Glavna obravnava naj bi bila razpisana pred začetkom poletja. Gre za domnevno preskakovanje čakalnih vrst v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, pri čemer naj bi takratni zaposleni v UKC Uroš Smiljić posredoval pri zdravnikih in omogočal prednostno obravnavo nekaterih bolnikov v zameno za denar ali druge ugodnosti, poročajo Slovenske novice.
Tožilstvo trdi, da je Smiljić za ureditev hitrejšega zdravljenja onkološke bolnice zahteval in tudi dobil 20.000 evrov. Bolničin partner naj bi mu jih dal za zdravnika, a je zanikal, da bi kaj dobil. Plačila naj ne bi bila le v denarju.
Smiljić naj bi posredoval za sorodnico Viljema Trplana, svojega prijatelja in policijskega komandirja na policijski postaji Gornji Petrovci, v zameno pa naj bi zahteval določene podatke iz tajnih policijskih evidenc. Da bi onkološko bolnico operirali mimo čakalnega seznama, naj bi od njenega moža, direktorja uprave za policijske specialnosti Roberta Sušanja, zahteval, naj poskrbi, da bo Trplanova hčerka, bodoča policistka, opravljala prakso blizu doma, še piše časopis.
Tudi vodja pilotov v letalski enoti policije Damijan Bregar naj bi po takratnem poročanju Dnevnika posredoval pri Smiljiću, da bi njegovega hudo bolnega sodelavca operirali prednostno. V zameno naj bi Smiljić dobil polet s policijskim helikopterjem. V zameno za to, da naj bi direktorju operative na Letališču Jožeta Pučnika Robertu Gradišarju uredil preglede pri zdravniku na UKC Radu Janši, pa naj bi si Smiljićev znanec lahko ogledal letališče.
A se je tožilstvo naknadno odločilo, da ne bo preganjalo omenjene trojice policistov ter policista Mihe Pavlija. Za Sušanja in Bregarja so se tako odločili, ker je podana nesorazmernost med majhnim pomenom kaznivega dejanja in posledicami, ki bi jih povzročil kazenski pregon. Trplana in Pavlija pa ne bodo več preganjali, ker ni dokazov, da sta storila kaznivo dejanje. Sklep o ustavitvi postopka zoper četverico je postal pravnomočen 6. decembra lani.
Edini, ki je krivdo priznal in bil za to tudi obsojen, je bil obdolženec, ki je policiji razkril, da je Smiljiću plačal 20.000 evrov, da bi svoji zdaj že pokojni partnerici na onkološkem inštitutu mimo vrste uredil operacijo.
Sušanj je izredno odpoved izpodbijal na delovnem sodišču, a je spor pravnomočno izgubil. Bolj uspešen na delovnem sodišču pa je bil Smiljić, ki so ga z UKC prav tako odpustili, a je sodišče sklenilo, da je bila odpoved nezakonita. UKC se je na to pritožil, o pritožbi pa še ni odločeno.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.