Vlada je predstavila ukrepe, ki jih bo sprejela, da bi zaradi epidemije zaščitila gospodarstvo in posameznike. Med ukrepi je tudi predlog, da se vse funkcionarske plače na državni ravni znižajo za 30 odstotkov najmanj do 31. maja letos oziroma do konca krize zaradi epidemije koronavirusa. Pri tem je izvzeto sodstvo, je opozoril premier Janez Janša. Hkrati pa je sodstvo pozval, naj sami o tem ukrepu razmislijo in se odločijo za znižanje. Vlada še dodaja, da tisti zaposleni v sodstvu, ki v času krize delajo, da so upravičeni do dodatka.
A še predno se je končala novinarska konferenca vlade, smo mediji dobili sporočilo Društva državnih tožilcev Slovenije, v njem pa apel vladi glede ustvarjanja plačnih nesorazmerij med deležniki, ki so zadolženi za zagotavljanje javne varnosti. Sicer je apel društvo že včeraj posredovalo na vlado.
Kot navajajo v apelu, so v društvu zaskrbljeni glede začasnega znižanja plač vsem državnim funkcionarjem, med njimi tudi državnim tožilcem. Opozarjajo, da predhodno ni bila narejena vsaj analiza pomembnosti njihovega dela v času sedanjih izrednih razmer.
“Na tem mestu še posebej poudarjamo, da nikakor ne gre za to, da v tej krizi ne bi hoteli prevzeti svojega dela solidarnostne pomoči in odgovornosti, da se v družbi čim bolj in čim prej omilijo posledice izrednih razmer, ampak zato, ker smo javnost dolžni opozoriti, da tudi državni tožilci opravljajo naloge javne varnosti,” so zapisali.
Izpostavljeni varnostnim tveganjem
Po njihovem mnenju državni tožilci kot del svojih nalog opravljajo dežurno službo in ob tem neposredno usmerjajo policijo pri preiskovanju kaznivih dejanj. Na prvi stopnji so to vsi državni tožilci, z izjemo tistih, ki zaradi otrok, mlajših od treh let, morebitnih zdravstvenih zadržkov in/ali starosti nad 55 let dežurne službe ne morejo opravljati. Opozarjajo, da so ti tožilci na svojih delovnih mestih neposredno izpostavljeni varnostnim tveganjem, svoje delo pa primerjajo s policisti in kriminalisti. "Če bi sledili zagotovilom vlade, bi morali tudi državnim tožilcem izplačati posebne dodatke, kot naj bi to veljalo za javne uslužbence," še navajajo.
"Ker ugotavljamo, da okrajni in nekateri okrožni državni tožilci že sicer prejemajo nižje plače kot policisti, ki izvajajo intervencije, ter kriminalisti na policijskih postajah, ki jih tožilci usmerjajo pri preiskovanju kaznivih dejanj, bi se ob predvidenem začasnem znižanju plač že tako nesorazmeren plačni sistem še dodatno porušil. Državni tožilci bi tako v enakih kriznih razmerah, v kateri delajo tudi javni uslužbenci, delali na sedežih državnih tožilstev za veliko manj denarja, kot bi ga prejeli javni uslužbenci (v istem plačnem razredu), ki bi delali od doma in prejeli za to 80 odstotkov svoje plače," še navajajo v društvu.
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.