Pri Celju se je včeraj zjutraj nesreča zgodila okoli sedme ure. Ob 11. uri pa je bila tam še vedno petkilometrska kolona. Tudi na obvozni cesti je promet obstal. Kot so povedali ujeti v zastoju, je takšno stanje noro, vozili so se več kot dve uri. Pri tem opozarjajo, da se zgodi ena nesreča in vse obstane, svarijo pa tudi, koliko tovornih vozil se nabere, če se zapre avtocesta.
Kar izpostavljajo tudi v Prometno-informacijskem centru. "Na splošno se izjemno povečuje število tovornih vozil, to pomeni, da pravzaprav voznikom osebnih vozil ostaja na razpolago zgolj prehitevalni pas, vsaj čez dan, in vsaka takšna nesreča tako botruje kilometrskim zastojem, pol ure, uri čakanja," je razmere orisala Barbara Janežič s Prometno-informacijskega centra. Tovornjaki, nesreče, tranzit, pa veliko dnevnega prometa, pot v službo, v Ljubljano tudi iz drugih krajev ... Podobna zgodba praktično vsak dan.
Kot se zavedajo na AMZS. "Teh problemov je veliko, ampak tukaj ni več čarobne paličice. Mi smo prišli do točke, ko so naše ceste polne, in od tu naprej ni jasno, kam," pravi generalni sekretar AMZS Jure Kostanjšek. Kaj pa širitev cest? Prepozni smo, pojasnjujejo na AMZS. "Tudi če se bomo odločili za širitev cest, ki je po mojem mnenju v nekaterih primerih že zelo potrebna, ne glede na vse, od te ideje do uresničitve je 10 let in ni jasno, kako se bomo vozili teh 10 let," razmišlja Kostanjšek.
Poleg zastojev pri Celju so bili včeraj zastoji tudi na primorski avtocesti pri Brezovici, kjer je bil prav tako upočasnjen promet. Na severni ljubljanski obvoznici pa potekajo dela in je zdaj tam prav tako ozko grlo. Bliža se poletje, ko bo na cestah še ogromno turistov. Pravil, kdaj je gneča, poleti tudi ni več.
"Tako rekoč smo že lansko leto opažali, da morda zgolj še torek in sreda sta tista dva dneva, ko se še relativno normalno potuje," pravi Janežičeva.
To je nekaj odsekov, kjer bodo poleti delali in kjer se promet lahko ustavi še dodatno. In ne le zaradi del, pravzaprav skoraj celoten ljubljanski avtocestni obroč je problematičen, ocenjujejo na AMZS. "Tega bi že zdaj potrebovali šestpasovnega, ne glede na vse okoljske ideje, kako bomo vsi hodili peš, s kolesi, bomo veseli, ne vem kakšni, to ni res. Prometa je pač toliko. Ljudje se ne vozijo, ker jim je dolgčas, ljudje se vozijo v službo," je poudaril Kostanjšek.
A kako vendarle omiliti situacijo? Več ljudi v enem avtomobilu je lahko ena rešitev. "Potem poiskati, ali ima pa možnost kakšnega drugega prevoza, kolo, medmestni promet je večji problem glede javnega prevoza," pravi Kostajnšek.
Po podatkih Darsa je v 10 letih rast prometa 26-odstotna. Tovorni pa: na najbolj obremenjenem odseku Brezovica–Vrhnika je od leta 2010 do 2019 tovornega prometa več za 21 odstotkov.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.