Popolna prepoved kajenja v vseh zaprtih delovnih in javnih prostorih med poslanskimi skupinami uživa široko podporo, kljub temu pa je novela zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov v poslanski razpravi ob drugem branju naletela tudi na številne pomisleke. Poslanci so denimo opozarjali na pretirano restriktivnost zakona ter se spraševali, kako se bo v praksi izvajal nadzor nad njegovim spoštovanjem.
Predlagani zakon po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Dorjana Marušiča upošteva nova spoznanja o škodljivosti pasivnega kajenja. Ključna sprememba uvaja popolno prepoved kajenja v vseh zaprtih delovnih in javnih prostorih. Kajenje dopušča le v posebnih prostorih nastavitvenih obratov in drugih ponudnikov nočitev, v domovih za ostarele in zaporih, psihiatričnih bolnišnicah ter v prostorih, namenjenih izključno kajenju, tako imenovanih kadilnicah.
Posebni prostori za kajenje
Kadilnice bodo morale izpolnjevati določene tehnične pogoje, v njih ne bo dovoljeno jesti in piti, obsegale pa bodo lahko največ 20 odstotkov skupne površine zaprtega javnega ali delovnega prostora. Kadilnice pa še vedno ne bodo dovoljene tam, kjer je bila že doslej v veljavi popolna prepoved kajenja - v zdravstvenih ter vzgojno-izobraževalnih ustanovah.
Druga pomembna sprememba se nanaša na kajenje mladih. Omejitev dostopa tobačnih izdelkov mladoletnim osebam bo dosežena z višanjem starostne meje s 15 na 18 let, tako za prodajalce kot tudi za kupce tobačnih izdelkov. Poleg tega bi po predlogu na embalažo tobačnih izdelkov poleg drugih zdravstvenih opozoril uvedli še telefonsko številko za pomoč pri odvajanju od kajenja, ki jo bo določil minister za zdravje.
Široka podpora
Predlagana novela med poslanskimi skupinami uživa široko podporo, čeprav je bilo v razpravi slišati nekaj pomislekov. Cveta Zalokar Oražem (NP) pravi, da v poslanski skupini rešitvam, ki ščitijo zaposlene pred s tobačnim dimom onesnaženim zrakom, ne morejo nasprotovati. Opozarja pa, da je imela Slovenija že sedaj relativno strog zakon, ki pa se v praksi ni izvajal, pomanjkljiv je bil predvsem nadzor. Poslanka je opozorila še na stigmatiziranje kadilcev, medtem ko se o drugih oblikah zasvojenosti na ta način ne razpravlja.
Tudi v LDS namen predlagatelja, da se zmanjša delež pasivnega kajenja, podpirajo, a ob tem navajajo nekaj pomislekov. Ljubo Germič se je vprašal, kje so predvsem preventivni ukrepi ministrstva za zdravje. Prepričan je namreč, da bi že obstoječi zakon v praksi deloval bistveno bolj učinkovito ob ustreznem nadzoru. Podobnega mnenja je poslanec SD Bojan Kontič, ki je opozoril tudi na vprašljivost določbe o prepovedi prodaje tobaka mladoletnim. "Le upamo lahko, da to ne bo pomenilo dodatne trgovine s tobakom, ko bodo mlajši od 18 let tobak kupovali po višji ceni od starejših preprodajalcev."
Predlagane novosti podpirajo tudi v SLS, saj menijo, da bodo omejile škodljiv vpliv uporabe tobačnih izdelkov. Mihael Prevc pa se je vprašal o smiselnosti določbe, po kateri bodo za spoštovanje prepovedi odgovorni lastniki ali najemniki gostinskih obratov sami. "Mogoče bi bilo bolj prisluhniti tistim, ki so predlagali ločitev na kadilske in nekadilske lokale." Tudi v NSi nameravajo zakon podpreti, saj posledično pričakujejo zmanjšano povpraševanje po tobačnih izdelkih in s tem zmanjšanje števila kadilcev, napoveduje Mojca Kucler Dolinar, ki je sicer sprva imela nekaj pomislekov glede uvedbe kadilnic.
Poslanci SDS predlagano novelo podpirajo v celoti. Verjamejo namreč, da bo omogočila delni upad uporabe tobačnih izdelkov ter upajo, da bo kajenje dobilo negativno konotacijo v družbi, s čimer naj bi bili zaščiteni predvsem mladi, je pojasnila Polonca Dobrajc. Spremembam so naklonjeni tudi v DeSUS. Vasja Klavora je ob tem pojasnil, da zakon nikakor ni usmerjen proti kadilcem. "Kajenje je osebna stvar vsakega posameznika in njegova pravica, ta pravica pa mora biti omejena s pravicami drugih, da uživajo v prostoru, kjer ni tobačnega dima."
SNS ima pomisleke
Najostreje je proti zakonskemu predlogu nastopil Bogdan Barovič (SNS), ki je predlagane rešitve o popolni prepovedi kajenja označil za totalitarne. "Po tem zakonu ne smemo kaditi nikjer več, dali nas boste v komore," pravi Barovič, ki meni, da je takšna prepoved tudi kršitev osnovnih človekovih pravic. Njegova poslanska kolegica Barbara Žgajner Tavš pa je prepričana, da bo posledica uveljavitev zakona zaprtje manjših gostinskih lokalov.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.