To je seznam 16 podjetij, ki so na razpisu Zavoda Republike Slovenije za blagovne rezerve (ZRSBR) prejeli več kot milijon evrov za nabavo zaščitne opreme, večinoma mask.
Po našem včerajšnjem razkritju se je izkazalo, da je v tem podjetju zaposlena mama obrambnega ministra Joži Tonin. Joži Tonin je vodja prodaje pisarniškega materiala. V letnem poročilu za leto 2018 je navedena kot vodstvena delavka.
Joži Tonin je od decembra 2019 na bolniškem dopustu
"Moja mami Joži Tonin je res ena izmed 200 zaposlenih v podjetju Acron. Ni pa lastnica podjetja. Ni tudi v organih nadzora ali upravljanja podjetja. Zaradi prometne nesreče, ki jo je imela 21. 12. 2019, pa je vse od takrat na bolniški in z omenjeno pogodbo ni imela nič," pojasnjuje obrambni minister Matej Tonin.
Acron je podjetje, ki zaposluje več kot 200 ljudi, leta 2018 je imelo 21,7 milijona evrov prihodkov, na trgu pa deluje 30 let. Od blagovnih rezerv je dobil tri razpise. Prvega 30. marca v višini 6,4 milijona evrov, druga dva 2. aprila za 9,6 in 19,5 milijona evrov. Skupaj torej za 29,7 milijona evrov.
Tonin pojasnjuje: "Ker me nekateri za vsako ceno tunkajo in povezujejo s tem poslom Acrona zaradi Medresorske delovne skupine za sprejem, pregled in vrednotenje ponudb zaščitne opreme, ki jo je ustanovila Vlada RS in jo vodi državni sekretar na ministrstvu za obrambo, člani pa so predstavniki več drugih resorjev, naj povem, da se Ministrstvo za obrambo ne ukvarja z nabavo zaščitne opreme, prav tako se ne pogaja o cenah in ne sklepa pogodb. Vse to je v pristojnosti blagovnih rezerv ministrstva za gospodarstvo. Medresorska delovna skupina zgolj preverja izpolnjevanje tehničnih standardov ponudbe. Ponudbe, ki izpolnjujejo zahtevane pogoje, se posredujejo Zavodu RS za blagovne rezerve v nadaljnji postopek izvedbe naročila in sklenitev pogodb."
Spomnimo, vodja medresorske skupine je državni sekretar na Morsu Damijan Jaklin, član NSi.
Acron: "V konkretnem poslu dobave zaščitnih mask gospa Tonin in njen sin nista sodelovala, niti bila z njim seznanjena"
Za vnovičen odziv smo se še enkrat obrnili na podjetje Acron, kjer pojasnjujejo, da je Joži Tonin v podjetju zaposlena skoraj 7 let, Acron pa da je v 100 % družinski lasti in upravljanju, "kar pomeni, da gospa Tonin na poslovne odločitve podjetja nima vpliva. Tudi v konkretnem poslu dobave zaščitnih mask gospa Tonin, kot tudi njen sin, nista sodelovala, niti bila z njim seznanjena." Lastnika sta vsak v deležu pol odstotka Aljaž in Manca Lampret, v 99 odstotkih je podjetje v lasti samega sebe.
V Acronu trdijo, da je njihova dejavnost tudi zastopanje podjetij, ki se ukvarjajo s proizvodnjo in prodajo zaščitne opreme, med katero sodijo tudi zaščitne maske. "Poudarjamo, da posel dobave zaščitnih mask ne more biti sporen niti v primeru, če se podjetje z dobavo tovrstne opreme ne bi primarno ukvarjalo. Dejstvo namreč je, da celotna Slovenija zaščitne maske potrebuje, naše podjetje pa jih je od preverjenega tujega dobavitelja, s katerim imamo ekskluzivno pogodbo, sposobno pravočasno dobaviti."
V podjetju Acron pojasnjujejo, da posle dobave zaščitnih mask pridobivajo na različne načine. In kako so dobili 30-milijonski posel? "Pridobili smo ga na podlagi prijave na javni poziv Zavoda Republike Slovenije za blagovne rezerve, ki sodi pod okrilje Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, preko javno objavljenih pozivov Gospodarske zbornice Slovenije in preteklih uspešnih poslovnih povezav."
Še enkrat poudarjajo, da so med epidemijo Sloveniji že dobavili zaščitne maske več kot 1.000 slovenskim pravnim subjektom, ki delujejo tako v javnem sektorju: občinam, zdravstvenim domovom, kot gospodarstvu, predvsem prehrambni industriji. Roki dobave zaščitnih mask z blagovnimi rezervami so celo 14 dni krajši kot pogodbeno dogovorjeni, trdijo v Acronu.
"Posebej bi želeli izpostaviti, da je bil podjetju Acron s strani partnerja ponujen nakup večje količine zaščitnih mask, ki bi ga podjetje zaradi izjemnih globalnih potreb lahko prodalo kamorkoli, a smo se zaradi družbene odgovornosti odločil, da jih zagotovimo Republiki Sloveniji."
In še, da odziv javnosti razumejo, ker da se zavedajo možnosti potencialnega vpliva osebnih poznanstev na poslovne odločitve podjetij. "Hkrati pa zagotavljamo, da v konkretnem primeru ni šlo za takšen primer, zato smo pripravljeni javnosti nuditi vsa pojasnila in odgovore, ki jih v zvezi s tem potrebuje ali pričakuje."
Tonin je pozval KPK, da preveri zakonitost in integriteto posla z Acronom
Tonin trdi, da je Mors oziroma Uprava za zaščito in reševanje zadolžena za razdeljevanje zaščitne opreme, ki jo nabavijo blagovne rezerve, zaščitno opremo pa delijo na podlagi izraženih potreb zdravstvenega in drugih sektorjev. "Ker želim, da je zadeva maksimalno jasna, da z izpostavljeno pogodbo Acrona nimam nič, bom že danes sam pozval Komisijo za preprečevanje korupcije, naj preveri zakonitost in integriteto pri poslu Acrona z Zavodom RS za blagovne rezerve."
Za odziv smo se obrnili tudi na KPK, kjer so pojasnili, da zadeve ne morejo komentirati: ''Glede na to, da bo Komisija za preprečevanje korupcije zadevo obravnavala, je zaradi interesa postopka ne more komentirati, ne da bi bila pri tem seznanjena z vsemi relevantnimi dejstvi in okoliščinami. Komisija bo v postopku pridobila potrebno dokumentacijo in pojasnila z namenom ugotovitve morebitnih sumov kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. ''
Dodatna pojasnila so nam poslali tudi z ministrstva za gospodarstvo. Vlada RS je, kot pojasnjujejo, dne 24. 3. 2020 ustanovila Medresorsko delovno skupino za sprejem, pregled in vrednotenje ponudb zaščitne opreme. Vodi jo državni sekretar na Ministrstvu za obrambo g. Damijan Jaklin.
Skupina je v okviru svojih nalog sprejela protokol o zbiranju ponudb in nujni nabavi zaščitne opreme, ki določa, da je za izbor opreme odgovorna Uprava RS za zaščito in reševanje (URSZR), ki ZRSBR predloži oziroma potrdi zgolj tiste ponudbe, za katere oceni, da so ustrezne. ZRSBR nato pripravi in podpiše pogodbo z dobaviteljem ter uskladi aktivnosti za prevzem opreme v Sloveniji. ZRSBR nato opremo preda URSZR, ki poskrbi za njeno nadaljnjo distribucijo. Podpis pogodbe med ZRSBR in podjetjem Acron d.o.o. je tako kot vse ostale pogodbe potekal v skladu z dogovorjeno prakso. Ustreznost ponudbe in posledično dobavitelja je potrdil URSZR, ZRSBR pa je nato izvedel vse potrebne aktivnosti za podpis pogodbe in njeno realizacijo.
''Vse zgoraj zapisano lahko potrdimo tako s protokolom, ki ga je sprejela Medresorska delovna skupina, kot tudi s korespondenco med ZRSBR in URSZR, v kateri je URSZR pisno potrdil ustreznost podjetja Acron d.o.o. ZRSBR bo tako kot do sedaj tudi v prihodnje sklepalo zgolj pogodbe, za katere bo URSZR strokovno ocenilo, da so ustrezne'', so še dodali v službi za odnose z javnostjo na ministrstvu za gospodarstvo.
KOMENTARJI (1839)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.