Vodja PS Levica, Matej T. Vatovec, se je odzval na zadnje poteze obrambnega ministra Mateja Tonina. Povedal je, da je nakup oklepnikov boxer nelegitimen, ker bi morala vlada opravljati le še tekoče posle. V Levici ocenjujejo, da obstajajo "resne pravne podlage" za to, da se posel nabave boxerjev, če bo ta uresničen, razveljavi. Po njegovih besedah je to tudi zaveza bodoče koalicije. "Vse tri stranke nasprotujemo nakupu osemkolesnikov in se tudi strinjamo, da bomo uporabili vsa pravna sredstva, da se ta nakup prekliče oz. odpravi," je poudaril.
V Gibanju Svoboda, SD in Levici se po Vatovčevih besedah strinjajo tudi, da Slovenija vozil boxer ne potrebuje, še zlasti v času, ko se državljani srečujejo z visokimi cenami hrane, energentov in goriv. "Ta nakup je v tem hipu neracionalen in nepotreben. Nakopati dodatnih skoraj 400 milijonov evrov za državni proračun je samomor z vidika javnih financ," je poudaril. Prva naloga nove vlade bo pravna revizija vseh potez in dokumentacije, ko jo je aktualna vlada oz. minister Tonin sprejemala v povezavi s poslom nabave osemkolesnikov, je še napovedal Vatovec.
Ministrstvo za obrambo načrtuje nakup 45 vozil boxer
Na dopoldanski novinarski konferenci je generalni direktor direktorata za logistiko na obrambnem ministrstvu Uroš Korošec predstavil več podrobnosti o podpisu memoranduma in sam projekt. Najprej je pojasnil, da je Tonin podpisal dokumenta, s katerima se je Slovenija priključila skupini držav, ki delujejo v okviru projekta vozil 8X8 boxer, in državam, ki delujejo v projektu Boxer v okviru mednarodne organizacije OCCAR. Oba dokumenta sta bila ustrezna in sta dobila podlage v ustreznih sklepih vlade ter sta v zakonskih okvirih, je pojasnil.
Na podlagi posredovanih dokumentov je OCCAR nato podpisal pogodbo s proizvajalcem vozil Artec. Pogodba je v višini 281,5 milijona evrov brez DDV, je povedal in pojasnil, da so v ta znesek vključena vozila z oborožitveno postajo v vrednosti 238 milijonov evrov in logistični paket, ki vsebuje usposabljanje, rezervne dele in orodja ter testno opremo v višini 23,4 milijona evrov in razvojne stroške industrije v višini 19,2 milijona evrov. Slovenski strošek sta tudi DDV, ki ga bodo plačali v Sloveniji in znaša 61,9 milijona evrov, ter povrnitev razvojnih stroškov drugim državam članicam projekta Boxer (Nemčija, Velika Britanija, Nizozemska in Litva) v višini 7,2 milijona evrov.
Vrednost pogodbe brez DDV je 281.500.000 evrov in je razdeljena na:
· 45 BKV 8 x 8 (vozila z nameščeno oborožitveno postajo in opremo): 238.778.200 evrov brez DDV;
· osnovni logistični paket (dokumentacija, usposabljanje, paket rezervnih delov, osnovno orodje in testna oprema): 23.474.560 evrov brez DDV;
· razvojne stroške in stroške projektnega managementa: 19.247.240 evrov brez DDV.
Brigadir Anže Rode iz generalštaba SV je pojasnil, da Slovenska vojska z bojnim kolesnim vozilom 8X8 dobiva eno ključnih zmogljivosti, s katero bo zgradila srednji bataljon, ki bo predstavljal jedro obrambnih zmogljivosti SV. Bojno kolesno vozilo s svojimi karakteristikami izpolnjuje vse zahteve in bo zaščitilo življenja pripadnikov SV pri izvajanju nalog, obrambi Slovenije.
Ministrstvo za obrambo načrtuje nakup 45 vozil boxer z nameščenim topom kalibra 30 mm, za katera je od OCCAR prejelo ponudbo, ki vključuje tudi logistično podporo, rezervne dele, specialno orodje in testno opremo, integracijo sistemov, testiranje, usposabljanja, dokumentacijo, razvoj in projektno vodenje.
Prvo prototipno vozilo bo v Sloveniji konec leta 2023
Odločili so se za enako verzijo Boxerja, kot ga bo prejela Litva, je dejal Korošec. Gre za vozilo s 30-milimetrskim topom, sovprežnim mitraljezom kalibra 7,62 milimetra in protioklepnim sistemom za samozaščito vozila. Vozila bodo polno opremljena, vključno s komunikacijskim sistemom, in bodo operativna takoj, ko jih Slovenska vojska (SV) prejme. Od litvanske verzije se razlikujejo le v pritrdilih za osebno orožje.
Korošec je dodal, da bo prvo prototipno vozilo v Sloveniji konec leta 2023, na podlagi naše potrditve pa se jih bo izdelalo nadaljnjih 44. Pogodba predvideva, da bo dobava zaključena do leta 2026. Pogodba vključuje tudi eskalacijsko klavzulo, ki je določena pri osnovni plači industrijskega delavca v nemški kovinarski industriji. Klavzula sledi inflaciji in stroškom dela in je določena pri največ 2,8 odstotka na letni ravni. Če bo inflacija v Nemčiji padla pod ta odstotek, se bo primerno znižala tudi klavzula, je poudaril.
Glede razvojnih stroškov je dodal, da so jih uspeli med pogajanji znižati iz prvotnih 10,5 milijona evrov na 7,2 milijona evrov. Gre za stroške, ki jih moramo po evropski direktivi plačati, ker smo se projektu pridružili na sredi - v fazi industrializacije.
Korošec je še povedal, da je v projekt vključena tudi slovenska industrija. Neposredno v pogodbo z Artecom so vključena tri slovenska podjetja, posredno pa sodeluje vsaj še tretjina do polovica podjetij, ki so članice Grozda obrambne industrije Slovenije. V tem trenutku se podjetja še ne želijo izpostavljati.
Kakšni so penali za odstop od memoranduma o soglasju k OCCAR, ne ve natančno, saj o odstopu od pogodbe sploh niso razmišljali. "Verjetno so kar visoki in bi jih bilo treba izračunati," je odgovoril.
Golob do Toninove poteze kritičen
Najverjetnejši novi mandatar Robert Golob je bil do poteze obrambnega ministra v odhodu kritičen že včeraj. Kot je dejal, "normalen in dober gospodar ne bi povzročal gospodarske škode državi". Napovedal je tudi uporabo vseh pravnih sredstev.
"Če povemo, da je naše stališče zelo jasno, da ne podpiramo tega nakupa zaradi spremenjenih okoliščin – kajti okoliščine so spremenjene v primerjavi z obdobjem, ko je bila ta odločitev o nakupu v preteklosti sprejeta – in bomo uporabili vsa pravna sredstva, da ta svoja stališča tudi uveljavimo, potem bi vsak normalen dober gospodar to upošteval in ne bi povzročal gospodarske in ekonomske škode svoji državi," je dejal.
KOMENTARJI (601)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.