Eden najbolj znanih obtožencev v trgovini z mamili Dragan Tošić si je po informacijah, ki so jih pridobili novinarji 24UR, junija lani, ko je bil še v priporu, kar v zapore na Povšetovi naročil notarko in obremenil svojo nepremičnino za 1.250.000 evrov. Kot pravijo viri, mu je notarka sestavila Akt o ustanovitvi zemljiškega dolga, kar poenostavljeno pomeni, da je Tošić ta znesek nekomu dolžan, zato bi nastal problem, če bi mu država želela odvzeti nepremičnino sredi Ljubljane. Tako je Tošić, medtem ko je bil priprt, uspel poskrbeti tudi za svoje premoženje.
Notarka, ki je Tošića obiskala v zaporu, naj bi na njegovo željo poskrbela za vknjižbo zemljiškega dolga na njegovi nepremičnini, kjer ima tudi lokal Le petit cafe v središču Ljubljane. Tošićeva nepremičnina je tako obremenjena še za 1.250.000 evrov, komu je namenjen ta denar oziroma za poplačilo česa, pa ni znano, saj se je Tošić po informacijah novinarjev odločil za zemljiško pismo, kar je enako kot prenosljiv vrednostni papir. Kdor ga dobi, ga lahko unovči.
Če se morda zdi komu nenavadno, kakšne posle vse lahko opravljajo osumljenci v priporu, pa na ljubljanskem okrožnem sodišču pojasnjujejo, da ni to nič neobičajnega. "Z dovoljenjem sodnika in pod nadzorstvom lahko pripornika obiskujejo bližnji sorodniki, na njegovo zahtevo pa tudi zdravnik in drugi, tudi notarji. Sodišče pa vsebine konkretnih notarskih poslov ne preverja, saj so notarji osebe javnega zaupanja," so zapisali v odgovoru. Osumljenci torej lahko v priporu sklepajo različne posle. "Na svoje stroške lahko opravljajo tudi druge zadeve, pod nadzorom obiščejo banko, center za socialno delo in podobno. Obdolženec v priporu je namreč še vedno nedolžen, zato mu takšni posli ne smejo biti onemogočeni," še odgovarjajo na sodišču.
KOMENTARJI (334)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.