se lahko zgodi, ocenjuje poslanec.
Urh pri tem dodaja, da država, ki misli, da bo z upokojenci reševala svoje probleme in da bi upokojencem zmanjševala že tako nizek življenjski standard, nima prihodnosti. Noben zakon in nobena reforma namreč po njegovih besedah upokojencev ne sme spraviti na rob revščine. Urh je medtem prepričan, da se bodo glede reforme z ministrstvom uskladili.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.