Direktor Javne agencije za železniški promet Rajko Satler, ki ga je vlada razrešila s položaja, ker projekt postavitve zapornic v Cirkovcah ni bil izpeljan do roka, ki ga je navajal, je dejal, da se ne čuti krivega za dogodke, ki so se zgodili v Cirkovcah. "Menim, da smo tako jaz kot sodelavci naredili vse, da bi se ta prehod zavaroval čim prej," je dejal.
Satler je povedal, da so že ob nesrečah, ki so se zgodile januarja, predlagali več različic, kako zadevo rešiti. "Hkrati pa smo se takrat s potencialnimi ponudniki, ki so bili v fazi izbora za izvajalca posodobitve signalno-varnostnih naprav na celotnem odseku od Pragerskega do Ormoža, pogovarjali, kako bi bilo možno ta prehod zavarovati prednostno mimo terminskega načrta izvedbe pogodbe, ki traja dve leti," je dejal.
Kot je še pojasnil, so takrat vsi pričakovali, da se bodo naslednji dan dela tudi začela. Vendar pogodba predvideva tudi projektiranje, je dodal. Kot je ocenil, so takrat očitno malenkost preoptimistično postavili rok štirih mesecev. Takrat je bilo ocenjeno, da je to možno izvesti v štirih do šestih mesecih.
Satler razrešen na predlog ministra
Satlerja je vlada razrešila na predlog ministra za promet, Janeza Božiča, kot razlog pa je navedla, da projekt postavitve zapornic v Cirkovcah ni bil izpeljan do 4. avgusta, kot je zatrjeval Satler tako občini Kidričevo kot generalni direktorici direktorata za železnice in žičnice na ministrstvu za promet Jelki Šinkovec Funduk.
Odstavljeni Satler, ki je takšno odločitev pričakoval, je bil na omenjenem položaju od 1. marca 2005, pred tem pa je bil vodja sektorja za trženje Agencije.
NSi opozarja na izrabljanje tragedije v politične namene
V NSi menijo, da je "neetično in nemoralno, da nekatere opozicijske politične stranke iz tragičnih dogodkov, kot je bila nesreča v Cirkovcah, kujejo svoj politični dobiček", so zapisali v današnjem sporočilu za javnost. Pozivi ministru Božiču, naj zaradi objektivne odgovornosti odstopi, se jim zdijo dvolično dejanje. Po njihovih navedbah bi namreč tisti, ki pozivajo k odstopu, v preteklosti lahko naredili veliko več pri urejanju nezavarovanih železniških prehodov.
Kot so še poudarili v sporočilu za javnost, "imamo v Sloveniji danes še vedno veliko nezavarovanih železniških prehodov, tudi takih, ki so v preteklosti terjali mnoge smrtne žrtve". Vlada in minister Božič sta takoj po prevzemu odgovornosti odločno pristopila k posodabljanju železniške infrastrukture, še menijo poslanci NSi.
Poslanska skupina NSi obenem poziva k strpnosti vse politične stranke, ki poskušajo ustvarjati svoj politični dobiček s tragičnimi nesrečami, saj nesreče niso primerne za politične obračune.
V SDS-u obžalujejo tragično nesrečo
V poslanski skupini SDS so v izjavi za javnost zapisali, da so pretreseni in da obžalujejo tragično prometno nesrečo, ki se je zgodila na označenem železniškem prehodu v Cirkovcih.
Poslanci SDS pa vseeno pričakujejo, da bo ravnanje vseh vpletenih v nesrečo premišljeno in preudarno. Ne strinjajo se s tistimi, ki nesrečni dogodek poskušajo izrabiti predvsem za politične obračune z osebami, ki jim ni mogoče očitati, da v okviru svojih nalog niso storili vsega, kar se je od njih pričakovalo. Zato ne vidijo razloga za prelaganje krivde in objektivne odgovornosti.
Šele v mandatu te vlade sta bila sprejeta ključna zakona, ki sploh omogočata, da se bo lahko saniralo desetletja zanemarjeno, zaradi tega tudi dotrajano, neustrezno označeno in neustrezno zavarovano železniško omrežje, so zapisali v izjavi za javnost. K izboljšavam in izboljšanju varnosti naj bi se v tem mandatu pristopilo takoj po sprejemu zakonodaje, vendar pa naj izboljšave za vse ne bodo pravočasne, so zapisali v nadeljevanju.
Na koncu so še v SDS-u zapisali, da so ob tragičnem dogodku najbolj povzdignili glas tisti, ki so v preteklosti zagotovo storili premalo za izboljšanje varnosti na železnicah in so tudi najbolj nasprotovali sprejemu železniške zakonodaje.
Pozivi k odstopu ministra Božiča ostajajo
V sredo je poslanec LDS Milan Petek pozval Božiča, da zaradi objektivne odgovornosti za nedeljsko tragedijo v Cirkovcah odstopi. Poslanec SNS Boštjan Zagorac je prav tako pozval Božiča k odstopu. Božič pa je včeraj na Bledu dejal, da je storil vse, kar je bilo v njegovi moči, da bi uredil sporni železniški prehod. Ministra pa je podprl predsednik SLS Janez Podobnik.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.