"Po 10 mesecih vlade Roberta Goloba se bolj ali manj kaže, da ne bo dosegla tistega zaupanja, kot ga je dobila na volitvah. Po napovedanem letu reform bo najverjetneje to leto brez resnih reform. Zato je za prihodnost Slovenije ključno, da desna sredina na naslednjih volitvah zmaga. Zmagati pa se ne da zgolj s kritiziranjem, nasprotovanjem in rušenjem. Zato je na nas, na desni sredini, da pričnemo stvari obračati v drugo stran," je uvodoma povedal predsednik NSi Matej Tonin.
Po njegovem mora Nova Slovenija s sedanjo vlado tekmovati v konceptih in predlogih ter ljudi navduševati z boljšimi rešitvami in ne s kritiziranjem. "In to je tista pot, ki jo NSi želi pokazati," je dejal.
Na vprašanje, če se strinja z Janezom Janšo o tem, da gre z zavrnitvijo podpisa interpelacije po poti Ljudmile Novak, je Tonin dejal, da je NSi demokratična stranka, v kateri si ljudje upajo povedati stvari in ne le kimajo z glavo. Tudi zato po njegovem v stranki lahko naredijo samorefleksijo in se učijo iz napak.
In ena izmed teh napak je vlaganje interpelacije. "Kar smo se v preteklosti naučili, je, da nima smisla vztrajati pri teh interpelacijah, ki ne dajejo pravega rezultata. In tako smo v NSi prešli iz koncepta proti v koncept za," je pojasnil.
Zakaj torej v NSi niso podprli interpelacije?
"Razloga sta dva. Eden je ta, da vložena interpelacija ne predvideva nobenega glasovanja. Prav tako ni predvideno, da bi se ta interpelacija razvila v konstruktivno nezaupnico, kjer bi predlagali nekega drugega kandidata za predsednika vlade in skušali pridobiti glasove za sestavo druge vlade. Drugi je pa ta, da trenutna vlada uživa veliko večino in je nerealistično pričakovati, da bi takšna interpelacija uspela," je pojasnil, ob tem pa še dodal, da je interpelacija šibko orožje.
"Interpelacija je šibko orožje opozicije. Zlasti kadar ima koalicija močno večino. In v takšnih primerih interpelacija največkrat okrepi vladno koalicijo," je dodal Tonin.
Na vprašanje, če to torej pomeni, da se NSi v prihodnje ne bo posluževala interpelacij, je Tonin odgovoril, da interpelacije ne bodo več uporabljali za to, da bi z njo opozarjali na napake vlade. "Namesto tega bomo uporabljali priporočila vladi. Ker gre za isto razpravo v parlamentu, s tem, da se takrat konec razprave konča z glasovanjem o nekih konkretnih politikah. In tu mora tudi opozicija ponuditi rešitve, ne da samo kritizira," je še dejal.
Tonin tako meni, da naloga opozicije ni, da vlado kritizira, ampak da ji gleda pod prste in ponudi boljše rešitve. "S kritiziranjem se volitev ne da zmagati, ampak se jih da zmagati z vizijo, v kakšno smer peljati Slovenijo," je dejal. Izpostavil je tudi, da njegova stranka ni niti vladna koalicija niti ne želijo biti kritična opozicija. "Želimo pokazati alternativo, gledati naprej in Sloveniji pokazati vizijo," je zaključil.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.