Slovenija

'Detekcija posameznikov s težavami'

Ljubljana, 19. 11. 2008 07.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Mira Matković
Komentarji
19

Ameriški veterani prve zalivske vojne so 17 let dokazovali, da je zalivski sindrom resnična bolezen. Te dni jim je kongresna komisija pritrdila. Kako pa je poskrbljeno za slovenske vojake na kriznih žariščih? Na misijah po svetu je namreč 427 naših vojakov.

Nekateri ameriški vojaki, ki so sodelovali v vojni proti Iraku leta 1991, so se po vrnitvi v domače okolje spopadali s številnimi bolezenskimi simptomi. Trpeli so za nepojasnjenimi bolečinami po celem telesu, ponavljajočimi se diarejami in slabostjo, imeli so težave s koncentracijo in spanjem. Zdravniki so pri veteranih zalivske vojne opažali simptome, ki so se pri vsakem posamezniku drugače odražali. Pri večini obolelih pa so prisotni tudi danes.

Ameriška vlada zalivskega sindroma ni želela priznati za bolezensko stanje. Številni namigujejo, da je temu tako, ker se je želela izogniti plačilu stroškov zdravljenja in odškodnin prizadetim vojakom.

Te dni pa je posebna komisija na zahtevo kongresa ponovno preučila zalivski sindrom. Zaključili so, da gre za resnično bolezen. Sestavili so tudi seznam najverjetnejših povzročiteljev bolezni: cepiva za obrambo pred živčnimi bojnimi strupi in drugi vplivi iz okolice.

Veterani zalivske vojne so ves ta čas iskali pravico. Opozarjali so na ignorantski odnos države do svojih težav. Številni niso zmogli plačevati vrtoglavih zneskov dolgotrajnega zdravljenja. Država je preprosto pozabila na svoje obveznosti.

Kako je poskrbljeno za slovenske vojake?

66 slovenskih vojakov se nahaja v Afganistanu. Varujejo logistično bazo letališča v Heratu z okolico in sodelujejo pri usposabljanju afganistanske vojske. Druge naloge: varovanje kampa v Heratu, delo na kontrolnih točkah, patruljiranje v neposredni okolici, spremljanje vozil na ožjem območju Herata, in drugo. V slabem mesecu so uporniki izvedli tri samomorilske napade na konvoje vozil Isafa ali pa v neposredni bližini baze.
66 slovenskih vojakov se nahaja v Afganistanu. Varujejo logistično bazo letališča v Heratu z okolico in sodelujejo pri usposabljanju afganistanske vojske. Druge naloge: varovanje kampa v Heratu, delo na kontrolnih točkah, patruljiranje v neposredni okolici, spremljanje vozil na ožjem območju Herata, in drugo. V slabem mesecu so uporniki izvedli tri samomorilske napade na konvoje vozil Isafa ali pa v neposredni bližini baze. FOTO: Reuters

Zdaj pa si poglejmo, kako je poskrbljeno za slovenske vojake, ki so se odločili za odhod na vojaške misije v tujino. Skupno število naših vojakov, ki se trenutno nahajajo na misijah, je 427. Največ, kar 292, jih je na Kosovu, v Afganistanu pa je nameščenih 66 pripadnikov 10. kontingenta Slovenske vojske, ki so bili v Herat napoteni septembra.

Pri slovenskih vojakih na misijah in po vrnitvi domov se psihologi in zdravniki SV srečuejo z enakimi težavami, kot jih imajo ljudje doma. “Večjih težav do sedaj nismo zasledili, v večini primerov pa se srečujemo s separacijskimi težavami (ločitev od dekleta, žene, otrok, staršev …) in s prilagoditvenimi težavami (prilagajanje na nove razmere – kulturo, hrano, klimatske razmere… oziroma težave ob vrnitvi domov),” nam je sporočil tiskovni predstvanik SV Simon Korez. Dodaja, da so omenjene težave v večini primerov kratkotrajne. Pojavljajo se običajno predvsem ob prvi napotitvi na “operacijo kriznega odzivanja”.

S posttravmatskim stresom se v Slovenski vojski še niso srečali. "Po medsektorski klasifikaciji bolezni (MKB-10) ga opredeljujemo kot posttravmatsko stresno motnjo. Za vsak primer pa imamo pripravljeno metodologijo za njegovo obvladovanje. Tudi naše usposabljanje vključuje psihološke priprave v smislu uspešnega obvladovanja stresa in prevencije PTSD (post-traumatic stress disorder, posttravmatska stresna motnja, op. p.)," dodaja Korez.

Skrb za vojaka pred, med in po misiji

Predstavnik SV v Libanonu
Predstavnik SV v Libanonu FOTO: Slovenska vojska

SV je poskrbela za izvajanje psihološke oskrbe vojakov pred in med misijo ter po povratku domov. Pred odhodom se izvajajo strokovne priprave, v katere so vključene tudi priprave na nove kulturne, verske, etične in druge razmere. V te priprave pa so vključeni tudi vojaki, ki so na misijah že bili in lahko s svojimi izkušnjami pomagajo tistim, ki se prvič odpravljajo na neko krizno žarišče.

Ko so vojaki že na misiji v tujini, za njih skrbi psiholog, ki “izvaja psihohigiensko delo ter pomaga poveljniku pri spremljanju in usmerjanju psihosocialne klime”.

Pripadniki imajo po povratku možnost plačanega "konsolidacijskega vikenda" z družino v prostorih vojaškega rekreativnega centra na Pokljuki. Slovenska vojska

Ob povratku v domovino pa SV za svoje vojake poskrbi na dva načina. "Za pripadnike večjih kontingentov izvajamo psihološke priprave pred odhodom domov že na misiji sami, približno dva tedna pred povratkom. V okviru teh priprav jih seznanimo z možnimi problemi, s katerimi se lahko soočijo ob povratku in jih pripravimo na njihovo reševanje. Hkrati jih seznanimo, kam se lahko obrnejo po pomoč, če bi morebiti pozneje imeli kakšne težave. Za pripadnike manjših skupin pa po vrnitvi izvedemo konsolidacijski proces, ki vključuje tudi pogovor s psihologom," je za 24ur.com zapisal Korez.

Po dveh tednih bivanja v domačem okolju pripadniki SV izpolnijo poseben psihološki vprašalnik. “Njegova analiza omogoča detekcijo posameznikov s težavami. Take posameznike psiholog povabi na razgovor. Na psihologa se lahko obrnejo pripadniki, ki to želijo, prav tako tudi njihovi svojci,” so nam odgovorili predstavniki SV.

Krizni telefon za slovenske vojake

Slovenski vojaki na Kosovu. V javnosti se je pojavila že druga anonimna pritožba, v kateri nekateri vojaki opisujejo nevzdržne razmere in nepravilnosti med slovenskimi vojaki na Kosovu.
Slovenski vojaki na Kosovu. V javnosti se je pojavila že druga anonimna pritožba, v kateri nekateri vojaki opisujejo nevzdržne razmere in nepravilnosti med slovenskimi vojaki na Kosovu. FOTO: Slovenska vojska

V procesu priprave je projekt “krizni telefon”, ki bo vojakom na misiji omogočal stalno dosegljivost psihologa. Trenutno pa so potrebe po psihološki pomoči uredili tako, da je ob večjih kontingentih psiholog stalno prisoten. V manjših pa njegovo pomoč zagotavljajo preko poveljniškega centra, sicer pa jih psiholog občasno in po potrebi večkrat obišče.

Korez nam je še odgovoril, da je zdravje slovenskih vojakov na misijah dobro in je zanj zelo dobro poskrbljeno. Zdravstveni pregled po povratku v domovino je obvezen, na terenu pa poveljujoči posvečajo poseben pomen človeškemu dejavniku.

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Skynet
19. 11. 2008 12.47
Slovenci smo lahko ponosni na našo vojsko, res da ni ogromna je pa le ta dobro izurjena in oborožena. To poterjujejo vsa priznanja našim vojakom iz skupnih vaj NATO, ter potrjujejo, da so ena najboljših vojsk v Evropi ne pozabite tega. Še vedno sem mnenja, da je poklic Vojaka v Sloveniji premalo spoštovan. Kar se tiče zgoraj omnenjenega \"sindroma\"- to ni prava beseda, keče se mu uradno \"vietnamski sindrom\", ki je zelo poznan pri naših južnih sosedih hrovarjih. Vseeno mislm, da naši vojaki res, da so na križnih žariščih, vendar so nameščeni v safety zone.
eBuddy
19. 11. 2008 12.37
he he...komedija so naši vojaki, to ni služenje domovini, če se klatiš po afganistanu zaradi denarja....to so navadni plačanci....js bi jim dal 090 telefon
Biofrutek
19. 11. 2008 12.34
Joj me je kar groza ko berem kakšni strokovnjaki ste tukaj na forumu. Vojsko ste videli samo od daleč enkrat čist slučajno ampak tok pametni da vam resno škoduje. Pejte vn na zrak. Bo bolje kot pa da tukaj svojo debilnost izkazujete.
Pimpeldragonar
19. 11. 2008 12.29
Pa sej so jim priskrbel kurta in mislijo (Korel & JJ & Co) da je s tem vse urejeno.
NDH
19. 11. 2008 12.05
kakšna slovenska vojska, to k poč bomba usi se tm razbežijo... moj fotr je se je 91 boril za slovenijo.. prav da so se slovenski vojaki dobesedno jokali..
Adolph
19. 11. 2008 12.04
Kdor se od straha posirje nima kaj iskati v vojski . . . . Zabusava lahko na borzi dela . . . .
hakihak
19. 11. 2008 12.01
mihey8119.11.2008, 11:23Mislite, da vse veste... pa je bil kdo med vami tam dol? Mislim, da ne. Sita vrana lačni ne verjame. Naši vojaki se neposredno soočajo z krizo človeštva, medtem ko se mi bašemo doma. TO JIM JE POKLIC IN ZA TO SO SE SAMI ODLOČLI!!! NE JAMRAT, KAKO JIM JE TEŽKO!! BIL SEM PA V NIŠU LETA 84, PA VEM KAKO JE BITI DOL!! PA NE PO SVOJI VOLJI, KAR JE ŠE TEŽJE!!!
hakihak
19. 11. 2008 11.57
KJE JE PA KRIZNI TELEFON ZA SLOVENSKE VOZNIKE?? koker vem, je na slovenskih cestah več mrtvih kot pa slovenskih vojakov po misijah!!! KDO JE ZDAJ BOLJ UGROŽEN???
gringo25
19. 11. 2008 11.40
moje mnenje je da vsi tisti vojaki k hodijo na misije v avganistan pa dol, hodjo zarad dnajrja in adrenalina.......tko k so se med našo vojno v 90h hodili kakšni čistokrvni slovenci streljat al za muslimane al za srbe, ti niso šli dol zarad dnarja ampak zaradi adrenalina poznam nekj takih k so se strelal za ene in druge (nobeden od njih ni na -ić) no in zdej so vsi čudni majo motnje psihološke travme in tko............kar je prav, ker so šli v vojno samo zaradi lastne želje po ubijanju. Nekateri se v otroštvu predolgo igrajo ravbarje in žandarje potem pa s seboj nosijo to skozi življenje......... al kaj jz vem !?
preprostež
19. 11. 2008 11.23
Mislite, da vse veste... pa je bil kdo med vami tam dol? Mislim, da ne. Sita vrana lačni ne verjame. Naši vojaki se neposredno soočajo z krizo človeštva, medtem ko se mi bašemo doma.
Mars
19. 11. 2008 11.16
Plačanci prostovoljno prevzamejo poklicni riziko, kot zaposleni v kemični industriji (eksplozije) ali pa kmet ki dela z biki.
chemtrail
19. 11. 2008 11.07
trip: Se strinjam, dobro napisano.
chemtrail
19. 11. 2008 11.05
To, da naši vojaki služijo na tujih obvojnih in vojnih žariščih ni ravno pohvale vredno. Ampak tako so se odločili državljani RS in vojaki sami. In ravno zaradi tega bi jim morali nuditi tudi strokovno pomoč ob vrnitvi domov, tisti ki jo pač potrebuje. Poznam jih par, ki so se vrnili in jo potrebujejo, čeprav si tega ne priznajo.
trip
19. 11. 2008 11.03
ehh.. za naše junake se ni treba nič bat.. tam v ozadju opravljajo pomembne misije, med drugim tudi lupijo krompir, varni v kuhni :) sicer pa ko prvega raznese kaka bombica se bo število naših junakov oziroma plačancev drastično zmanjšalo.. kar je tudi prav...
weber1
19. 11. 2008 11.00
Vsi vojaki , ki so na razih misijah , so tja odšli prostovoljno-seveda za denar, tko , da govort kak so ubogi pa nevem kakšne psihološke posledice bodo imeli je brez veze...Nihče jih ni v to silil.......to mislim za Slovenske vojake....
dimmupero
19. 11. 2008 10.41
dol ni prava vojna ,zaradi ustavljanja prometa pa ne bo noben imel posledic.
MačekMuri
19. 11. 2008 10.35
Svaka vam čast Slovenskim vojakom. Smo lahko ponosni na njih,ker v tujini jih ful cenijo,ker znajo pomagat... Kr tako naprej, pa plače jim dajte gor in policistom tud.
jezni_jezek
19. 11. 2008 09.55
jaz poznam par vojakov ko so bli na misijo in so prišli čudni nazaj.moj pa je tudi čuden odkar dela tam
Alexx7
19. 11. 2008 09.48
Vojake domov potegnit pa ne bo noben psihiater potreben.