Pred štirimi meseci se je mlada trboveljska županja Jasna Gabrič uvrstila med 27 najboljših na svetu, zdaj je že na zavidanja vrednem desetem mestu. Priznanja na svetovni ravni se je zelo razveselila in ji je v čast. Gre namreč za naziv oziroma nagrado, ki bo letos izjemoma posvečena županjam po svetu, ki so z nadpovprečnim delom in prizadevnostjo stopile iz povprečja in lokalni skupnosti s svojim delom pustile velik pečat. "Hkrati mi to predstavlja še večji izziv, da skupaj z ekipo v prihodnosti storimo še več za naše mesto, predvsem v smeri razvoja in odpiranja mesta navzven, odpiranja Zasavja," je zatrdila Gabričeva.

Za nominacijo so jo predlagali kolegi v Bruslju, pred tem te nagrade sploh ni poznala. "Nominacije sem bila seveda vesela, saj gre za veliko potrditev dobrega dela, ki ga skupaj z ekipo sodelavcev na občini in ostalimi deležniki v dolini, opravljamo," nam je ponosna Gabričeva.
Zanimalo nas je, kaj meni, da je pretehtalo oziroma prepričalo komisijo, da so jo nominirali in se je uvrstila med deset najboljših? Razmišlja, da so projekti, ki se jih loteva s svojo ekipo, poglavitni razlog za nominacijo in tudi uvrstitev med deseterico. "Pri investicijah poskušamo biti inovativni, za probleme iskati novodobne ideje, biti v koraku s časom in biti kar se da unikatni. Vse bolj sodelujemo z gospodarstvom in odpiramo dolino, očitno nam to uspeva, saj so premiki v smeri razvoja mesta že vidni in prepoznani, ne samo med ljudmi, ki v mestu živijo, ampak tudi med ljudmi, ki občasno zaidejo v našo dolino. Vsekakor pa se zavedamo, da nas v prihodnje čaka še veliko izzivov," je pojasnila.
Kako se je Gabričeva predstavila svetu?
Glavni izzivi, ki so bili pred njo na začetku prejšnjega mandata, so bili: visoka brezposelnost (22-odtotna), napeti odnosi med ljudmi, pesimizem in slab ugled občine kot sive in neperspektivne doline. Zato se je mlada županja vprašala, kako se spoprijeti s temi problemi? Kako domačine prepričati, da Trbovlje lahko postanejo uspešna občina in da je to odvisno od njih, je zapisala v svojem predstavitvenem eseju za World mayor prize.

S trdim delom ji je uspelo, da je brezposelnost začela padati, ljudje so postali bolj optimistični. "Najvidnejši dosežek je bil izboljšanje cestne infrastrukture s pomočjo sredstev EU. Položili smo tudi prve metre kolesarske steze, čeprav se je dolgo časa zdelo, da jo je nemogoče zgraditi v ozki dolini, kot je naša. S pristopom prijazni podjetjem smo dosegli neverjetno znižanje stopnje brezposelnosti – padla je na 13 odstotkov," piše Gabričeva v predstavitvenem eseju.
Ponovno je kandidirala zato, ker njeno delo še ni končano
Novi glavni cilji, ki si jih je zadala, so trije. Na področju lokalnega gospodarstva želi: znižati stopnjo brezposelnosti pod deset odstotkov, oživiti industrijske cone, ustanoviti zasavski podjetniški inkubator. Drugi cilj je še izboljšati cestno infrastrukturo: povezati Trbovlje z državno avtocestno linijo, kar vključuje tunel Prebold. Zadnji izziv pa sta skrb za okolje in čist zrak, saj so Trbovlje eno od območij v Sloveniji, ki ima težave s slabo kakovostjo zraka, predvsem zaradi prometa in individualnih gospodinjstev, ki še vedno uporabljajo trda goriva za ogrevanje, piše v eseju Gabričeve.
V politiko se prej ni podala zato, ker so starejši moški na položajih podcenjevali njene sposobnosti, je še zapisala.
Za konec pa nam je dejala, da na zmago ne računa. "Že to, da sem se najprej uvrstila med 27 in sedaj med 10 najboljših, je zame zmaga, še posebej, ko pogledam, katere županje so bile nominirane. Vsekakor pa sem hvaležna in vesela, da so ljudje prepoznali moje delo in delo naše ekipe, hkrati pa je to tudi velika promocija naše občine, naših Trbovelj in Slovenije globalno."
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.