Nove Slovenije v Golobovi vladi ne bo, pravi prvak NSi Matej Tonin. S tem je končal javna ugibanja o spogledovanju s koalicijo in še razširil že znani seznam njihovih odločitev. Ne z Golobom in ne z Janšo. Kaj torej stranki ostane? Še naprej bomo neizprosna opozicija, poudarja Tonin.
"Ta pozicija je do neke mere nenavadna in mislim, da prispeva k temu, da stranka ne zmore preseči standardnega rezultata, ki ga dosega na volitvah zadnjih 10 oz. 12 let," meni Andraž Zorko iz Valicona.
Imamo program, izvrstne kadre in vizijo, v svojem pismu članstvu piše Tonin, in to le teden dni po tem, ko je Golob zavrnil njihove predloge za ureditev stanja v zdravstvu.
Javnomnenjska anketa Mediane, ki smo jo objavili v nedeljo, kaže, da je NSi podpora padla, medtem ko je SDS zrasla. Bo pa, kot je napovedal Tonin, NSi oblikovala široko razvojno koalicijo, v katero bodo povabljeni vsi, ki želijo državo razvijati v smer moderne, demokratične in pravne države.
"Ta stranka ni v poziciji, ko bi lahko kaj takega sploh storila. V tem primeru bi morala imeti položaj mandatarja oz. predsednika vlade, kar pa se ne more zgoditi v nobenem od možnih scenarijev, razen po kakšnem čudežu. To bolj razumem kot politično leporečje v času, ko se je stranka povsem izolirala," še dodaja Zorko.
SDS medtem meni, da bi moralo biti vodenje dveh pomembnih parlamentarnih nadzornih komisij v rokah največje opozicijske stranke. Zato pričakujejo, da bo Jernej Vrtovec odstopil z mesta predsednika Komisije za nadzor javnih financ. "Ta trenutek je SDS tisti, ki bojkotira delo komisije in zato tudi nadzor ni takšen, kot bi lahko bil," opozarja Vrtovec.
Gre za pomemben položaj, saj se lahko predsednik te komisije udeležuje sej nadzornega sveta SDH, prav tako ima dostop do gradiv, ki jih dobijo nadzorniki. SDS še dodaja, da ima vladajoča koalicija stranko NSi "prav tam, kjer jo potrebuje, in to za nizko ceno". Po naših neuradnih informacijah se trenja v NSi stopnjujejo, na stranki sicer te informacije zavračajo, javno pa jih ne želijo komentirati.
KOMENTARJI (243)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.