Komisija za pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK) javnost poziva, naj se 23. avgusta pridruži vseevropskemu dnevu spomina na žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov. Kot poudarja komisija, so Slovenci eden izmed tistih evropskih narodov, ki so fašistični, nacistični in komunistični teror posebej kruto doživeli.
Kot je na novinarski konferenci dejal tiskovni predstavnik SŠK Andrej Saje, je omenjena komisija v svoji izjavi poudarila, da "medtem ko sta v našem javnem mnenju nacizem in fašizem primerno ovrednotena in zavržena, komunistični totalitarni režim na tako nedvoumno obsodbo še čaka".
Po mnenju komisije so razlogi za to različni. "Eden je tudi v tem, da je komunizem pri nas ostal dolgo časa na oblasti in da je prikrival svojo resnično podobo," trdi komisija in dodaja, da na to meri tudi Evropski parlament, ko pravi, da "noben politični organ ali politična stranka nima izključne pravice do razlage zgodovine" in da "ti organi in stranke ne morejo trditi, da so objektivni".
Kot poudarja komisija, v Sloveniji v zadnjem času poskušajo nekateri celo rehabilitirati komunistično preteklost in njene nosilce, "s čimer omalovažujejo krivice, ki so jih nosilci režima zakrivili". Ob tem zatrjuje, da je poimenovanje ceste po Titu v glavnem mestu in ohranjanje poimenovanj ulic in trgov po nosilcih komunističnega režima v popolnem nasprotju s črko in duhom omenjene resolucije Evropskega parlamenta kakor tudi z resolucijo Parlamentarne skupščine Sveta Evrope o potrebi po mednarodni obsodbi zločinov totalitarnih komunističnih režimov.
Dejanja te vrste so v posmeh vsem žrtvam komunističnega totalitarizma.
Kritično, ne samo pohvalno
Poslanec SD Miran Potrč pa je glede dneva spomina na žrtve totalitarizma v sporočilu za javnost ocenil, da je bilo v zvezi z resolucijami Evropskega parlamenta in parlamentarne skupščine Sveta Evrope v zadnjih mesecih že veliko povedanega in zapisanega. "Tudi kritičnega, ne samo pohvalnega," je poudaril in dodal, da sam najbolj soglaša s tistimi, ki opozarjajo pred kakršnimi koli poenostavitvami in predlagajo "pošteno zgodovinsko analizo".
V Slovenski enciklopediji, je nadaljeval poslanec SD, je pod geslom totalitarizem prebral, da je papež Pij XI. v svoji polemiki o fašizmu septembra 1930 zatrdil, da "če že obstoja totalitarni režim – totalitarizem v praksi in teoriji – je to režim Cerkve, saj Cerkvi človek pripada na totalen način".
Po Potrčevih besedah bi morali vsi, tudi Cerkev, prispevati k temu, da se zgodovinska dejstva prikazujejo celovito in objektivno tudi v svoji medsebojni soodvisnosti in razvoju, ne pa da se pojavljajo poenostavljanja in enostranske ocene kateregakoli obdobja, ravnanja ali ideologije.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.