Vlada je sprejela odgovor na poslansko vprašanje poslanke Darje Lavtižar Bebler v zvezi z aretacijo višjega državnega tožilca Boštjana Penka. Vlada odgovarja, da je bil obravnavani postopek s strani pristojnih organov izveden v skladu s predpisi, zato ni mogoče govoriti o domnevnih zlorabah kazenskega prava v politične namene.
"Policisti so 29. junija Penku odvzeli prostost in odredili pridržanje, ker so bili podani utemeljeni razlogi za sum, da je storil kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, za katero se storilec preganja po uradni dolžnosti. Pridržanje je bilo nujno potrebno zaradi zbiranja obvestil in dokaznih predmetov o kaznivem dejanju, hkrati pa je obstajala upravičena bojazen, da bi prišlo do uničenja sledov kaznivega dejanja,'' so prepričani v vladi. Po mnenju vlade so policisti uporabili prisilno sredstvo, ''ker so ocenili, da bo oseba napadla ali pobegnila''. ''Uporabili so najmilejše prisilno sredstvo: plastično zatego, ki je namenjena za enkratno uporabo, zato jo je možno odstraniti samo z nožem ali drugim primernim sredstvom,'' so zapisali v sporočilu za javnost. Prepričani so tudi, da je imel Penko zatego na rokah ''le za nujno potreben čas''.
Zakon o državnem tožilstvu določa, da državni tožilec ne sme biti priprt v kazenskem postopku, ki je uveden proti njemu in zaradi suma kaznivega dejanja, storjenega pri opravljanju funkcije državnega tožilca, brez poprejšnjega dovoljenja senata treh sodnikov pristojnega višjega sodišča, priznava vlada. Obenem pojasnjuje, ''da funkcionarjem državnega tožilstva, ki niso del sodne veje oblasti glede na zakonske določbe in ustavnosodno prakso Ustavnega sodišča, ampak del pravosodja v širšem smislu, ne pripada imuniteta z enako vsebino, kot na primer za poslance''. ''Zato njihovega položaja ne gre enačiti. Državno tožilstvo ne uživa enake imunitete kot poslanci državnega zbora, člani državnega sveta in sodniki. Tako tudi ni potrebno dovoljenje senata višjega sodišča niti za začetek kazenskega postopka zoper navedene osebe, kot to sicer velja v primeru poslanske imunitete,'' so sporočili. Poudarili so, da je šlo pri zadevi Penko za ''izvajanje ukrepov v fazi predkazenskega postopka''.
''Vrhovno državno tožilstvo v zvezi z dosedanjimi odločitvami in ukrepanjem državnega tožilca, ki obravnava zadevni primer, ocenjuje, da je državni tožilec ravnal v skladu z zakonom in njegovimi pristojnostmi. Glede na potek zadeve Vrhovno državno tožilstvo ocenjuje, da ni osnove za odreditev nadzora nad delom državnega tožilca, ki zadevo obravnava,'' so še dodali.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.