Spomnimo, da so se opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica, SAB združile v Koalicijo ustavnega loka in predlagale oblikovanje alternativne vlade s tehničnim mandatarjem Jožetom P. Damijanom na čelu. Ta je v četrtek koalicijskim NSi, SMC in DeSUS poslal programski dokument, ki je vseboval tudi vabilo predsednikom omenjenih strank.
V programskem dokumentu so se štiri opozicijske stranke poenotile glede ključnih programskih prioritetah alternativne, nove vlade do volitev 2022, je dejal Damijan.
Da sta imela z Damijanom konstruktiven pogovor, a da je pred Slovenijo "največja preizkušnja po osamosvojitvi, ki terja stabilno in operativno vlado", je danes sporočil predsednik NSi, Matej Tonin. Dodal je, da njegova stranka tako "ne more sodelovati pri alternativnih vladnih poskusih". Bodo pa podpirali dobre predloge opozicije.
NSi v politični računici snovalcev morebitne nove oblasti sicer realno ni predvidena kot članica vlade. Ampak prej kot Levica v času Šarčeve vlade. Bolj relevanten bo odgovor ključnih ljudi DeSUS in SMC.
"Vprašanje je, kakšni so interesi znotraj teh opozicijskih strank, ki so to predlagale. Lahko gre za pretveze, v politiki je vedno vse mogoče. Zaradi tega sem na nek način do tega vprašanja relativno zelo pesimističen," pravi Franc Jurša, DeSUS.
Zadnja raziskava inštituta Mediana sicer kaže, da tretjina volivcev podpira oblikovanje nove levosredinske vlade. 40 odstotkov temu nasprotuje. Četrtina pa je neopredeljenih.
KOMENTARJI (903)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.