Na vprašanje, ali prevzema politično odgovornost za plačilo 70 milijonov evrov, ki jih bomo davkoplačevalci plačali iz proračuna, ker je podpisal pogodbo o nakupu boxerjev, vlada pa jo je razveljavila, je predsednik NSi Matej Tonin v oddaji Ena na ena najprej povedal, da je v takem oklepniku enajst vojakov, Slovenija pa svoje vojake od leta 1997 pošilja na različne misije, da po svetu zagotavljajo mir. "In ko to oklepno vozilo zapelje na mino, če ni ustrezno oklepljeno, se žal zgodi lahko, da ti vojaki pridejo domov v krstah, " je pojasnil in poudaril, da sprejema politično odgovornost, da je za slovenske vojake skupaj z vlado nakupil najboljšo opremo z najboljšo zaščito, kar so jo lahko slovenskim vojakom zagotovili.
"Ker v vseh teh letih, ko so bili slovenski vojaki na različnih misijah, smo imeli srečo, lahko potrkam, ampak narava vojaškega poklica je pač taka, da se lahko zgodijo tudi tragični dogodki," je dejal Tonin in pojasnil, da če "takrat v Afganistanu naši vojaki ne bi imeli močnega oklepnega vozila, bi žal domov dobili štiri vojake v 'trugah'". Ko se bo tak tragični dogodek zgodil, bo, kot je povedal Tonin, vprašal vse tiste, ki danes pravijo, da so ta vozila predraga, če bodo tudi takrat dejali, da so varčevali pri oklepu. Še enkrat je zato poudaril, da je njegova odgovornost kot ministra bila, da slovenskim vojakom zagotovi najboljšo zaščito.
Vse od vstopa Slovenije v Nato namreč teče postopek, da Slovenija izgradi bojno batalijonsko skupino, je povedal in pojasnil, da so slednjo poskušali narediti s patrijami, a žal neuspešno. Dodal je, da je vmes Rusija priključila Krim in takrat je stroka, kar se tiče zaščite vojakov, postavila višji standard.
Sicer pa je postopke za nabavo novih oklepnikov začela voditi vlada Mira Cerarja leta 2017 in takrat so preigravali več različnih možnosti, od finskih patrij, poljskih rosomakih, ameriških piranhah in tudi o boxerjih. Zaključili so, da edina dva, ki izpolnjujeta standard zaščite, sta piranhe in boxerji. "In z vidika, da podpremo evropsko obrambno industrijo in s tem tudi slovensko obrambno industrijo se je takrat, leta 2017, ministrstvo za obrambo odločilo za boxerje," je pojasnil Tonin in se vprašal, kdo bo prevzel politično odgovornost za ogroženo nacionalno varnost Slovenije in da Slovenija še nima izgrajene bojne batalijonske skupine? Razložil je tudi, da je 23. avgusta 2018 Miha Kordiš na odboru izsiljeval, da ne bo prispeval podpisov oziroma glasov za izvolitev Marjana Šarca, če se ta zadeva ne ustavi.
Na izjavo voditelja Uroša Slaka, da politik novega kova, ko ve, da stvari ne bo mogel peljati naprej, počaka in pusti novi vladi da odloči, je Tonin odgovoril, da politik novega kova ni politikant, ampak je državotvorni politik, razlika med obema pa je ta, da bo politikant odločil tisto, kar se mu splača, državotvorni politik pa tisto, kar je za državo dobro. Še enkrat je nato poudaril, da bi spet ravnal tako, "ker sem ravnal strokovno, ker sem ravnal državotvorno, ker Slovenska vojska ta vozila potrebuje."
Je Janšev oproda?
Tonin je odločno pojasnil, da je NSi daleč od tega, da bi bila Janšev oproda. Je pa to konstanten očitek, da je NSi v senci SDS, da so Janševi lakaji. "Jaz imam mirno vest," je povedal. Dejal je, da v stranki delamo za NSi, za vrednote, ki jih stranka zastopa. Je pa povedal tudi, da so bili pogovori med njim in Janezom Janšo, ko sta bila skupaj v koaliciji, zelo trdi. Velikokrat so drugi ministri molčali, sam pa sem imel zelo ostre spopade z Janšo glede nekaterih vsebinskih stvari, je pojasnil. A kot je dodal, tega niso prenašali v javnost, ker je koalicija po njegovem mnenju neke vrste nogometna ekipa. "Kar si imamo za povedati, si povejmo v slačilnici, na igrišču pa poskušajmo igrati čim bolj enotno, saj le na takšen način bo ekipa zadevala gole," je ponazoril.
Tonin je tudi pojasnil, da je NSi z SDS po vsebini del iste politične družine, saj imajo del vsebine zelo podoben, so pa bistveno različni po vsebini delovanja.
Kako Tonin odgovarja na to, da je Vizjaku, ko je odjeknila afera Glupi davki, NSi javno odrekla podporo, na interpelaciji pa so se vzdržali glasovanja? Predsednik stranke NSi je pojasnil, da je prav na POP TV takrat dejal, da minister Vizjak ne uživa njihove podpore, da so stvari, ki jih je počel, nesprejemljive in da bi bilo najbolj modro, da bi ga predsednik vlade umaknil iz pozicije in tako tudi razbremenil samo koalicijo. A dodal je, da beseda v NSi velja, in če so koalicijskim partnerjem dali besedo, da ne bodo podpirali opozicijskih interpelacij, so besedo tudi držali in tega tudi niso storili.
Kakšna politika sta Luka Mesec in Janez Janša?
Mesec in Janša sta po svoje zanimiva politika, je na vprašanje, kakšna politika sta, odgovoril Tonin. Pri Janši spoštuje njegovo učinkovitost, saj rešitev išče tudi takrat, ko so ovire visoke. Ne razume pa ga pri njegovem twitter delovanju ter zakaj pri nebistvenih stvareh za državo, vztraja za vsako ceno. Glede Mesca in stranke Levica pa je povedal, da slednja vodi tako gospodarsko kot obrambno politiko vlade. Ne razume sicer, kako ima lahko stranka s tako malo poslanci tako odločilen vpliv v vladi, saj se program celotne koalicije prilagaja njenim izhodiščem. Je pa tudi povedal, da ima Luka Mesec precej lažjo nalogo kot jo je imel sam, saj ima precej nevešče, neizkušene koalicijske partnerje, medtem ko je on imel zelo izkušene koalicijske partnerje.
Nekateri Toninu očitajo, da se je stranka NSi preveč postavila na stran gospodarstva, a Tonin na to odgovarja, da je prav dobro gospodarstvo ključno za razcvet države in dober standard državljanov. Gospodarstvo nas namreč drži vse nad gladino, da smo zaposleni, da imamo prihodke in nenazadnje tudi polni državni proračun iz katerega se financira vse, od zdravstva, šolstva, sociale in vseh ostalih stvari, je pojasnil in poudaril, da moramo kot politika storiti vse, da naredimo čim boljše okolje, da bo poslovni svet lahko deloval, ker bo to dobro za naš skupen standard.
KOMENTARJI (924)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.