Na Brdu pri Kranju se je sestal širši koalicijski vrh. Glavna nit srečanja je bilo uresničevanje zavez koalicijske pogodbe."Koalicija si je začrtala pot naprej. Zlasti intenzivno bomo delovali na dveh področjih, to sta zdravstvo in gospodarstvo," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal predsednik NSi Matej Tonin. Na področju zdravstva se pripravljata dva zakona; prvi bo zdravstvu v prihodnjih 10 letih zagotovil slabi dve milijardi evrov za nove investicije. Drugi pa je dolgo pričakovani zakon o dolgotrajni oskrbi, je še pojasnil.
Naštel je tudi tri ključne zadeve na področju gospodarstva: paket za izhod iz pandemije, debirokratizacija in paket, ki bo znižal davčne obremenitve na številnih področjih. "To je naš fokus. S tem bomo poskrbeli za to, da se pandemija v dostojnem času tudi konča in da se gospodarsko kolesje spet zažene," pravi Tonin.
Po seji lahko po besedah predsednika SMC Zdravka Počivalška ugotavljajo dve zadevi: da vlada uživa parlamentarno stabilnost ter da realizira koalicijsko pogodbo v hitrem ritmu. "Za SMC je v tem trenutku najpomembnejše, da zagotovimo gospodarstvu obnovo in razvoj, da realiziramo projekt demografskega sklada, sprejmemo zakon o debirokratizaciji in rešimo vprašanje medicinske konoplje. Najpomembnejša točka pa je regionalni razvoj, želimo zagotoviti ustrezna delovna mesta in možnost za mlade, da si ustvarjajo kariero in družino."
"Verjamem, da bo koalicija dokončala svoj mandat, čakajo nas odgovorne naloge, veliki projekti. Čaka nas tudi odgovornost do Evrope," je na vprašanje o trdnosti koalicije pred predsedovanjem EU odgovoril Tonin. "Na slovensko predsedstvo bo padlo tudi usmerjanje razprave o prihodnosti Evropske unije. Ne sme nam spodleteti, ampak se moramo na to razpravo tudi pripraviti."

Vladne SDS, SMC in NSi imajo sicer v DZ 38 glasov, a lahko na glasovanjih računajo tudi na podporo treh poslancev SNS ter štirih članov poslanske skupine DeSUS in poslanca narodnih manjšin. Koalicijske vrste so se v zadnjih tednih sicer zredčile. Poslanci Igor Zorčič, Branislav Rajić in Janja Sluga so zapustili SMC in s tem koalicijo ter s poslancem Jurijem Lepom, ki je zapustil DeSUS, oblikovali poslansko skupino nepovezanih poslancev. Konec marca pa vladni koaliciji ni uspela razrešitev Zorčiča z mesta predsednika Državnega zbora.
Bo koalicija pri tej zamenjava vztrajala tudi v prihodnje? "Glas predsednika DZ je sicer samo en, en med enakimi 90 poslanci. Ampak glede na to, da imamo nova razmerja, si želimo – tudi SMC – da se ta nova razmerja v koaliciji uredijo tako, da predsedovanje DZ prevzame predstavnik NSi, Jožef Horvat," je potrdil Počivalšek. "Verjamem, da bomo ta korak realizirali v naslednjem obdobju."
"Horvat lahko brez večjih težav dobi okrog 50 glasov, ker je izredno ugleden poslanec. O njegovi izvolitvi ne dvomim, ker ima široko podporo v DZ. Večji problem je, da razrešimo obstoječega predsednika DZ. Po današnjem koalicijskem pogovoru sem optimističen, da bomo to zadevo v kratkem tudi uredili," je nadaljeval.
Dlje časa se sicer ugiba o morebitni vrnitvi Počivalška v poslanske klopi. "Če bo zaradi obstoja koalicije to potrebno, bom razmislil o tej potezi," na to odgovarja Počivalšek.
Kaj pa ukrepi na področju koronavirusne krize?
Da bo glede na odločitev Ustavnega sodišča, ki je začasno zadržalo izvajanje odloka, v delu, ki se nanaša na prepoved shodov, vlada morala nekatere ukrepe prilagoditi, je poudaril Tonin. "Ključna pa je predvidljivost, da lahko ljudje vnaprej vedo, kaj se bo dogajalo v posamezni fazi. Še vedno bo veljal vladni načrt sproščanja." Na področju cepljenja pa vlagajo vse napore v to, da bi v čim krajšem času precepili čim več ljudi, dodaja Tonin.
Po osmih protikoronskih paketih imamo vse pogoje za ponovni zagon gospodarstva, pa pravi Počivalšek. "Na drugi strani pa moramo realizirati projekt cepljenja, da ustvarimo pogoje, da začnemo normalno živeti – tako v gospodarstvu kot na vseh ostalih področjih."

KOMENTARJI (470)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.