V državnem zboru so poslanci po nujnem postopku obravnavali predlog novele zakona o javnih cestah, ki uvaja sistem vinjet. Danes bi morali poslanci tudi glasovati o noveli, a bodo šele v petek. Ob glasovanju o vloženih dopolnilih k zakonu o javnih cestah je namreč poslanska večina z izglasovanjem koalicijskih dopolnil povzročila kolizijo med nekaterimi členi zakona.
Razprava je sicer minila v predvolilnem ozračju in čeprav so se v vseh poslanskih skupinah strinjali, da sedanji sistem cestninjenja ni pravičen, so imeli zelo različne poglede na uvedbo vinjet.
Predvsem v opoziciji so bili skeptični do argumentov prometnega ministra Radovana Žerjava, da bo uvedba vinjet povečala pretočnost prometa na cestninskih cestah, da se bodo zmanjšali zastoji in izpusti ogljikovega dioksida ter da bo večja tudi varnost udeležencev v prometu. Tako je poslanec Lipe Sašo Peče izrazil dvom, da se bodo zastoji zares zmanjševali, saj bodo cestninske postaje ostale in bodo že zaradi njih vozniki morali upočasniti vožnjo, poleg tega pa bodo tovornjaki še vedno fizično plačevali cestnino in se za to morali ustaviti.
Prav tovornjaki so sprožili največ polemike, saj so se številni poslanci strinjali, da prav tovornjaki povzročajo največ škode na cestah in najbolj onesnažujejo, hkrati pa niso za to nič bolj finančno obremenjeni. „Najbolj elementarna nepravičnost je tovornjak proti osebnemu avtomobilu. Tovornjaki povzročijo največ škode, mi pa jih še subvencioniramo,“ je poudaril poslanec Zares Matej Lahovnik. Poslanska skupina Zares je zato vložila dopolnilo, s katerim bi tovorna vozila plačala 32 centov cestnine na prevožen kilometer, kar po Lahovnikovih besedah na letni ravni pomeni 3,5-krat več sredstev iz naslova cestnin.
S tem, da se tovornjakom zaračunava premalo, se je strinjal tudi poslanec SD Janko Veber, ki je prepričan, da je uvedba vinjet nepremišljeno dejanje, saj ne bodo prinesle dovolj denarja Darsu za vzdrževanje avtocest. Tudi prvak SNS Zmago Jelinčič je izpostavil, da tovorna vozila na avtocestah plačujejo vedno manj. Jelinčič je sicer prepričan, da so vinjete dobra rešitev. Zavzel se je, da vinjete vsebujejo besedilo promocijske znamke Slovenije, to je slogan I feel Slovenia (Slovenijo čutim). "Če nič drugega, bi Hrvatje, ki bi morali kupiti polletno vinjeto pol leta gledali v tisto osovraženo Slovenijo in bi pljuvali in 'šinfali', ampak v glavo bi jim pa počasi kapljalo - Slovenija je obljubljena dežela in tja nikoli ne boste prišli," je uporabo slogana pojasnil poslanec SNS.
V poslanskih skupinah SDS, NSi in SLS pa novelo zakona podpirajo. Ob tem v NSi po besedah Jožefa Horvata vlado pozivajo, da vloži dodatne napore za čimprejšnjo implementacijo satelitskega sistema cestninjenja.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.