Na zaslišanje pred preiskovalno sodnico Okrožnega sodišča v Slovenj Gradcu so danes popoldne pripeljali osumljene osebe, ki so jih pridržali v okviru četrtkovih kriminalističnih preiskav. Med drugim so pred sodnico privedli Hildo Tovšak, ki je bila minulo noč pridržana v Mariboru. Preiskovalna sodnica je zanjo odredila sodno pridržanje, zaslišana bo spet v soboto ob 9. uri, je povedal odvetnik Tovšakove Boris Kanduti.
Kot je še povedal Kanduti, je osumljena dajanja daril v zvezi z gospodarskim poslovanjem konec lanskega leta in v začetku letošnjega leta. Okoli 90 strani dolga ovadba bo, kot je dejal odvetnik, zanj "domače branje do jutri zjutraj".
Tudi za druge tri osumljene, ki so jih poleg Tovšakove ločeno pripeljali na slovenjgraško sodišče, je preiskovalna sodnica odredila sodno pridržanje, ki lahko traja največ 48 ur, v tem času pa se bo sodnica odločila o morebitni uvedbi pripora. Po poročanju 24UR gre za Aleša Pangerca, Uroša Plankarja in Poljaka Mareka Anderzeja Konfisza.
Poljak naj bi bil poleg Tovšakove eden glavnih akterjev. A ta se na zaslišanju ni zagovarjal, saj ne govori nobenega drugega jezika razen poljščine, preiskovalci pa niso imeli tolmača. Uspel je pojasniti le, da prvič sliši za Hildo Tovšak, saj je bilo med njima, kot kaže, več posrednikov, so še poročali v 24UR.
'Boljše plačane delavce so želeli zamenjati s slabše plačanimi'
Vodja Nacionalnega preiskovalnega urada Bruno Blažina je pojasnil, da so osumljenci za potrebe podizvajalcev na gradbiščih iz tujine pridobivali delavce. Zadržali so si del stroškov, ki bi jih podizvajalec imel z delovno silo. "Boljše plačane delavce so namenili zamenjati s slabše plačanimi, da bi bil njihov zaslužek pri tem še večji," je dejal Blažina. Delavcev, ki so jih uspeli zamenjati, je bilo okoli 20, v Slovenijo pa so želeli pripeljati več 100 delavcev.
Po poročanju 24UR naj bi Tovšakova poljskemu podjetju REMAK SA preko posrednika obljubila nedovoljeno nagrado pri poslu s srbskimi delavci za varilska dela na objektu TEŠ. Tako naj bi poljska družba s podizvajalcem, ki naj bi ga priskrbela prav Tovšakova, sklenila dogovor. Zato da ji odstopi posle, naj bi Poljaku ponudila nagrado najmanj dva evra za varilca na uro. S tem pa bi poljsko podjetje na mesec prejelo 6900 evrov, v 8 mesecih pa kar 55.000 evrov.
Blažina je dejal, da materialno škodo še ugotavljajo, bistveno pa je, da so preprečili izvršitev kaznivega dejanja, saj so bili vpleteni ljudje. "Po naši oceni bi bila končna protipravna premoženjska korist več kot 100.000 evrov," je dejal Blažina. Večini je bila korist obljubljena, vendar pa izplačila niso bila v celoti izvedena, saj so pristojni stvar prekinili.
NPU bo ovadil 14 oseb – 13 oseb zaradi suma nedovoljenega dajanja daril, eno osebo, tujca, pa zaradi sprejemanja daril.
Vodja Specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan je ocenil, da je zbranih dovolj dokazov za vložitev zahteve za preiskavo zoper 14 fizičnih in zoper tri pravne osebe.
Poleg storitve kaznivega dejanja nedovoljenega dajanja oziroma sprejemanja daril bodo po Furlanovih besedah pri posameznih osumljencih dokazovali, da njihova ravnanja ogrožajo varnost ljudi. Furlan je izkoriščanje ljudi opisal kot zavržno obliko ekonomskega izkoriščanja. Šlo je namreč za tuje delavce v gradbeništvu, ki po večini prihajajo iz držav z nižjim ekonomskim standardom, v Slovenijo pa prihajajo, da bi zaslužili za preživetje. "Na koncu pa velikokrat lahko ostanejo brez vsega," je povedal Furlan.
Vsi, ki so v pridržanju, so zdravi
Glede poročil, da so Tovšakovo včeraj morali peljati v psihiatrično bolnišnico v Vojniku, ker je dobila napad tesnobe, je Blažina pojasnil, da so vse osebe, ki so v pridržanju, sposobne za pridržanje. "Kar je v enem primeru ugotovil tudi zdravnik," je povedal Blažina.
KOMENTARJI (799)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.