Letošnji januar, ki se počasi bliža h koncu, je bil nekaj posebnega. Pogosto smo bili deležni izrazite temperaturne inverzije, zaradi katere so bili zadnji tedni v hribih za ta čas neobičajno topli. Na naši najvišji meteorološki postaji na Kredarici je povprečna temperatura zraka od 1. do 26. januarja dolgoletno povprečje presegla za več kot tri stopinje Celzija, kar letošnji januar na lestvici najtoplejših doslej uvršča na visoko drugo mesto. Po nižinah so bile razmere manj izstopajoče, saj je odklon od dolgoletnega povprečja le malokje presegel eno stopinjo Celzija. Zaradi obsežnega anticiklona so se cikloni z izrazitejšimi frontami in obilnejšimi padavinami v zadnjih tednih usmerjali bolj severno, kot je to običajno in na vreme pri nas niso imeli večjega vpliva.
Ob koncu tedna je anticiklon nad našimi kraji vendarle nekoliko oslabel, kar bo globokemu in obsežnemu ciklonu, ki se je izoblikoval nad morjem južno od Islandije omogočilo, da bo s svojo hladno fronto nekoliko vplival tudi na vreme pri nas.
Še pred prehodom fronte se bo pri nas najprej v višinah, nato pa tudi po nižinah krepil jugozahodni veter, s katerim bo nad naše kraje dotekal vlažen in za ta čas zelo topel zrak. Z jugozahodnikom se bodo jutri razkrojila še zadnja jezera hladnega zraka, ki so bila v preteklem tednu najbolj trdovratna po nižinah vzhodnega dela Štajerske in Prekmurja. V tem delu Slovenije se ob oblačnem in meglenem vremenu marsikje niti popoldanske temperature niso dvigale nad ničlo, medtem ko je bilo ponekod na Dolenjskem in v osrednji Sloveniji za več kot deset stopinj topleje.
Zaradi megle in negativnih temperatur je bil v zadnjih dneh občutek na severovzhodu države zelo zimski. Poleg slane in ivja so za zimsko kuliso občasno skrbele tudi snežinke t. i. industrijskega ali toplarniškega snega, ki so se pojavljaje predvsem v okolici večjih toplotnih virov ali dimnikov. Ob meglenem in mrzlem vremenu lahko namreč vsak dodaten vnos vlage pripelje do prenasičenja zraka z vodno paro, katere presežek se nato izloči v obliki majhnih ledenih kristalčkov ali snežink.
Torek v znamenju okrepljenega jugozahodnika, zvečer prehod hladne fronte
V noči na torek se bo jugozahodni veter v višjih legah krepil in do jutra prepihal tudi nižine. Temperature se bodo posledično v drugem delu noči močno dvignile, zato bo jutrišnje jutro marsikje lahko celo nekoliko toplejše od današnjega popoldneva. V večjem delu države bomo izmerili od 5 do 10 stopinj Celzija, le v najbolj zatišnih krajih Koroške in Štajerske bo še okoli ledišča.
Skupaj z jugozahodnikom bodo zahodne, južne in osrednje kraje v drugem delu noči zajele padavine, ki bodo tu vztrajale tudi jutri čez dan. Njihova količina ne bo velika, nekoliko močneje bo deževalo le v hribovitem svetu zahodne Slovenije. Meja sneženja bo na nadmorski višini med 1300 in 1700 metrov. Ob morju in v pasu med Belo krajino in Pomurjem bo večji del dneva še suho, tudi z nekaj sonca.
Za ta čas bo zelo toplo z najvišjimi temperaturami, ki bodo marsikje presegle 10 stopinj Celzija. V najtoplejših krajih, predvsem na Dolenjskem, v Beli krajini in ob morju se bo popoldne ogrelo do 13 stopinj Celzija.
Proti večeru nas bo od severa dosegla hladna fronta. Padavine bodo takrat zajele večji del države, ob samem prehodu fronte bo lahko ponekod tudi zagrmelo. Meja sneženja se bo spuščala. Zvečer in v prvem delu noči na sredo bo lahko kakšna snežinka v severni in vzhodni Sloveniji priplesala vse do nižin.
V prvih dneh februarja bo zadišalo po pomladi
V drugi polovici tedna bomo spet prišli pod vpliv toplega jugozahodnega vetra, ki bo več oblakov in občasno tudi kakšno kapljo dežja prinesel zahodni, več sonca pa vzhodni Sloveniji. Temperature bodo za zimo zelo visoke in se ob koncu tedna niti ob jutrih ne bodo več spuščale pod ničlo, čez dan pa bodo presegale 10 stopinj Celzija. Na začetku prihodnjega tedna, ko se bo nad nami zadrževal najtoplejši zrak, se bo lahko ogrelo celo nad 15 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.