Minister za obrambo Matej Tonin je prepričan, da je to tudi v interesu najverjetnejšega novega mandatarja Roberta Goloba. "Glede na vse okoliščine gospodu Golobu delam uslugo, ker se mu s temi stvarmi ne bo treba ukvarjati in se prerekati s koalicijskimi partnerji, ampak se bodo glede nakupa lahko izgovarjali name," je danes med drugim poudaril Tonin.
Odzval se je tudi na ugibanja, zakaj se s podpisom pogodbe tako zelo mudi in zakaj večstomilijonskega posla z oklepniki ne prepušča prihodnji vladi. Po njegovim besedah gre pri podpisu pogodbe za boxerje za "povsem normalne tekoče zadeve", ob čemer je znova spomnil, da sta nakup boxerjev potrdila tako vlada kot državni zbor. Posel je zdaj treba le še formalno zaključiti, pravi. "Zato se mi zdi pomembno, da se ne dela drame in da se ne pritiska name, naj tega ne podpišem, kajti to sem na podlagi odločitev vlade in državnega zbora dolžan podpisati. Slovenska vojska in država potrebujeta boxerje glede na okoliščine in glede na to, da imamo vojsko in da jo želimo krepiti," je poudaril.
Prav tako, je dodal, oklepnikov ne kupujemo za nekaj let, temveč za daljše obdobje, dolgo od 20 do 30 let. "Če so vozila boxer dobra za Nemce, Nizozemce in Britance, so dobra tudi za Slovence. S tem nakupom podpremo tudi evropsko obrambno industrijo, kar v danih okoliščinah ni zanemarljivo," je dejal. Slovenija namerava za 45 bojnih vozil odšteti 343,4 milijona evrov, kar je po prepričanju obrambnega ministra "zelo dobra cena", zlasti v luči dejstva, da cene materialov rastejo. Znova je spomnil, da bo Slovenija za oklepnike z oborožitveno opremo odštela 240 milijonov evrov, preostali del kupnine pa bo namenjen za rezervne dele, usposabljanja in vzdrževanje boxerjev (40 milijonov evrov) ter plačilo DDV-ja (61,9 milijona evrov).
Spomnimo ...
Nakup boxerjev se je sicer oddaljeval, potem ko je Levica 9. februarja v DZ vložila pobudo za zakonodajni referendum, s katerim so želeli preprečiti ta vojaški nakup. Toda DZ je 21. februarja sprejel sklep, da je referendum o tej temi nedopusten. Levica je ta sklep izpodbijala na ustavnem sodišču, ki pa je konec aprila sporočilo, da ta sklep DZ ni v neskladju z ustavo.
KOMENTARJI (548)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.