V petek ob 22. uri je začela veljati avstrijska prepoved prometa tovornih vozil, katerih največja dovoljena masa presega 7,5 tone, skozi predor Karavanke. Trajala je do 15. ure danes, nato pa na enak način vsak konec tedna do 3. septembra.
Okoli 11. ure je tako približno 200 metrov pred predorom Karavanke na avstrijski strani obtičalo okoli 50 voznikov tovornjakov, ki jih Avstrijci niso spustili v Slovenijo.
Avstrijci osebnih vozil niso izločali in kljub obratovanju devetih blagajn je nastala kolona, dolga okoli šest kilometrov. Na parkirišču, namenjenemu izločanju tovornih vozil, so postavili celo fizične ovire, da vozniki niso mogli pobegniti. Na kraju dogodka so bili tudi gasilci.
Zaporo so popoldne odstranili
Predsednik sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Andrej Klobasa je za 24ur.com povedal, da so zaporo odstranili nekaj po 15. uri in spustili tovorni promet naprej proti Sloveniji. Pred tem je, kot je povedal, skoraj prišlo do fizičnega obračuna med vozniki in avstrijsko policijo.
Vozniki, ki so jih ustavili pred predorom, so namreč poklicali prevoznike domov, ti pa so proti Avstriji napotili nova vozila, ki bi nato zaprla mejni prehod oziroma predor Karavanke.
Ker je avstrijska policija poskušala kaznovati slovenske voznike, ki so se v Avstrijo odpravili solidarnostno, da bi zaprli ceste, je prišlo do prerivanja. ''Stanje je bilo kaotično, vozniki so se na trenutke celo bali, da jih bo policija zaprla. Gasilci so odpirali cevi in jih usmerili proti voznikom,'' je dogajanje opisal Klobasa in dodal, da je policija nato popustila in odstranila fizične zapore, tovornjake pa spustila naprej proti Sloveniji.
Da so se odločili, da bodo – če zadeva do srede ne bo rešena – predor zaprli v obe smeri, je potrdil tudi Klobasa.
Ogorčeni vozniki: Kaj bo z vso 'robo'?
"Najhuje je to, da smo šele včeraj izvedeli, kaj se bo dogajalo. Mi točno vemo za feragosto in takrat se znamo zorganizirati, v tem primeru pa nismo vedeli ničesar, prišlo je kot strela z jasnega," je za 24ur.com povedal eden od voznikov, ki je obtičal.
"Imam cel kamion naložen s sadjem, zdaj pa vse stoji. In kaj zdaj? 50 kamionov naj počaka z vso 'robo', z vso hrano? Naj trgovine v ponedeljek čakajo? Potem bodo pa jamrali, da so ljudje lačni,“ je povedal drugi. "Poleg tega imamo doma družine, ki nas ne vidijo po cel teden, vsaj za konec tedna bi se radi vrnili k njim!“
Tretji voznik je povedal, da se je pripeljal iz Nizozemske. "Saj je gneča iz 'Holandije', ampak se vsaj premika. Potem pa se tik pred domom ustavi."
Slovenci ustavljali tovornjake, Avstrijci ne
Zapleti so se začeli že zjutraj. Kljub zapori so med 6.30 in 8.00 z avstrijske strani proti Sloveniji vozili tovornjaki. "Ne vem, ali so pobegnili ali pa so jih spustili skozi. Cesta je bila sicer precej prazna,“ je tedaj povedal Klobasa.
Razburila pa ga je poteza cestninarjev na slovenski strani. Uslužbenci na cestninski postaji Hrušica namreč niso dovolili bolgarskim voznikom tovornjakov, da bi plačali predor in peljali skozi, morali so se parkirati ob strani. "Ko smo jih vprašali, po čigavih navodilih ravnajo, je uslužbenec rekel, da po avstrijskih. Če je to res, potem smo Slovenci veliki fuslekerji in mora Mateja Duhovnik naslednji teden oditi! Avstrijci Slovencem ne morejo dajati komande. Jaz sem šefa te cestninske postaje poklical in mu rekel: Gospodje, spustite vse tovornjake, ki ste jih zadržali, naprej. Če tega ne boste storili, bom obvestil medije in naslednji teden strogo ukrepal proti Darsu in nemudoma poklical ministra Vlačiča,“ je povedal.
Vlačič je namreč zagotovil, da bodo vzdrževalci Darsa s signalizacijo označili, da se morajo vozila, ki so težja od 7,5 tone, izločiti na počivališče na platoju Karavanke, ne bodo pa izločali nobenega tovornjaka. "Zdaj pa se dogaja ravno nasprotno. S tem je očitno nekaj hudo narobe, kajti če Vlačič nima kontrole nad Darsom, potem ne vem, kaj se dogaja. Zelo sem ogorčen, nimam niti besed.“
Avstrija se je za omejitev tovornega prometa skozi predor Karavanke v turistični sezoni odločila zaradi povečanega prometa. Prepoved je močno razburila slovenske avtoprevoznike. Klobasa je dejal, da so ogorčeni, saj jim bo to povzročilo veliko gospodarsko škodo. Tovorna vozila po njegovem mnenju niso glavni krivec za nastajanje zastojev v predoru Karavanke. Kljub temu da je Klobasa včeraj zagrozil z zaprtjem predora Karavanke v primeru, da omejitev ne bo odpravljena, tega ni storil. S prometnim ministrom Patrickom Vlačičem sta se namreč dogovorila, da bosta zadevo rešila na miren način.
Trenutno stanje na cestah po Sloveniji si lahko pogledate tukaj.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.