Zveza paraplegikov Slovenije je danes objavila, da je vložila odškodninsko tožbo zoper predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa in predsednico Društva za teorijo hendikepa YHD Eleno Pečarič, zaradi njunih očitkov iz kazenske ovadbe, povezane s sporno gradnjo počitniškega doma paraplegikov v Pacugu.
Zveza paraplegikov in njen predsednik Ivan Peršak sta se za tožbo odločila po tem, ko je tožilstvo znova ovrglo ovadbo protikorupcijske komisije. Zaradi razžalitve zahtevajo 8.400 evrov odškodnine.
"Ovadba Pečaričeve in dopolnitev iste vloge s strani komisije za preprečevanje korupcije in njenega predsednika proti zvezi paraplegikov in meni osebno, se je izkazala za neresnično," je danes povedal Peršak. Dodal je, da izjave v medijih, povezane z zvezo paraplegikov in njim osebno, „nimajo verodostojnosti, so neresnične in imajo željo po ustvarjanju negativnega ozračja do slovenskih paraplegikov in tetraplegikov“.
Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos je vložil ovadbo zaradi zlorabe položaja ali protipravne pridobitve premoženjskih pravic. Tožilka Tanja Dovčič je pred enim letom zavrgla ovadbo, vrhovna državna tožilka Sanja Javor Pajenk pa je ocenila, da je nadzorstvena pritožba predsednice YHD utemeljena. Vrhovna tožilka je Dovčičevo opozorila na njene nepravilnosti in ji predlagala, „da zadevo ponovno skrbno prouči ter poskrbi za dopolnitev ovadbe, saj bo šele pridobitev dodatnih podatkov omogočila sprejem dokončne odločitve“.
Pečaričeva meni, da je ista državna tožilka „ponovila napako, ki jo je že enkrat storila in na katero jo je opozorilo tudi vrhovno državno tožilstvo“. „Moje ugotovitve izhajajo iz javnih dokumentov, zato je odškodninska tožba zveze paraplegikov zaradi domnevne razžalitve neutemeljena,“ je za 24ur.com povedala Pečaričeva. „Če menijo, da me bodo s tem utišali ali ustrahovali, se motijo.“
"Gradnja doma zdaj dve leti stoji, zdaj bi pa radi nadaljevali," pravi Peršak. "Žal je bilo treba dve leti čakati, da se pravno razčistijo te zadeve."
Kot je znano, je strokovna komisija, ki so jo sestavljali sekretar na ministrstvu za zdravje Dušan Blagajne, tedanji generalni direktor Kliničnega centra v Ljubljani Franc Hočevar in direktor Inštituta RS za rehabilitacijo Robert Cugelj, pregledala investicijski program za gradnjo Doma paraplegikov Piran.
Skupina je v svojem poročilu junija 2005 med drugim ugotovila, da „investicija z vidika javnofinančnih predpisov ni upravičena“, zato jo je ocenila kot „nasedlo naložbo“.
Leta 2005 je parlamentarni odbor za socialne zadeve pod predsedstvom Stanislava Brenčiča (SLS) dal zeleno luč za dodatna sredstva iz Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO) za dokončanje doma.
Zveza paraplegikov je namreč zatrjevala, da naj bi ji Hrvaška odvzela počitniški dom v hrvaški Pineti, kar pa se je kasneje izkazalo kot zavajajoče. S prikazovanjem, češ da so ostali brez doma na Hrvaškem, je Zveza paraplegikov Slovenije iz javnih financ dobila okrog 600 milijonov tolarjev.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.