Vodja Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Harij Furlan je danes povedal, da je komisija za preprečevanje korupcije prejšnji mesec NPU opozorila na sum korupcije pri enem izmed tožilcev. NPU je nato o tem obvestil vrhovno državno tožilstvo in začel zbirati obvestila. ''Podali smo svoje predloge in pobude, pridobili potrebna dovoljenja ter z izvedbo prikritih preiskovalnih ukrepov ugotovili, da je sum upravičen,'' je dejal Furlan.
Včeraj dopoldne so nato kriminalisti osumljenca aretirali, medtem ko je prejemal podkupnino, tako da je zdaj v 48-urnem priporu. Ob tem so zasegli 25.000 evrov domnevne podkupnine. Odredili so policijsko pridržanje, opravili pa so tudi 21 hišnih preiskav.
Denar za koruptivno dejanje je bil označen. V preiskavi so namreč kriminalisti uporabili vse prikrite preiskovalne ukrepe in nadzor elektronskih komunikacij. Po domače rečeno so ga zvabili v past. Grozi mu od enega do osem let zapora.
Po neuradnih podatkih naj bi šlo za tožilca Roberta Stojka z murskosoboškega tožilstva.
Vodja Skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala Blanka Žgajnar pa je dejala, da ''sodelovanje z ostalimi organi in hiter zaključek predkazenskega postopka predstavlja dejstvo, na podlagi katerega se mora zaupanje v tožilstvo le še poglabljati''.
''Tožilstvo je pri tem skrajno resno, kar se je pokazalo že to pot, ko smo morali ukrepati zoper našega lastnega človeka,'' je dejala Žgajnarjeva.
Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič pa je poudaril, ''da se je izkazal velik pogum osebe, ki je verjela, da lahko komisiji za preprečevanje korupcije zaupa''. Dodal je, da je to tipičen primer, da se da tudi v težjih primerih, kot je preiskava korupcije, hitro zaključiti predkazenski postopek.
Je podkupnina povezana s primerom prodaje kopaliških vstopnic?
Nekateri mediji že ugibajo, da je podkupnina povezana s tožilčevim delom v primeru domnevnega preprodajanja kopaliških vstopnic Term 3000. Sojenje v zvezi z omenjenim primerom se je začelo pred dvema letoma, vendar je tožilec Stojko do danes prebral le obtožnico, iz katere sledi, da je trojica obtoženih leta 2002 in 2003 s poneverbo in zlorabo položaja pri naročanju in prodaji 26.000 kopaliških vstopnic Terme 3000 opeharila za 200.000 evrov. Naslednja obravnava je razpisana za prihodnji četrtek, piše Pomurje.si.
Zalar: Če to drži, je to katastrofa
Pravosodni minister Aleš Zalar je že v četrtek izrazil obžalovanje, da je bil v domnevno kaznivo dejanje vpleten nekdo, ki bi kazniva dejanja moral preganjati. "Edina dobra stvar pri tem je, da kazensko pravosodje očitno deluje, saj sta pri tem sodelovala NPU in posebna skupina državnih tožilcev," je povedal za oddajo 24UR. Kot gost v oddaji 24UR ZVEČER je dodal še: "Če to drži, je to katastrofa. Ne le za tožilstvo, tudi za pravosodje. Korupcija v pravosodju je nekaj najhujšega, kar se nam lahko zgodi. Edino, kar je bilo dobro, je to, da je pravosodje to korupcijo odkrilo. Ampak to je bolj slaba tolažba."
Generalna državna tožilka Barbara Brezigar pa je dejala, da obsoja vsa kazniva dejanja uradnih oseb, saj mečejo slabo luč na njihovo delo.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.