Na sojenje v zadevi Patria na Dunaju so bile danes povabljene slovenske priče, med njimi premier Janez Janša. Na sodišče jih ni bilo in tako se je sodnica Maria Zöllner odločila zanje pripraviti zaslišanje prek videokonference, potem ko so tudi priče izrazile pripravljenost na to.
Na Dunaj so bili danes poleg Janše kot priče povabljeni tudi direktor Rotisa Ivan Črnkovič in njegova žena Marija Badovinac Črnkovič, nekdanji direktor Holdinga Slovenske elektrarne Jože Zagožen, brigadir Tone Krkovič ter lobist Jure Cekuta. Poleg Janše sta se opravičila tudi zakonca Črnkovič in Cekuta, opravičila pa nista posredovala Krkovič in Zagožen.
Avstrijska tiskovna agencija še poroča, da je Janšev odvetnik Franci Matoz sodnici Zöllnerjevi 26. aprila v nekaj urah razmika prek faksa poslal dve opravičili za svojega klienta, ki sta se vsebinsko razlikovali.
Dve Janševi opravičili
V prvem opravičilu, ki je bilo prek faksa posredovan okoli 15. ure 26. aprila, je Janšev odvetnik navedel, da zaslišanje slovenskega premierja zaradi sporazuma o sodelovanju, ki so ga v zadevi Patria sklenile Finska, Slovenija in Avstrija, "ni dopustno". Poleg tega je, glede na opravičilo, že sodni proces, ki v zadevi Patria poteka v Sloveniji, "jasno" pokazal, da Janša ni imel nobenega stika z obtoženimi. Čeprav se je Janša pred sodiščem v Ljubljani "zagovarjal jasno in nedvoumno in temu ni kaj dodati", pa je "pripravljen odgovarjati na vprašanja z uporabo videokonference", je navedel Matoz.
Ob 19.32 pa je Matoz sodnici poslal še eno sporočilo, v katerem je zaprosil, naj prvega obravnava kot brezpredmetnega. V tem drugem sporočilu ni več navedbe o nedopustnosti zaslišanja Janše, njegov odvetnik pa v njem piše, da Janša ne more priti na sodišče, ker je vabilo prejel "šele včeraj". Matoz poleg tega v njem navaja, da je Janša ob "predhodnem dogovoru terminov" pripravljen podati izjavo prek videokonference. Poleg tega bi lahko sodnici posredovali tudi zapis z obravnave v Ljubljani, na kateri se je Janša že zagovarjal "jasno in nedvoumno". Sodnica Zöllnerjeva je potem, ko je prevajalec prebral obe sporočili, izjavila: "Torej gospod Janša ne pride".
Zöllnerjeva je 3. maj kot datum za zaslišanje slovenskih prič določila sredi marca, vabilo pa je bilo prek pošte v Ljubljano poslano 27. marca. Po navedbah Matoza pa je vabilo do Janše prispelo šele 25. aprila, tako da potem ni imel več časa ustrezno prilagoditi svojih obveznosti.
Zaslišanje bo potekalo preko videokonference
Poleg premierja so tudi Cekuta in zakonca Črnkovič izrazili pripravljenost na zaslišanje prek videokonference. Prihodnja obravnava v procesu na Dunaju bo sicer konec maja ali v začetku junija, najprej pa bodo zaslišali drugoobtoženega Walterja Wolfa.
Dunajski proces proti petim obtoženim, ki so med drugim obtoženi podkupovanja in industrijskega vohunjenja, je povezan s prodajo 135 oklepnikov finskega podjetja Patria Sloveniji leta 2006. Pri 278 milijonov evrov vrednem poslu naj bi bile v igri milijonske podkupnine posameznikom, s katerimi naj bi poskušali iz posla izločiti slovensko Sistemsko tehniko, sicer partnerja avstrijskega proizvajalca oklepnikov Steyr Daimler Puch Spezialfahrzeuge. Avstrijski lobist Hans-Wolfgang Riedl in podjetnik Walter Wolf naj bi podkupnine spravila do pomembnih ljudi v Sloveniji.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.